Najlepsze prompty pod SEO dla ChataGPT [PORADNIK]

Najlepsze prompty pod SEO dla ChataGPT [PORADNIK]
Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała świat. Narzędzia, które opierają się na AI, mogą pomóc przyspieszyć czasochłonne, a zarazem niezbędne do wykonania zadania SEO. Generowanie pomysłów, konspektów treści lub przygotowanie nowego schematu dla Twojej witryny – to wszystko i jeszcze więcej może wykonać za Ciebie ChatGPT.
O autorze
7 min czytania 2024-05-08

Kluczem do sukcesu jest właściwa komunikacja. Jak wydawać AI polecenia, by uzyskać doskonałe rezultaty? Poznaj najlepsze prompty pod SEO!

Czym jest prompt w ChatGPT

Prompt to tekst wprowadzany przez użytkownika do AI w celu zainicjowania procesu generowania odpowiedzi przez ChatGPT. Służy jako punkt wyjścia dla sztucznej inteligencji do zrozumienia kontekstu i spełnienia oczekiwań użytkownika poprzez wygenerowanie odpowiedniego i wartościowego wyniku. Działa jak inicjator rozmowy lub prośba o informacje, nakierowując ChatGPT na sposób formułowania odpowiedzi. Właściwe sprecyzowanie polecenia pomaga sztucznej inteligencji lepiej zrozumieć intencje użytkownika i wygenerować pożądany wynik.

Prompty odgrywają kluczową rolę w kierowaniu odpowiedziami sztucznej inteligencji. Poziom szczegółowości wprowadzonego polecenia dla AI bezpośrednio wpływa na zdolność chatbota do generowania odpowiedzi. Podając wyraźne instrukcje, możesz uzyskać rozszerzone wyniki, a nawet udoskonalić odpowiedzi bota.

Jak skutecznie promptować ChatGPT

  1. Formułuj konkretne polecenia – jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na skuteczność sztucznej inteligencji, jest precyzyjne sformułowanie polecenia. Dokładnie opisz informacje, których szukasz lub zadanie, jakie chatbot ma dla Ciebie wykonać. Szczegółowość pomaga AI zrozumieć Twoje wymagania, zwiększając prawdopodobieństwo otrzymania przydatnej odpowiedzi.
  2. Podaj kontekst i informacje ogólne – kontekst jest kluczowy podczas komunikacji z ChatemGPT. Uwzględnienie odpowiednich informacji ogólnych i kontekstu pozwala sztucznej inteligencji lepiej zrozumieć zakres i cel Twojego żądania. Może to być szczególnie pomocne w przypadku złożonych tematów lub gdy sztuczna inteligencja ma opierać się na wcześniej dostarczonych informacjach.
  3. Stosuj przejrzyste ograniczenia i wytyczne – podczas tworzenia podpowiedzi pomocne może być uwzględnienie wyraźnych wytycznych. Ograniczenia te mogą przybrać formę określenia formatu odpowiedzi, liczby słów lub innych, dowolnych wymagań. Możesz napisać przykładowo: Przedstaw streszczenie artykułu w 100–150 słowach, skupiając się na głównych wnioskach. Niestety nie zawsze odpowiedź będzie idealnie dopasowana do Twoich wytycznych związanych z długością, warto później ten element zweryfikować.
  4. W przypadku skomplikowanych zadań przygotuj instrukcje krok po kroku – w przypadku zaawansowanych zadań skuteczne może okazać się podzielenie ich na mniejsze partie i przedstawienie chatbotowi kolejnych etapów. Takie podejście umożliwia ChatowiGPT skupienie się na każdym pojedynczym kroku, ułatwiając sztucznej inteligencji dostarczanie dokładnych i szczegółowych informacji. Zamiast pytać: Jak zbudować witrynę internetową?, możesz zapytać: Jakie są pierwsze trzy kroki w budowaniu witryny internetowej od zera?. Takie podejście zachęca sztuczną inteligencję do rozważenia wielu aspektów problemu i wygenerowania bardziej kompleksowej i przemyślanej odpowiedzi.
  5. Eksperymentuj z różnymi formułami – jeżeli nie otrzymujesz pożądanych wyników z ChataGPT, spróbuj przeformułować zapytanie. Dostosowanie jego struktury powinno pomóc w osiągnięciu lepszych wyników. Wypróbowanie różnych zapytań może pomóc w zrozumieniu niuansów, w jaki ChatGPT interpretuje różne typy podpowiedzi i reaguje na nie. Na przykład, jeśli zadanie pytania nie daje wyczerpującej odpowiedzi, możesz spróbować sformułować je w formie stwierdzenia lub instrukcji, np. „Wyjaśnij w prostych słowach, czym jest pozycjonowanie na długi ogon”, zamiast „Co to jest long tail”?

