Kim jest współczesny mężczyzna? Czy to zawsze fan piłki nożnej i stały bywalec siłowni, który marzy o idealnej sylwetce? Czy mężczyznom wolno dzisiaj płakać i uprawiać „kobiece” zawody? W dzisiejszych czasach dużo się mówi o zmianie postrzegania roli kobiety, ale jaka jest w dzisiejszym świecie mężczyzn?
M.in. te kwestie są poruszane w kampanii społecznej „Kryzys męskości?”, która została zainicjowana przez serwis Noizz.pl (Ringier Axel Springer Polska) i powstała na podstawie wyników badań zleconych agencji badawczej Kantar. Z nich wynika m.in. fakt, że połowa Polaków (52% kobiet i 48% mężczyzn) w jakiś sposób nie czuje się akceptowana w społeczeństwie. Dane pokazują, że w tym momencie łączy nas poczucie społecznego wyobcowania, nawet jeśli powody, które za nim stoją, są inne.
Zobacz również
– Kiedyś mężczyzna miał zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo jako symbol przedłużenia rodu. Teraz mieszkania kupujemy na kredyt lub wynajmujemy. „Projekt: dzieci” często kończymy na jednym potomku, bez względu na jego płeć, bądź nie podejmujemy go wcale. Drzewa sadzimy z pobudek ekologicznych. Zmieniło się to, kim są i mogą być kobiety. A co z mężczyznami? Kim są i kim mogą być? Jak wpływa na nich zmiana ich społecznej roli i to, jak są postrzegani przez otoczenie? – pyta Oliwia Bosomtwe, redaktorka naczelna serwisu Noizz.pl.
Kampania porusza temat kondycji polskich mężczyzn, ich oczekiwań i prawdziwych potrzeb – ich własnych, a nie tych promowanych przez kolorowe pisma. Jak możemy przeczytać w artykule promującym akcję: „Chcemy stworzyć przestrzeń wolną od stereotypów, w której mężczyźni mogą mówić różnymi głosami. Swoimi głosami.”
Bartosz Pilch, Beata Smajkiewicz (SIG): Klienci B2B oczekują od programów lojalnościowych elastyczności
Całej akcji towarzyszy spot w którym wystąpili Michał Żebrowski i Sebastian Stankiewicz oraz dziennikarze Noizz.pl: Michał Bachowski, Krzysztof Tragarz oraz Maciej Wernio.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
„Kryzys męskości” to jednak nie tylko spot reklamowy, ale cały reportaż multimedialny, w ramach którego przeprowadzono wiele rozmów z polskimi artystami, aktywistami i ekspertami. Na stronie Noizz.pl można przeczytać rozmowy z: Jakubem Żulczykiem, Grzegorzem Sobieszkiem, Bolesławem Chromrym, Friedmanami, Wojtkiem Sawickim, Vito Bambino, Michałem Pozdałą i innymi.
Jak twierdzą twórcy kampanii, to jednocześnie początek dyskusji na temat konieczności zmiany narracji marek w komunikacji do mężczyzn.
Na stronie Noizz.pl utworzono nową kategorię, „Kryzys męskości?”, w której będą kontynuowane poszukiwania różnych odpowiedzi na pytania o męskość. Niebawem przedstawiony zostanie również nowy podcast „Kryzys męskości?”, w którym redakcja Noizza będzie dyskutować z zaproszonymi gośćmi o tym, co naprawdę oznacza to określenie.