…zdrowie.
Każdy pracodawca ma obowiązek pilnować, aby jego pracownicy mieli w pracy komfort wynikający z właściwego oświetlenia. Jeśli będzie ono niezgodne w Polskimi Normami, to Inspekcja Pracy może nałożyć na firmę karę. Poza tym złe oświetlenie znacząco obniża wydajność pracy.
Zobacz również
-
Dlaczego rowery publiczne to must have reklamy outdoorowej w 2025 r. [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [30.08-05.09.24]: najlepsze kampanie sierpnia 2024, zmiany na Allegro, reakcja x-kom na nagranie zwolnionej po urlopie macierzyńskim pracownicy
-
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
Złe oświetlenie to słaba praca
Niedostatek światła powoduje znaczny spadek jakości pracy. Ciągły wysiłek, ukierunkowany na intensywne wpatrywanie się np. w monitor komputera, prowadzi do przemęczenia i bólów głowy. Cierpią przede wszystkim oczy, które łatwo mogą wpaść w stan chronicznego „zespołu suchego oka”. Ale nie tylko one są narażone na choroby. Złe doświetlenie może również przyczyniać się do uszkodzenia kręgosłupa i innych urazów mięśniowo-szkieletowych, które pojawiają się, gdy ludzie przyjmują nieprawidłową postawę, starając się czytać przy słabych warunkach oświetleniowych. Z pewnością może to przełożyć się na częstotliwość absencji pracowników. Według danych z badania, przeprowadzonego w 2010 r. przez Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy na próbie 2530 firm, absencja w pracy jest istotną barierą dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego jest niezmiernie ważne, aby zapewnić dobre warunki do pracy, w tym właściwe oświetlenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy światło dziennie nie wystarczy do wykonywania większości służbowych czynności.
Normy oświetlenia
Norma PN-EN 12464-1:2012 określa wymagania, jakie musi spełniać pracodawca w obszarze oświetlenia miejsca pracy. Zależą one od rodzaju pracy i miejsca jej wykonywania. Jeśli chodzi o strefy komunikacji i korytarze, powinny one być doświetlone z natężeniem 100 lx, schody, schody ruchome i chodniki – 150 lx, recepcja – 300lx, segregowanie i kopiowanie itp. wymaga 300lx, pisanie ręczne, obsługa klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych, pokoje spotkań i konferencji – 500lx, szatnie, umywalnie, łazienki, toalety – 200lx, hole wejściowe – 100lx, przy czym w hotelu – 200 lx. W nowej normie nacisk został też położony na wskaźnik olśnienia. Aby uniknąć przykrego dla oczu odbicia światła, należy stosować specjalne konstrukcje lamp, a także daszki osłaniające przed światłem słonecznym. Trzeba pamiętać, że dla pracowników kłopotliwe może być zbyt intensywne oświetlenie, dlatego warto ich zapytać o subiektywne odczucia. Obliczenie wartości olśnienia czy poziomu luminacji wymaga nieco czasu i specjalistycznej wiedzy, dlatego warto zlecić badania pomiaru światła specjalistom. Zaświadczenie z takiego badania będzie istotnym dokumentem w razie kontroli PIP, a nam da pewność, że dobrze zadbaliśmy o miejsce pracy swoje i swoich pracowników.
Projektowanie strefy oświetlenia
Art. 207 § 2 Kodeksu pracy mówi, że pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Dlatego należy zadbać o właściwy projekt miejsc oświetleniowych. Przy projektowaniu należy zwrócić uwagę na kilka czynników: otoczenie świetlne, rozkład źródeł światła sztucznego, natężenie oświetlenia (według ww norm), a także olśnienie. Projektant musi wziąć pod uwagę liczbę i ustawienie okien, liczbę biurek komputerowych, liczbę potrzebnych źródeł światła i charakter pracy. Przy doborze lamp powinien pomyśleć, gdzie umieści źródło światła rozproszonego, a gdzie kierunkowego – nastawionego na wyodrębnienie przedmiotu czy osoby. Jeśli oświetlenie jest projektowane dla sali konferencyjnej, to trzeba pamiętać, że lampy sufitowe będą potrzebowały dodatkowego sterowania. Jednym z najlepszych wynalazków, usprawniających pracę precyzyjną, w trakcie której musimy wytężać wzrok, patrząc na detale i szczegóły, jest lampa ze szkłem powiększającym (np. firmy AJ Produkty).
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
Strefa oświetlenia jest bardzo ważna dla zdrowia pracowników, jak też dla kondycji przedsiębiorstwa. Dlatego warto poznać najnowsze wytyczne oświetleniowe i dostosować do nich przestrzeń biurową.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Ustawienie laptopa a oświetlenie – co zrobić, aby były kompatybilne
- Jako dopuszczalną wartość eksploatacyjnego natężenia oświetlenia (Em) na stanowisku z monitorem ekranowym przyjęto 500 lx.
- Projektant przy wyborze lampy oświetleniowej musi unikać olśnień odbiciowych. Ważne jest, aby ekran laptopa czy komputera nie był ustawiony przodem do okna.
- Wybierz lampę z nieprzezroczystym abażurem, tak aby światło nie odbijało się i nie raziło w oczy.
- Jeśli w pracy masz przy komputerze ostre jarzeniówki, to koniecznie poproś o ich wymianę. Oczy to organ bardzo delikatny i nie można ich eksploatować.