Złap oddech w e-commerce. Jak wykorzystać automatyzację do przyspieszenia sprzedaży i stać się częścią a-commerce

Złap oddech w e-commerce. Jak wykorzystać automatyzację do przyspieszenia sprzedaży i stać się częścią a-commerce
To nie jest kolejny, przewidywalny artykuł z serii „alternatywa dla…”. To kompendium wiedzy na temat tego, jak na naszych oczach e-commerce zmienia się w a-commerce i co musisz zrobić, by nie zostać w tyle. To też uczciwy wgląd w narzędzie, które Ci ułatwi dynamicznie poruszać się po trendach e-handlu i rozwijać swoją sprzedaż.
O autorze
7 min czytania 2024-03-27

Jesteśmy u schyłku pierwszego kwartału 2024. Jeszcze niedawno e-sprzedawcy pochylali się nad refleksją o roku poprzednim — który to bez wątpienia był pełen zmian i zawirowań, równocześnie utrzymując mocnych zawodników w grze i otwierając nowe perspektywy. Dziś taki stan rzeczy nabiera rozpędu — czego wyrazem są rozwiązania AI, niezmiennie silna pozycja Allegro na polskim rynku, jak również rozpowszechniona automatyzacja. Zwłaszcza ten ostatni trend można awansować do rangi wymogu w działalności wielokanałowej, co można skutecznie realizować, dzięki narzędziom, takim jak Apilo. Generalnie jednak wszystkie te elementy wprowadzają nas w nowy wymiar e-commerce, który możemy już dzisiaj szumnie przemianować na a-commerce, biorąc pod uwagę kierunek, w jakim to zmierza.

Poszukując sposobów na prześcignięcie konkurencji i utwierdzenie pozycji własnej firmy na rynku — Ty również nie możesz stać w miejscu. Nie warto też iść z tłumem. Jedynym słusznym kierunkiem zdaje się być dzisiaj poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które pomogą Ci zapanować nad sprzedażą w najkorzystniejszy sposób. Skoro zatem masz możliwość wyboru — wybierz mądrze i bądź o krok przed innymi. Jak to zrobić?

Automatyzacja w e-commerce niejedno ma oblicze. Którego jeszcze nie znasz?

To frazes, który słychać wszędzie: automatyzacja to must-have dla dzisiejszych sprzedawców. Jednak czyż nie jest lepiej od razu wskazać na konkrety, dzięki którym wiesz, jak z tej dobroci nowoczesnych technologii skorzystać? Spójrzmy więc na możliwości, które do zaproponowania ma dedykowane oprogramowanie do obsługi i automatyzacji sprzedaży wielokanałowej: Apilo.

#1 Obsługa magazynu – skaner i kilka kliknięć

Automatyzacja pozwala zwiększyć efektywność w realizacji zamówień i zarządzaniu magazynem — ten cel możesz osiągnąć na przykład poprzez wygodną obsługę skanerów w Apilo. Działanie czytnika kodów kreskowych w połączeniu z zadaniami automatycznymi to gotowy sposób na odczuwalne przyspieszenie kluczowych e-commercowych operacji. Po krótkiej konfiguracji wystarczą zaledwie 2 kliknięcia i to dla wielu rutynowych czynności, jak wystawianie faktur i etykiet, wysyłka e-maili z fakturą, czy zmiana statusu zamówienia. 

Wydajnie obsługiwany magazyn jest niezbędny dla pozbawionej komplikacji, terminowej realizacji zamówień. Zarządzanie towarem i wysyłkami staje się odczuwalnie prostsze, jeśli sprzedawca może przeprowadzać wszystkie operacje z jednego poziomu. Apilo skupia się na uczynieniu tego procesu efektywnym i komfortowym, otwierając przed użytkownikiem pomocne opcje sortowania, konfigurowalną automatyzację, rozbudowę funkcji magazynu i wiele więcej.

Automatyzacja obsługi magazynu za pomocą skanera i zadań automatycznych:

 • skutecznie ograniczasz błędy ludzkie, 
 • zyskujesz cenny czas, 
 • podnosisz poziom satysfakcji klientów z zakupów,
 • znacząco przyspieszysz realizację zamówień. 

Czy warto? Gdy dodasz do ww. korzyści niski koszt wdrożenia takiej funkcjonalności w Apilo – to pytanie staje się absolutnie retoryczne.

