fot. depositphotos.com
Badanie znaku towarowego przed rejestracją jest wielopoziomowym, złożonym procesem. Jednym z kroków, które należy podjąć podczas takich działań, jest analiza wyników wyszukiwania w urzędowych bazach danych – przede wszystkim w eSearch i TM View. Omawiamy, jakie funkcje oferują obie usługi i jak z nich korzystać.
Baza danych eSearch Plus
Baza danych eSearch Plus zawiera wyczerpujące informacje zarówno o znakach towarowych, ich właścicielach, jak i o pełnomocnikach, biuletynach i wzorach. Baza oraz jej wszystkie moduły są publicznie dostępne na stronie EUIPO.
W ramach każdego znaku można ustawić powiadomienie monitorujące lub śledzące. Pierwsze z nich uruchamia się za każdym razem, gdy zostaną spełnione wybrane kryteria dotyczące między innymi:
- zmiany statusu znaku towarowego;
- zmiany właściciela lub pełnomocnika znaku towarowego;
- zbliżającego się upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.
Za to powiadomienie śledzące polega na uruchomieniu alertu każdorazowo, gdy do bazy zostanie dodany znak spełniający wskazane kryteria, np. należący do konkretnej klasy klasyfikacji nicejskiej.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Zarządzanie oboma rodzajami powiadomień to efektywna metoda ochrony strefy IP przedsiębiorstwa. Rekordy zwracane przez algorytm wyszukiwania mogą być przeglądane także w formacie .pdf oraz wysyłać jako wizytówki Vcard np. na smartfona.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Opcja wyszukiwania podstawowego
Pierwszym, bazowym krokiem jest wyszukiwanie podstawowe. Z opcji tej można skorzystać po to, aby szybko otrzymać podstawowe informacje o znaku towarowym, właścicielu czy przedstawicielu. Jednocześnie wyszukiwanie podstawowe nie uwzględnia danych związanych z codzienną publikacją. Do tego celu korzystamy z poszerzonych opcji wyszukiwania – wpisując hasło w polu wyszukiwania, system segreguje dane i zwraca pasujące rekordy. Każdy z nich zawiera:
- numer znaku towarowego (np. 000003582);
- typ znaku towarowego (np. słowny, graficzny, słowno-graficzny);
- data złożenia wniosku i data rejestracji (z podziałem na dzień, miesiąc i rok);
- klasę według klasyfikacji nicejskiej (to zarządzony przez WIPO podział utworzony na potrzeby rejestracji znaków towarowych);
- status znaków towarowego (np. zarejestrowany, wniosek odrzucony, rejestracja wygasła itp.);
- rodzaj znaku towarowego (np. EUTM jako znak wspólnotowy, ang. European Union Trade Mark);
- powiązania z innymi znakami towarowymi.
Poza tym rejestr podstawowy zawiera numer ID i nazwę właściciela, przedstawiciela oraz datę ostatniej publikacji.
Co istotne, eSerach Plus poza wyszukiwaniem znaków towarowych może być przydatny również w wyszukiwaniu wzorów przemysłowych – z ang. industrial designs. Podczas wyszukiwania wzorów przemysłowych, usługa automatycznie podpowiada klasy według klasyfikacji lokarneńskiej.
Opcja wyszukiwania zaawansowanego
Kompleksowym, bardziej złożonym sposobem lokalizowania danych jest wyszukiwanie zaawansowane. Umożliwia ono dokładny dobór kryteriów tak, aby znaleźć jak najdokładniejsze informacje. Tryb ten umożliwia także pobieranie tzw. biuletynów – codziennych informacji o zmianach w bazie eSearch.
Zaawansowane kryteria uwzględniają określone ciągi znaków lub ich wykluczenie oraz zakresy dat publikacji. Zależnie od potrzeb, kolejne kryteria można dodawać lub usuwać po to, aby zawężać zasięg poszukiwań.
Bada danych eSerach wprowadza 3 operatory logiczne:
- „I” – pozwala na sumowanie poszukiwanych kryteriów;
- „ALBO” – wprowadza alternatywę w ustalaniu warunków;
- „NIE” – wprowadza wykluczenie danego kryterium.
Każdy operator ma zastosowanie tylko do wiersza, w którym znajduje się konkretne kryterium. W efekcie, aby wprowadzić negację dwóch różnych warunków, należy dodać je do algorytmu osobno i dla każdego zastrzec operator „NIE”.
