Joanna Rewaj (Dragon Rouge): „Rzeczywistość coraz większej liczby marek to ekspansja na nowe obszary“

Joanna Rewaj (Dragon Rouge): „Rzeczywistość coraz większej liczby marek to ekspansja na nowe obszary“
Liderem w 2023 r. wydaje się być Pepsico - znaczący redesign 3 dużych marek - Pepsi, 7Up i Mirinda - każdy z osobna godny uwagi, wszystkie odzwierciedlające bieżące trendy i współczesne przekonania odnośnie tego, co wygrywa na półce i w digitalu.
O autorze
1 min czytania 2024-02-05

O najciekawszych działaniach i trendach w brandingu na przełomie 2023 i 2024 roku opowiada Joanna Rewaj, Strategy & Innovation Associated Director w Dragon Rouge. 

Jakie były, według Ciebie, najciekawsze działania w brandingu w 2023 roku?

Jeśli chodzi o śmiałe, zapadające w pamięć i robiące wrażenie ze względu na swoją konsekwencję, to liderem w 2023 r. wydaje się być Pepsico  – znaczący redesign 3 dużych marek – Pepsi, 7Up i Mirinda – każdy z osobna godny uwagi, wszystkie odzwierciedlające bieżące trendy i współczesne przekonania odnośnie tego, co wygrywa na półce i w digitalu: impakt, kontrast, mocne dystynktywne kształty.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na branding w 2023 roku?

1. Rozwój narzędzi AI w obszarze tworzenia obrazów, ale też tych, które umożliwiają audyt i interpretację contentu – czyli de facto jeszcze lepszy i szybszy audyt spójności marek na poziomie 'look&feel’. 

2. Rozszerzanie portfolio – rzeczywistość coraz większej liczby marek to ekspansja na nowe obszary: do nowych segmentów i kategorii, często poza tradycyjne pole kompetencji. Rodzi to wiele nowych wyzwań na poziomie architektury portfela: kiedy tworzyć submarkę, a kiedy poszerzać zasięg marki dobrze osadzonej? Jak zapewnić sprawną nawigację po rosnącej ofercie bez utraty silnego bloku na półce. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

3. Hybrydyzacja tradycyjnych kategorii – coraz więcej produktów powstaje na styku kategorii tradycyjnie uznawanych za opozycyjne, co stawia ciekawe wyzwania przed marketingiem i agencjami brandingowymi, bo bardziej, niż kody danej kategorii zaczynają się liczyć wyraziste koncepty i dobre rozumienie kodów kulturowych grupy, do której marka jest kierowana.

4. Znaczenie dystynktywnego brandingu zdecydowanie rośnie wraz z fragmentaryzacją mediów i wzrostem znaczenia digitalowego contentu – marki nie walczą już tylko o więcej czasu, ale o bardziej efektywne doświadczenia –  bycie  rozpoznanym i zapamiętanym nawet w 2-3 sekundowym kontakcie. Wyrazisty branding, który wychodzi daleko poza logo, to niezwykle mocne narzędzie. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jakie są Twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia na 2024 rok?

Więcej innowacji i więcej śmiałych rebrandingów. Przede wszystkim jednak budować świadomość jak skutecznym narzędziem realizacji celów biznesowych jest dobry branding i dobrze zaprojektowane opakowanie.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się