#2 Zadania automatyczne bez których sprzedawcy dzisiaj nie potrafią się obejść

Apilo daje również możliwość skorzystania z rozbudowanego modułu zadań automatycznych — narzędzia bardzo użytecznego, jeśli chodzi o dążenie do zwiększenia efektywności pracy. Rozwiązanie to pozwala realizować nawet złożone operacje bez bezpośredniego zaangażowania z Twojej strony, czego rezultatem jest zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności oraz znaczne przyspieszenie wszystkich procesów, jakie zachodzą podczas sprzedaży. 

Kilka przykładów dostępnych w systemie zadań automatycznych:

 • automatyczna zmiana statusu dla zamówień opłaconych,
 • autoresponder wiadomości i dyskusji Allegro,
 • automatyczne zwroty płatności oraz prowizji dla zamówień anulowanych,
 • automatyczna zmiana statusu dla zamówień opłaconych w późniejszym terminie,
 • automatyczna zmiana statusu dla zamówień pobraniowych,
 • wygenerowanie FV, wysyłka maila do kupującego.

Ważne jest to, że mowa o bardzo elastycznym i konfigurowalnym module. W Apilo to Ty ustalasz interesujące Cię zadania automatyczne, dzięki czemu wygodnie dopasowujesz działanie systemu do swoich własnych wymagań.

#3 Szybka aktualizacja danych — ceny i stany magazynowe

Kiedy skala sprzedaży wzrasta, wiele procesów, które dla początkującego przedsiębiorcy są możliwe do opanowania ręcznymi metodami, zaczyna wymykać się spod kontroli. Braki towarów to jeden z najczęstszych powodów frustracji klientów. Na pewno znasz to w praktyce. Upewnienie się, że we wszystkich kanałach sprzedaży ceny produktów są zgodne z Twoim życzeniem — jest równie ważne. 

Automatyzacja przez duże A — i tutaj rozwiązuje problem. Tym samym profesjonalne e-commerce wymaga dedykowanych narzędzi do szybkiej i zautomatyzowanej synchronizacji cen oraz stanów magazynowych produktów. W przypadku Apilo — już w standardzie zyskujesz dostęp do szybkiej synchronizacji, a przy niewielkich opłatach możesz jej wydajność podnieść jeszcze bardziej. Brak konieczności manualnej aktualizacji danych skutecznie niweluje ryzyko ludzkich błędów organizacyjnych. 

#4 Zaawansowane cenniki dla kanałów 

Skoro już mowa o cenach — automatyzacja i zaawansowane możliwości do obsługi e-commerce dostępne w Apilo idą o krok dalej, niż jedynie aktualizacja pożądanych stawek. System de facto pozwala na ustawienie indywidualnych cen dla poszczególnych kanałów sprzedaży. Import produktów do magazynu wewnętrznego oraz konfiguracja cennika w systemie to proces szybki i intuicyjny. 

Automatyzacja, a także precyzyjne parametry określone przez formularz, pozwalają e-sprzedawcy utrzymać pełną kontrolę nad cenami produktów na wybranych kanałach — co ma znaczenie w sprzedaży wielokanałowej, zwłaszcza w strategii cross-border.

Automatyzacja to technologiczne bicie serca nowoczesnych firm. Wyobraź sobie, że masz cyfrowego asystenta, który niestrudzenie radzi sobie z wykonywaniem powtarzalnych zadań to właśnie automatyzacja e-commerce.

Allegro – cały czas na topie. Czy potrafisz z tego w pełni skorzystać?

Dla wielu Polaków to Allegro jest synonimem zakupów online. Choć na rynku na przestrzeni lat pojawiała się niejedna alternatywa — wygląda na to, że miejsce na podium wśród ulubionych polskich marketplace’ów nie jest tutaj w żaden sposób zagrożone. Co więcej — Allegro rozwija swoje skrzydła, wchodząc na nowe rynki (allegro.cz, allegro.sk). Byłoby więc ignorancją nie pokazać swojej oferty tamże.

Mogłoby się wydawać, że prowadzenie sklepu na Allegro to nic trudnego — tak jak już wspominaliśmy — zawsze warto iść o krok dalej i sprawdzić, jak wygląda optymalne wykorzystanie potencjału tego kanału za pomocą narzędzi do automatyzacji. Apilo daje dostęp do ponad 100 funkcjonalności dedykowanych właśnie dla tej platformy.