Wyszukiwanie zaawansowane zapewnia też duże możliwości w przypadku wyszukiwania ciągu znaków. Gdy użytkownik nie jest pewny dokładnej pisowni, może zlokalizować string, wybierając jedną z kilku opcji:
- jest – dokładnie odzwierciedla pisownię;
- zawiera – lokalizuje wszystkie znaki zawierające dany ciąg tekstowy;
- zaczyna się od – lokalizuje wszystkie znaki, których nazwa zaczyna się od danego ciągu znaków;
- kończy się na – lokalizuje wszystkie znaki, których nazwa kończy się określonym ciągiem znaków.
Dodatkowo wyszukiwanie zaawansowane uwzględnia klasyfikację wiedeńską i podpowiada kryteria wyszukiwania. Ponadto uwzględnia znaki globalne, które mogą być używane wielokrotnie w jednym ciągu znaków, a także łączone w kombinacje:
- Znak zapytania „?” zastępuje dowolny, nieznany znak w wyszukiwaniu;
- Gwiazdka „*” działa tak jak znak zapytania, ale zastępuje również spację;
- Cudzysłów „” ogranicza wyniki wyszukiwania wyłącznie do znaków w nim ujętych.
Dowolne wyszukiwanie może być przeprowadzone tak, aby obejmowało elastycznie dobrane kryteria wyszukiwania, zawierając określone wykluczenia, frazy i znaki globalne. Sprawia to, że wyszukiwanie rekordu zajmuje o wiele mniej czasu.
Używanie funkcji wyszukiwania zaawansowanego to zadanie wymagające wprawy. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie researchu kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w prawie IP. W ten sposób zyskują gwarancję wyszukania każdej istotnej informacji.
Szczegółowy widok dokumentacji
Opcja szczegółowego podglądu informacji dla znaku towarowego umożliwia prześledzenie jego całościowej historii, w tym:
- Pierwszeństwa i starszeństwa,
- Wniesione sprzeciwy i ich status,
- Dokonane wpisy.
Każdą z tych danych można wyświetlić także w formie tzw. horyzontu czasowego. Jest to graficzne odwzorowanie zdarzeń z udziałem znaku, ułożone chronologicznie. Znak może być także wyświetlony w formie graficznego znaku odwzorowania, pod warunkiem, że należy do rodzaju oznaczeń:
- graficznych;
- trójwymiarowych;
- kolorowych;
- dźwiękowych;
- innych.
Jeśli chcemy uzyskać dostęp do poszerzonych informacji, musimy wybrać nazwę lub link znaku towarowego z odnośnikiem „+info”. Panel ten wymaga zalogowania przez użytkownika i daje możliwość wysłania prośby o wydanie uwierzytelnionej kopii formularza zgłoszeniowego lub świadectwo rejestracji. Dotyczy to:
- zgłoszeń opublikowanych;
- zgłoszeń znaków wspólnotowych dokonanych po 1 stycznia 2008 r.;
- certyfikacji rejestracji znaku wspólnotowego, jeżeli nastąpiła ona po 1 stycznia 2001 r.;
- uwierzytelnionych kopii certyfikatu rejestracji wzoru wspólnotowego.
Na poziomie widoku szczegółowego użytkownik ma też możliwość komunikowania się z EUIP elektronicznie, korzystając z sekcji „Działania i wiadomości”. Zawiera ona zaktualizowane informacje związane z aktualnym stanem znaku, np. Wycofanie, Ograniczenie, Rozszerzenie, czy Kontynuacja postępowania.
Korespondencja z EUIPO może być również segregowana według daty, tematu, numeru zgłoszenia albo postępowania. Dzięki temu zgłaszający szybko wyszukuje określoną pozycję.
Zalogowani właściciele oraz pełnomocnicy znaków towarowych mają też możliwość zmiany numeru referencyjnego zgłoszenia (trzeba pamiętać, że nie jest to numer nadawany znakowi przez EUIPO) oraz pobrać pliki w formacie .pdf, które mają związek ze znakiem, np. zgłoszenie.
Wyszukiwanie obrazem
W celu ułatwienia wyszukiwania, moduł eSearch Plus zawiera opcję wyszukiwania obrazem. Aby z niej skorzystać, wystarczy przeciągnąć wybrane oznaczenie w formacie .jpg, .tiff, .png lub gif na wskazane pole wyszukiwania. Zaimplementowany algorytm wyszukuje takie same i podobne znaki towarowe, ale nie uwzględniając przy tym warstwy słownej (literowego stringu), a jedynie:
- kolor;
- kształt;
- teksturę.
