Łódź i Szczecin zainspirowały się świątecznym plakatem Warszawy i stworzyły lokalne wersje grafiki

Łódź i Szczecin zainspirowały się świątecznym plakatem Warszawy i stworzyły lokalne wersje grafiki
O kreacji zrobiło się na tyle głośno, że dowiedziały się o niej także inne polskie miasta. Stołeczny plakat z życzeniami świątecznymi stał się inspiracją m.in. dla Łodzi i Szczecina, które stworzyły alternatywne, lokalne wersje tej słynnej już grafiki.
O autorze
1 min czytania 2021-12-13

To kolejny rok, kiedy miasto stołeczne Warszawa przygotowało swój plakat z życzeniami świątecznymi i kolejny raz, kiedy zostaje za to ostro skrytykowane. Negatywne komentarze pochodziły przede wszystkim od polityków, którym nie podoba się styl plakatu i użyte symbole. M.in. Krzysztof Bosak uznał grafikę jako „ponurą i złowrogą”. Zauważył również, że występujące na plakacie postacie nie mają zarysowanych twarzy i bije z nich samotność. Polityk Konfederacji podkreślił, że pojawiająca się czerwień jest „upiorna”, a występującym w kreacji symbolom brakuje treści. Bosakowi nie umknęło również uwadze, że autorką plakatu jest graficzka odpowiedzialna również za identyfikację wizualną „Strajku Kobiet” – Ola Jasionowska.

Swoją opinię wyraził także Patryk Jaki z PiS-u, który ostro skomentował nowy plakat Warszawy. Polityk zauważył, że liczba i kolor gwiazdek umieszczonych na grafice nie są przypadkowe i że to bezpośrednie odwołanie do słynnych już „ośmiu gwiazdek”, które są często wykorzystywane w komunikacji przez przeciwników partii rządzącej.

Bardzo podobny plakat został przygotowany i opublikowany oficjalnie na swoich kanałach przez miasto Łódź  – jest on również utrzymany w niebiesko-biało-czerwonej kolorystyce i także pojawiają się na niej symboliczne gwiazdki (jednak więcej niż osiem). Co ciekawe zamiast łyżwiarzy znajdziemy na nim jednorożce, które nieodłącznie kojarzą się z kolorowym dworcem tramwajowym na zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza. Pojawiające się na łódzkim plakacie życzenia to: „Świętuj po łódzku. Najpiękniejsze święta spędzisz w Łodzi”.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Natomiast plakat z krajobrazem Szczecina pojawił się na profilu Szczecin Floating Garden – nie była to zatem inicjatywa władz miasta, ale szczecińskiego grafika Tomasz Panka. Mimo to kreacja jest warta uwagi, gdyż kolorystycznie i stylistycznie odwołuje się do oryginalnej, warszawskiej wersji. Różnice wynikają z lokalnych symboli – zamiast lodowiska mamy rysunek paprykarza, a w tle rozpościera się widok na słynną Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i rozstawione po bokach żurawie wieżowe. Pod sielskim obrazkiem pojawiły się życzenia: „Szczecin Smacznych Świąt”.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS

Warszawski plakat skrytykował nie tylko Patryk Jaki i Krzysztof Boska. Do plakatu odwołał się na swoich kanałach social media również poseł PiS Marcin Gwóźdź i Michał Dworczyk, który skomentował grafikę wykorzystując trzy emotikony.