ERBUD wydaje książkę dla dziewczynek o budowaniu

O autorze
2 min czytania 2022-04-14

ERBUD ma sposób na zapełnienie luk kadrowych w branży budowlanej. Spółka rusza z wielką kampanią promującą budownictwo wśród pań. Na początek razem z Fundacją ERBUD wydał książkę dla dziewczynek. „Klara buduje” to uniwersalna opowieść o dziewczynce, która postanowiła zrealizować swoje marzenie i zbudować coś, czego świat jeszcze nie widział.

Książka autorstwa Jakuba Skworza, autora m.in. bestsellerowej „Mani Skłodowskiej” o Marii Curie-Skłodowskiej, pięknie zilustrowana przez Paulinę Derecką, jest adresowana nie tylko do najmłodszych. To historia o budowaniu nie tylko budynków, ale też relacji i pewności siebie. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie podążać do wyznaczonego celu.

– ERBUD zmienia świat – budując nowoczesne obiekty, a także kreując sposób postrzegania świata wolny od myślenia w kategoriach ograniczeń i stereotypów. Jednym z nich, całe szczęście powoli przemijającym, jest przekonanie, że istnieją zawody zarezerwowane tylko dla jednej płci i budownictwo do nich należy. I choć na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć rosnący odsetek kobiet na uczelniach technicznych, to w tej materii jest wiele do zrobienia – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUD-u.

Według danych GUS i Eurostatu odsetek Polek, które mają wyższe wykształcenie, wynosi 38,8 proc. i jest wyższy niż w przypadku mężczyzn (26,9 proc.), a także od średniej unijnej (35,2 proc.). I choć w 2020 roku kobiety stanowiły 58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce, to na publicznych uczelniach technicznych ich odsetek wyniósł zaledwie 34 proc.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– W najbliższych latach na budowach zabraknie pół miliona pracowników. My, jako ERBUD, już teraz myślimy o wyzwaniach z tym związanych. Chcemy zadbać o konkurencyjny rynek, a „Klara buduje” jest pierwszym, edukacyjnym krokiem w tym kierunku. Już teraz myślimy o dziewczynkach, które pojawią się na rynku pracy nawet za 20 lat – mówi Agnieszka Głowacka, wiceprezes Grupy, jedna z nielicznych kobiet w zarządach spółek budowlanych w Polsce.

– Wyrównywanie szans i przebijanie szklanych sufitów wszystkim się opłaca. Fundamentem naszego działania jest tworzenie środowiska, w którym każdy pracownik jest oceniany ze względu na swoje kompetencje, a nie płeć czy wiek, i stoją za tym konkretne działania. Co piąta osoba na stanowisku kierowniczym w ERBUD-zie to kobieta. Relacja wynagrodzenia kobiet do mężczyzn wynosi w naszej firmie 97%, a dysproporcja jest wynikiem stażu pracy, a nie płci. Jest to bardzo dobry wynik na tle branży budowlanej – dodaje Dagmara Sobolewska, dyrektorka pionu HR w Grupie ERBUD.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Inspiracją dla jednej z bohaterek książki jest Agata Karczewska, kierownik budowy w ERBUD S.A. – Jestem żywym przykładem na to, że plac budowy to nie tylko miejsce zarezerwowane dla mężczyzn. Realizacja projektu budowlanego to praca w dynamicznie zmieniających się warunkach, wymagająca zarówno elastyczności, jak i stanowczości. Stanowisko kierowniczki budowy to niezwykle wymagająca praca, która daje jednak wiele satysfakcji. Postrzeganie budownictwa jak profesji męskiej jest nieprawdziwe. To kwestia charakteru, predyspozycji, kompetencji. Nie bójmy się mieć marzenia, konsekwentnie i odważnie podążajmy za ich realizacją, rozwijajmy swoje pasje – zachęca Agata Karczewska, która koordynowała realizację kontraktu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu, a obecnie jest kierowniczą budowy projektu „Lidl Oleśnica”.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Patronat medialny nad książką objęły „Wysokie Obcasy” (wyd. Agora), natomiast patronat honorowy Centrum Nauki Kopernik. Dane dotyczące sytuacji kobiet na wyższych uczelniach opracowała dla ERBUD-u autorka projektu ciekaweliczby.pl.

„Klara buduje” została wydana także w języku ukraińskim. Fundacja ERBUD prowadzi szeroką akcję pomocową dla uchodźców, w tym pomogła w przeprowadzce do Polski wychowanków podkijowskiego domu dziecka.

„Klara buduje” to pierwsza z serii książek ERBUD-u, która będzie poświęcona przedstawieniu branży budowlanej oraz przybliżeniu arkanów tego fascynującego świata dziewczynkom, tak by w przyszłości rozważyły wybór ścieżki zawodowej związanej z budownictwem.

Książkę będzie można kupić na stronie klarabuduje.pl. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji ERBUD, czyli pomoc wychowankom domów dziecka w wejściu w dorosłość.