Opcja ta obsługuje do 1 znaku towarowego na raz i do 7 wzorów użytkowych. Pozwala na badanie nie tylko całości znaku lub wzoru, ale również ich wybranych elementów. Inteligentne wyszukiwanie automatycznie dobiera sugerowane oznaczenia z klasyfikacji wiedeńskiej dla znaków towarowych oraz lokarneńskiej dla wzorów przemysłiwych.
Wyniki researchu grafiki można wyeksportować do zewnętrznego pliku. W celu usprawnienia wyszukiwania obrazem, EUIPO proponuje kilka prostych metod:
- Plik z graficznym odwzorowaniem obrazu powinien mieć neutralne, czyste tło. Rozmaite szumy sprawiają, że wyniki stają się mniej dokładne;
- Obszar wyszukiwania powinien obejmować jak największą część znaku lub wzoru, który ma zostać zbadany.
Zalecane jest także, aby dla większej efektywności wyszukiwania powtórzyć procedurę dla kilku rzutów tego samego przedmiotu, np. mebla, oraz przebadać grafikę różnego typu, np. rysunki, szkice techniczne, zdjęcia.
Ten moduł także posiada wersję prostą i zaawansowaną. Druga z nich umożliwia połączenie go m.in. z:
- wyszukiwaniem warstwy słownej;
- rodzajem znaku towarowego;
- datą zgłoszenia.
Łącząc oba narzędzia w jeden, kompleksowy filtr, uzyskujemy maksymalnie dokładne wyniki.
Baza eSearch Case Law
Jeszcze inne narzędzie proponowane przez EUIPO to wyszukiwarka wyroków TSUE, decyzji administracyjnych EUIPO oraz krajowych urzędów patentowych. Judykaty pojawiają się po wpisaniu sygnatury sprawy, np. R 2100/2021-4 albo nazwy strony postępowania.
Opcja wyszukiwania zaawansowanego, tak jak w przypadku bazowego modułu eSearch Plus, posiada wiele filtrów do tworzenia dowolnych konfiguracji. Do dostępnych kryteriów zaliczają się m.in.:
- daty;
- frazy;
- języki, w jakich został sporządzony judykat;
- podstawę prawną;
- nazwę i numer znaku lub wzoru;
- ID właściciela lub pełnomocnika znaku oraz jego przeciwnika;
- wynik postępowania.
Pozostałe filtry można dodawać, stosując operatory logiczne „I”, „ALBO” oraz „NIE, dzięki czemu można stworzyć bardzo precyzyjne narzędzie wyszukiwania.
Wszystkie orzeczenia dostępne w module Case Law są dostępne do pobrania jako pliki w formacie .pdf.
Jak można się domyślić, narzędzie Case Law jest niezwykle przydatne przy opracowywaniu strategii procesowej w takcie sporu sądowego czy administracyjnego. Korzysta się z niego również przy budowaniu linii argumentacyjnej w oparciu o okoliczności, które pojawiły się w innych sprawach, determinując konkretne rozstrzygnięcie.
Uwaga: aby móc płynnie korzystać z wyszukiwarki eSerach Case Law, konieczna jest dobra znajomość języka angielskiego, w tym branżowego legal english.
Wyszukiwanie międzynarodowych znaków towarowych w TM View
Warto zaznaczyć, że eSearch Plus jest stosowany do badania zasobów IP funkcjonujących na terytorium wspólnoty europejskiej. Znacznie większy zakres ma TM View, który obejmuje zarejestrowane i niezarejestrowane znaki towarowe:
- pochodzące z krajowych urzędów ochrony własności intelektualnej;
- z EUIPO;
- z urzędów partnerskich spoza Unii Europejskiej (np. Rosja, Islandia, ale też Afryka, Azja, Oceania, czy Australia).
Podstawowe wyszukiwanie odbywa się według rodzajów dóbr (według klasy), terytoriów i konkretnych urzędów. Dla poszczególnych państw dostępna jest również funkcja researchu za pomocą obrazu, w tym dla Urzędu Patentowego RP.
Tryb zaawansowany uwzględnia dodatkowe kryteria, takie jak rodzaj, status znaku towarowego, czy nazwa zgłaszającego. Wyszukiwarka TM View jest dostępna w języku polskim.
Niestety kompleksowe wyszukiwanie dostępnych baz danych nie należy do łatwych czynności. Duża liczba dostępnych opcji, możliwość ich łączenia i liczba zwróconych rekordów sięgająca nawet kilku tysięcy powodują, że takie zadanie warto przekazać w ręce doświadczonego rzecznika patentowego.