Dużym utrudnieniem w rozpoczęciu bezpiecznego i spokojnego życia jest dla uchodźców w Polsce znalezienie stabilnej pracy. Jak podkreśla Fundacja Ocalenie, „wynika to często z braku doświadczenia zawodowego na lokalnym rynku pracy, słabej znajomości języka polskiego, nieznajomości procedur i ograniczonego dostępu do informacji. Nie pomagają również obawy pracodawców oraz uprzedzenia i stereotypy na temat uchodźczyń i uchodźców, które funkcjonują w społeczeństwie”.
W odpowiedzi na problem ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia Fundacja Ocalenie wraz z siecią IKEA ruszyły z programem płatnych staży dla dziesięciu osób z doświadczeniem uchodźczym. Uczestnicy programu, znający język polski na poziomie co najmniej komunikatywnym, odbędą 6-miesięczny staż od marca do sierpnia na terenie sklepu IKEA Targówek w Warszawie.
Zobacz również
IKEA zapewni stażystom pełen pakiet świadczeń pracowniczych, a Fundacja Ocalenie wesprze ich w zakresie nauki języka polskiego, porad psychologicznych, prawnych oraz pomocy ze strony mentorów i mentorek kulturowych pracujących na co dzień w warszawskim Centrum Pomocy Cudzoziemcom.
Po zakończeniu stażu uczestnicy programu otrzymają zaproszenie do wzięcia udziału w standardowej rekrutacji na istniejące miejsca pracy.
IKEA realizuje projekt w ramach globalnej inicjatywy „Refugee Skills for Employment”, a jego celem jest podniesienie kompetencji zawodowych oraz językowych uchodźców i uchodźczyń. Dzięki programowi stażowemu wiele rodzin otrzyma wsparcie i możliwość zintegrowania się ze społeczeństwem.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
PS
Na trudną sytuację afgańskich uchodźców zareagowała firma Airbnb, która ogłosiła, że pokryje koszty inicjatywy mającej na celu znalezienie zakwaterowania dla Afgańczyków.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS 2
Feeders Agency we współpracy ze Slowhop otworzyły „wirtualny dom Polska Gościna”. Cały dochód ze sprzedaży „noclegu” Polskiej Gościny trafił na konto stowarzyszenia Homo Faber niosącemu pomoc migrantom przy wschodniej granicy.