Konkurencja dla ChatGPT? Google uruchamia narzędzie „Bard”

Konkurencja dla ChatGPT? Google uruchamia narzędzie „Bard”
Google zapowiedziało właśnie rozwój własnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji. Niebawem rozpoczną się testy narzędzia o nazwie Bard.
O autorze
2 min czytania 2023-02-07

fot. depositphotos.com

Ruszają testy Google Bard

Odkąd ChatGPT stał się najszybciej rosnącą aplikacją w historii, gromadząc 13 mln użytkowników dziennie, wiele mówi się o tym, że Google czuje „poważne zagrożenie” ze strony rozwijającej się sztucznej inteligencji.

Zgodnie z oczekiwaniami, Gigant z Mountain View odpowiedział na wszechobecny wzrost popularności AI napędzany sukcesem ChatGPT – właśnie ruszyły testy nowej usługi o nazwie „Bard”. Program, opierając się na informacjach z sieci, generuje „kreatywne i wysokiej jakości” odpowiedzi. Wystarczy wpisać krótkie polecenie, aby uzyskać przystępną wypowiedź na dany temat.

Narzędzie zostało określone przez Google’a jako „eksperymentalna konwersacyjna usługa AI”. Bard jest obsługiwany przez model językowy LaMDA (z ang. Language Model for Dialogue Applications), nad którym firma pracowała już od dwóch lat.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Bard stara się połączyć rozległość światowej wiedzy z mocą, inteligencją i kreatywnością naszych dużych modeli językowych – czytamy w komunikacie firmy.

Google zdecydowało się na udostępnienie Barda wybranym testerom w wersji beta. Jak wyjaśnia gigant technologiczny – „mniejszy model” we wstępnej fazie rozwoju pozwali na uzyskanie większej ilości informacji zwrotnych na temat testowanej usługi.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Połączymy zewnętrzne opinie z naszymi własnymi wewnętrznymi testami, aby upewnić się, że odpowiedzi Barda spełniają wysokie wymagania jakości, bezpieczeństwa i ugruntowania w rzeczywistych informacjach – kontynuuje firma.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Po fazie testów usługa ma zostać udostępniona kolejnym użytkownikom w nadchodzących tygodniach.

Wyszukiwarka Google wspierana sztuczną inteligencją

Jednocześnie Google zapowiada, że wyszukiwarka będzie wzbogacana kolejnymi ulepszeniami opartymi na sztucznej inteligencji przetwarzającej złożone informacje. W ten sposób firma chce serwować użyteczną wiedzę i „ułatwić ludziom dotarcie do sedna tego, czego szukają”.

To odpowiedź na zmieniające się preferencje użytkowników, którzy korzystają z wyszukiwarki, aby poznać szczegółowe dane na jakiś temat lub poznać różnorodne opinie czy punkty widzenia.

– Sztuczna inteligencja może być pomocna w takich momentach, syntetyzując spostrzeżenia dotyczące pytań, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi – tłumaczy Google.

Giganci inwestują w AI

Informacje o uruchomieniu Barda i rozwoju AI pojawiły się w przeddzień konferencji Microsoftu. 7 lutego firma ma ujawnić szczegóły na temat wyszukiwarki Bing. Według nieoficjalnych informacji produkt niebawem ma zostać zintegrowany z ChatemGPT.

Kilka tygodni temu Microsoft potwierdził, że rozpoczyna kolejny etap współpracy z OpenAI. Na badania, rozwój i udostępnianie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji firma ma przekazać nawet 10 miliardów dolarów.