1. W marketingu najważniejsze jest…
Z jednej strony dla biznesu najważniejsze jest generowanie przychodów przez marketing. I to nie dziwi. Z drugiej strony udana kampania marketingowa to taka, która poruszy serca klientów, wywoła śmiech, łzy, zmieni ich życie i dostarczy inspiracji. Warto też, żeby działania wyróżniały się na rynku. Myśląc o tym, co ważne warto pamiętać o następującym zdaniu: „If it looks like an ad, sounds like an ad and smells like an ad, then it probably isn’t a good ad”. To podstawa wszystkich działań marketingowców.
2. Projekt lub kampania, które dodały mi skrzydeł…
Projekty, które dodają mi skrzydeł to te, które początkowo wydają się niemożliwe do zrealizowania. Lubię wyzwania ;). Do takich kampanii należał rebranding związany z połączeniem marek Raiffeisen Polbank i BGŻ BNP Paribas – muszę przyznać, że nie było to łatwe. Jednak ostatecznie kampania przyniosła mi ogromną satysfakcję, bo dwie różne marki, różne instytucje połączyliśmy w spójny organizm. Od momentu przygotowania strategii pozycjonowania i komunikacji nowej marki, aż po egzekucję najważniejsze było dla nas, aby nasze wartości i ideały, które stały za marką, przekazać odbiorcom i pokazać jacy jesteśmy i jacy chcemy być. Była to kampania, którą chcieliśmy wywołać dyskusję na temat wspólnej przyszłości i pokazać, jaka jest rola banku zmieniającego się świata. I to się udało.
Zobacz również
3. Najtrudniejsze zawodowe wyzwanie, z którym przyszło mi się zmierzyć…
Właśnie doświadczam najtrudniejszego wyzwania zawodowego. Branża, w której pracuję została w ostatnim czasie ogromnie dotknięta skutkami pandemii. Taka sytuacja wymaga szybkich decyzji i podejmowania działań dostosowanych do nowej, złożonej rzeczywistości. Potrzebne są niestandardowe rozwiązania, które docenią lojalnych klientów – tych, którzy pomimo sytuacji decydują się z nami pozostać. Przykładem takiej aktywacji jest wspólna kampania z Audioteką pod hasłem „Słuchaj Unlimited”. Polega to na tym, że w czasie kiedy wszystkie kina były zamknięte, posiadacze kart Unlimited Cinema City otrzymali darmowy, 60-dniowy dostęp do kolekcji Audioteka. Trudne czasy wymagają niestandardowych działań.
4. Projekt, z którego jestem najbardziej dumna, to…
Jestem dumna z akcji „Kino to emocje”. To wyjątkowa inicjatywa, ponieważ pierwszy raz w historii wszystkie polskie kina zjednoczyły się we wspólnej akcji. To działanie bez precedensu. W obliczu pandemii i trudnej sytuacji, polska branża kinowa zwarła szyki, by wspólnie działać i zachęcać kinomanów, by odwiedzali kina (oczywiście przestrzegając reżimu sanitarnego). Głównym elementem kampanii były pełne emocji spoty z udziałem Joanny Kulig i Marcina Dorocińskiego za pośrednictwem których, aktorzy przypominali widzom o wyjątkowej roli kina. Cała branża mówiła jednym, wspólnym głosem: Chodź do kina!
5. Kampania, której twórcom mogłabym zazdrościć, to…
Kampania, która z całą pewnością przemówiła do mnie i pewnie do całej rzeszy kobiet na całym świecie to kampania #LikeAGirl firmy Procter and Gamble. Kampania ta rozpaliła pasję, ambicję oraz chęć przełamywania stereotypów i bycia sobą. Marka Always zdecydowała się na przełomowy przekaz, dzięki któremu miliony ludzi powtarzało go jeszcze długo po zakończeniu kampanii. Reklama ta jest dla mnie wyjątkowa nie tylko ze względu na podjęcie ważnego tematu samoświadomości dziewcząt, ale także za jej mocne przesłanie o wzmocnieniu ich pozycji. Taka akcja doda im siły i wzmocni pewność siebie, które są tak potrzebne młodym kobietom w dzisiejszych czasach.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
6. Najbardziej obiecujące nowe trendy w marketingu, to…
2020 to szalony rok. Wiele branż musiało niemal z dnia na dzień dostosować się do nowej rzeczywistości. Dlatego teraz jeszcze bardziej niż kilkanaście miesięcy temu będzie rosło znaczenie user generated content, czyli wszelkich treści tworzonych przez klientów i użytkowników, a nie przez same marki. To jedna z bardziej autentycznych i wiarygodnych form komunikacji. Ponadto w siłę będzie nadal rosło znaczenie mediów społecznościowych, ale ich rola zacznie mieć inny wymiar. Wraz z wprowadzeniem sklepów na Facebooku, Instagramie czy reklam i katalogów na Pintereście, handel w mediach społecznościowych stanie się jednym z największych trendów marketingowych i e-commerce w nadchodzącym roku! Już teraz 55% kupujących online dokonuje zakupów za pośrednictwem mediów społecznościowych, a 71% poszukuje w nich inspiracji podczas zakupów. Aktywizm wśród marek jest kolejnym ważnym elementem, który będzie nam towarzyszył w najbliższym czasie. Marki i firmy coraz głośniej mówią o swoich wartościach i przekonaniach. Wielkie brandy jak Reebok, Nike czy Disney poparły ruch „Black Lives Matter”, promując swoje stanowiska w mediach społecznościowych. Jest to działanie, które będzie kontynuowane, ponieważ wielu konsumentów nie tylko popiera te same wartości, ale oczekuje, że ich ulubione marki wypowiedzą się w podobnym tonie w ważnych kwestiach.