Obsługa Allegro z Apilo — wybrane możliwości:

 • autoresponder dyskusji i wiadomości,
 • zaawansowane zarządzanie cenami,
 • rozbudowane formularze aukcji,
 • obsługa zwrotów prowizji i płatności,
 • kopiowanie aukcji między kontami,
 • ponad 100 innych.

To już samo w sobie przekłada się na oszczędność czasu przy każdej operacji, a także zapewnia podniesienie komfortu i precyzji w zarządzaniu zamówieniami. Możliwości integracji z Allegro w Apilo są bardzo rozbudowane, obejmują nie tylko samą sprzedaż, ale i pozostałe aspekty działalności, w tym obsługę, księgowość, a nawet budowanie wizerunku marki. Istotną rolę odgrywa tu zaawansowana automatyzacja, sprowadzająca nawet wielopunktowe operacje do poziomu paru kliknięć.

AI dla e-commerce — nie trać czasu na to, co sztuczna inteligencja może zrobić za Ciebie!

Wdrożenie sztucznej inteligencji na potrzeby działalności e-commerce to coraz powszechniejsza praktyka, co nie dziwi — bo nie tylko jest to modne posunięcie, ale i wyróżnia się bardzo dużym potencjałem. Nade wszystko jednak jest to przełom w wydajności pracy oraz oszczędności zasobów firmy, dlatego nie powinno się bagatelizować tego, jaki AI może pomóc i Tobie w sprzedaży. 

Patrząc na możliwości AI w kontekście Apilo — trafiamy na Opisy AI, czyli generator opisów produktów i ofert z Chat GPT. Jeśli kiedykolwiek musiałeś usiąść i napisać opisy produktów, wiesz, jak żmudne i czasochłonne może to być – zwłaszcza gdy próbujesz przeprowadzić optymalizację pod kątem wielu grup demograficznych, zachowując jednocześnie spójny głos marki.

Co zyskasz, korzystając z tego dodatkowego modułu?

 • szybki dostęp do generatora treści sprzedażowych, które są niezbędnym elementem (marketingowo, informacyjnie i dla wyszukiwarek) podczas prowadzenia sprzedaży w sklepach, czy marketplace,
 • odjęcie zbędnych obowiązków pracownikom i/lub uwolnienie środków przeznaczonych na outsourcing,
 • wygodna i tańsza realizacja zadań niezbędnych w e-sprzedaży,
 • osiągnięcie technologicznej przewagi nad konkurencją i bycie na bieżąco z trendami,
 • łatwe dopasowanie parametrów opisów do preferencji klientów i własnych potrzeb.

Apilo jest jednym z pierwszych systemów, które wprowadziły na rynek kompletny zestaw narzędzi dla łatwego generowania opisów AI dla e-commerce. Co jeszcze lepsze — korzystanie z tego modułu nie wymaga to też żadnej specjalistycznej wiedzy z Twojej strony — zapytania tworzone są na podstawie odpowiedniego skryptu.

Dla każdej firmy, która chce zwiększyć sprzedaż i przenieść swoją strategię na wyższy poziom, zastosowanie generatora opisu produktów AI zdaje się więc być oczywistym rozwiązaniem.

Podbij e-commerce z Apilo — jakie dodatkowe możliwości zyskasz?

Apilo to odpowiedni przykład wykorzystania kluczowych składowych współczesnego e-commerce (automatyzacja, AI, analityka) — co widać wyraźnie już w poprzednich akapitach. Jeśli jednak należysz do tych sprzedawców, którzy wymagają czegoś więcej i chcą mieć pewność, że wybrany program potrafi zaskakiwać swoją funkcjonalnością — okazuje się, że to narzędzie ma w rękawie jeszcze kilka asów (A ponownie!).

 • Dostęp do ponad 500 integracji

Platformy, sklepy, firmy wysyłkowe, systemy księgowe, WMS, hurtownie oraz wiele innych istotnych dla e-commerce rozwiązań — to wszystko w ilości ponad 500 znajdziesz jako integracje dostępne z poziomu Apilo. Nie trzeba dodawać, jak bardzo ułatwia pracę posiadanie wszystkich niezbędnych narzędzi do obsługi swojej sprzedaży w jednym miejscu.

