Maszyny paczkowe w Poznaniu stają się „zbyt widoczne”. Miasto wprowadza regulacje

Maszyny paczkowe w Poznaniu stają się „zbyt widoczne”. Miasto wprowadza regulacje
Poznań opublikował spis zasad dotyczących lokalizowania automatów przechowujących paczki oraz maszyn sprzedających. To odpowiedź na wszechobecność takich urządzeń, które stają się coraz bardziej uciążliwe.
O autorze
1 min czytania 2022-12-23

Polska jest liderem wśród krajów, w których znajdziemy automaty paczkowe. Wygoda, dostępność „pod ręką” przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu sprawiają, że jest to najchętniej wybierana forma dostawy w Polsce. Popularność tego rozwiązania sprawiła również, że maszyny stały się coraz bardziej widoczne, niejednokrotnie obniżając walory estetyczne polskich miast. Problem ten zauważyły również władze Poznania.

– Miasto Poznań dąży do zachowania wysokiej jakości przestrzeni. Pojawiające się w niej elementy, takie jak automaty przechowujące przesyłki, zaczynają być coraz bardziej widoczne, w skrajnych przypadkach szpecąc tereny dzielnic – czytamy w komunikacie miasta.

Dobre praktyki sytuowania automatów

W odpowiedzi na problem powstały Wytyczne dla automatów sprzedających, lokalizowanych na gruntach miejskich wraz z dobrymi praktykami. Jak mówi Piotr Sobczak – dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP – władze miasta mają nadzieję, że regulacje „przyczynią się do zwiększenia estetyki miejsc w których będą lokalizowane tego typu urządzenia”.

Wśród zapisów znajdziemy zasady dotyczące kolorystyki, dopuszczalnego oświetlenia oraz wielkość reklam, jakie można umieszczać na urządzeniach. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Oprócz walorów estetycznych, wytyczne skupiają się na tym, aby maszyny nie zakłócały dostępu dla komunikacji pieszej i drogowej oraz by nie kolidowały z pobliskimi budynkami. W wytycznych znajdziemy również zasady projektowania maszyn w taki sposób, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Tego typu urządzenia w stolicy Wielkopolski nie mogą znajdować się na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto, w strefie ochrony konserwatorskiej czy tuż przy zabytkach. Przypomnijmy, że walka z „paczkomatozą” w Poznaniu zaczęła się już w lipcu br. Tamtejsi urzędnicy wychwycili nieprawidłowości związane z niektórymi maszynami zlokalizowanymi w strefie ochrony konserwatorskiej. Okazało się, że automaty w dzielnicy Stare Miasto, Śródka, Wilda, Jeżyce i Łazarz zostały postawione nielegalnie – bez uzyskania niezbędnej zgody. Tym samym urządzenia zostały zdemontowane.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS. Koniec Paczkomatów w Żabce

Na początku października zakończyła się pilotażowa współpraca Żabki i InPostu, w ramach której klienci mogli korzystać z Paczkomatów zlokalizowanych wewnątrz sklepów. Firmy stwierdziły, iż „parametry osiągnięte w pilotażu nie były zadowalające”.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się