7. Działania, które są totalnie przereklamowane w marketingu, to…
Uważam, że nie ma działań przereklamowanych, są jedynie te źle dopasowane do grupy docelowej lub zbyt kosztowne – czyli nieadekwatne do osiągniętych efektów.
8. We współpracy na linii agencja-marka najważniejsze są…
Przede wszystkim wzajemne zaufanie, szacunek i odwaga.
9. Swoje inspiracje czerpię z…
Prawdziwą inspirację czerpię od ludzi. Słuchaj, obserwuj i ucz się – tym się kieruję!
10. Moja kampania marzeń…
Marzy mi się odważna, trochę prowokacyjna kampania. Warunek konieczny – musi być oparta na prawdziwym insightcie. To najważniejsze. Do takich kampanii zaliczam kampanię Burger Kinga „Moldy Whopper”, gdzie zespół dowodzony przez Fernando Machado po raz kolejny udowadnia nam, że trzeba stawać w kontrze do utartych schematów i przełamywać sprawdzone reguły gry. Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić pleśń czy zepsutą żywność w reklamie produktu spożywczego!
11. Zajmuję się marketingiem, dlatego że…
Dla mnie marketing to coś więcej niż kreatywna kampania, to dbanie o relacje pomiędzy marką a jej klientami. Te relacje nieustannie się zmieniają, są poddawane różnym próbom i wystawiane na ciągłą konfrontację. To mnie fascynuje. Nie ma mowy o rutynie, powtarzalności czy sprawdzonych schematach, dlatego też ciągłe poszerzanie kompetencji jest dla marketerów chlebem powszednim. Muszą oni perfekcyjnie orientować się w nowych kanałach, koncepcjach i technologiach. Nie można stać w miejscu!
12. Jakie są wg Pani najważniejsze trendy w społeczeństwie, które marki powinny wziąć pod uwagę w swoich działaniach i komunikacji?
W obecnych czasach trudno mówić o prognozach dla świata kiedy ludzkość drży z obawy o swoją przyszłość. Nie wychodzimy z domów, wydajemy mniej pieniędzy i większość swojego czasu spędzamy przed ekranami. Jesteśmy zniecierpliwieni i źli, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do życia w zamknięciu. Za wszelką cenę chcemy żyć normalnie – czyli tak, jak dotychczas, ale jednak bezpiecznie. Dlatego też część naszego życia przenieśliśmy do świata online. W wielu organizacjach podejmowane będą działania mające na celu jak najszybsze wdrożenie zintegrowanych, wielokanałowych rozwiązań marketingowych. Już teraz wiadomo, ze proces transformacji cyfrowej przyspieszył o 6 lat. Wygrają te organizacje, które dostarczą cyfrowe rozwiązania, aplikacje mobilne ułatwiające nam codzienne życie i sprawy, które dotychczas załatwialiśmy offline.
13. Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na markę Cinema City?
Niewątpliwie działamy w szczególnych okolicznościach. Zgodnie z regulacjami sanitarnymi na sali możemy udostępnić do 25% miejsc. Zachowujemy też najwyższe środki ostrożności. Najważniejsze jest dla nas, aby nasi widzowie mogli przeżywać filmowe emocje w sposób bezpieczny i komfortowy. Myślę, że emocji, tych pozytywnych, w naszych kinach na pewno nie zabraknie. Do końca tego roku mamy zaplanowanych około 40 premier kinowych. Organizujemy też specjalne pokazy. Najbliższy już w tym tygodniu z okazji Halloween. Tak więc pomimo wyzwań związanych z pandemią, staramy się funkcjonować, przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, w miarę normalnie.