 • Zaawansowana i rozbudowana integracja z Shoper

Shoper to topowy wybór, jeśli chodzi o założenie i zarządzanie własnym sklepem online. Posiadając swój sklep postawiony na tym oprogramowaniu możesz z łatwością wyjść na nowe rynki — integrując swój Shoper z innymi platformami (Allegro, eBay, Amazon, Empik etc.) w Apilo. Mając jedną bazę produktów połączoną ze wszystkimi kanałami sprzedaży w jednym miejscu, z którego też obsługujesz wysyłki i zamówienia — ułatwiasz sobie pracę i zwiększasz szanse na sukces w branży.

 • Moduł fakturowania (z obsługą VAT OSS)

Tutaj nie ma wyjątków — każdy e-sprzedawca musi zdawać sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest utrzymanie dobrej organizacji w przepływie firmowych dokumentów. Oferowany przez Apilo moduł fakturowania — od wygodnego wystawiania faktur, przez porządkowanie zamówień i obsługę VAT OSS, aż po wystawianie korekt — ułatwia pracę. To zaledwie parę przykładów funkcjonalności tego modułu, który wciąż jest wzbogacany o nowe funkcje, z którymi warto być na bieżąco.

 • Hurtownie i dropshipping (setki integracji!)

Dropshipping jako model sprzedaży cieszy się niezwykłą popularnością, szczególnie wśród przedsiębiorców szukających sposobu wejścia na rynek bez większego ryzyka finansowego. Klasyczna współpraca z hurtowniami również jest cały czas dobrym pomysłem a intratny biznes. Jednak zarówno małe, jak i większe firmy mogą mimo otwierających się przed nimi w ten sposób możliwości — poczuć przytłoczenie ogromną ilością obowiązków i formalności związanych z obsługą procesów, które to generuje. 

Apilo oferuje w tym zakresie sprawdzone rozwiązania. To kolejny obszar do wykorzystania możliwości automatyzacji dla łatwiejszego zarządzania sprzedażą i przy użyciu jednego, intuicyjnego panelu. 

 • Atrakcyjne pakiety cenowe — od 20 zł miesięcznie

Dzisiaj już nikt nie wstydzi się przyznać: cena ma znaczenie. Dobrą informacją jest więc ta, że wszystkie wyżej wymienione korzyści są w zasięgu każdego e-sprzedawcy. Apilo stawia na elastyczność: miesięczny abonament uzależniony jest od ilości zamówień, ofert oraz limitu obsługiwanych użytkowników — w efekcie tak naprawdę płacisz tylko tyle, w jakim stopniu możesz sobie w danym miesiącu rozliczeniowym pozwolić. 

Wyjątkowo przystępny pakiet Starter idealnie nadaje się dla początkujących sprzedawców, którzy nie chcą ryzykować dużego wkładu w nowe narzędzie. Natomiast opcją interesującą dla dużych graczy może się okazać indywidualna wycena abonamentu, dostosowana do konkretnego klienta, jego możliwości oraz preferencji. Dobrą informacją dla wszystkich sprzedawców, którzy zdecydują się wypróbować Apilo jest to, że mają aż 21 dni na to, by system przetestować – za darmo i bez zobowiązań (jeśli również jesteś zainteresowany – przejdź na stronę: https://apilo.com/pl/rejestracja/)

W dzisiejszym świecie handlu elektronicznego automatyzacja to nie tylko luksus. Jest już niezbędnym składnikiem sukcesu. To siła, która sprawia, że Twój e-biznes działa sprawnie w coraz bardziej złożonym i konkurencyjnym środowisku. 

Podsumowując, dzisiejszy e-commerce to nie tylko sprzedaż produktów online. To zarządzanie siecią skomplikowanych procesów, a narzędzia do ich obsługi i automatyzacji, takie jak Apilo pomagają poruszać się w tym labiryncie — wielokanałowych możliwości i globalnej logistyki. Albo z tego korzystasz i osiągasz sukces, albo szybko trafisz na ślepą uliczkę. Pamiętaj, że biznes to wyścig — zawodnicy, którzy nie nadążają i boją się iść alternatywnymi ścieżkami, nigdy będą tymi, którzy wyznaczają kierunek.

Artykuł reklamowy powstały we współpracy z Apilo.