Prompty dla SEO

1. Prompty dla ChataGPT: research fraz

Generowanie słów kluczowych powiązanych z daną branżą można wykonać na wiele sposobów. Służą do tego narzędzia, takie jak Ahrefs, Senuto, Semstorm czy Answer the public. ChatGPT może być również przydatnym narzędziem do uzupełnienia strategii analizowania fraz kluczowych. Ważne jednak jest to, że ChatGPT nie zbiera danych o miesięcznych potencjałach wyszukań, a jedynie kalkuluje, jakie to mogę być frazy. Jeśli chcemy sprawdzić potencjały fraz, musimy je zweryfikować w dedykowanych narzędziach.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Mimo to AI pomoże znaleźć słowa do pozycjonowania na długi ogon, frazy LSI (występujące razem w ramach jednego tematu i powiązane ze sobą semantycznie), umożliwia także grupowanie słów kluczowych w klastry oraz wykonanie analizy intencji wyszukiwania. Sztuczną inteligencję możemy poprosić także o wygenerowanie fraz dla e-commerce, które będą miały zastosowanie sprzedażowe albo opracowanie meta title i meta description z uwzględnieniem konkretnej intencji.

Udawaj, że jesteś w stanie opracować pełny plan treści SEO. To jest słowo kluczowe – X, wokół niego oprzyj rekomendacje. Na podstawie tego słowa kluczowego utwórz tabelę z listą fraz powiązanych. Pogrupuj słowa kluczowe według klastrów tematycznych w tabeli, nazwij kategorie (kilka fraz może należeć do 1 kategorii). Dodatkowo wskaż w kolejnej kolumnie, które mają intencję poradnikową, a które sprzedażową. Następnie w innej kolumnie napisz prosty, ale zachęcający do klikania tytuł (meta opis title) posta dotyczącego tego słowa kluczowego (maksymalnie 60 znaków ze spacjami). Następnie w innej kolumnie napisz atrakcyjny meta opis description (do 160 znaków ze spacjami), który ma szansę na wysoki współczynnik klikalności dla danego tematu. Ma mieć proste wezwanie do działania, które skłoni wyszukującego do kliknięcia. Nie używaj pojedynczych cudzysłowów, podwójnych cudzysłowów ani żadnych innych znaków zamykających w żadnej z wypełnianych kolumn. Nie wyjaśniaj, dlaczego i co robisz, po prostu umieść swoje sugestie w tabeli. Tabela powinna zawierać następujące kolumny: fraza, kategoria/podkategoria, intencja, title, description.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Powyższy prompt pozwoli uzyskać następujące wyniki dla przykładowej frazy grill gazowy:

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kolejnym skutecznym promptem, który możemy zastosować, jest skierowanie zapytania o stworzenie wyrażeń regularnych do zastosowania w Google Search Console. Wyrażenia regularne (ang. regular expressions), nazywane skrótowo regex lub regexp, są stosowane w różnych językach programowania. Mają swoje zastosowanie także w SEO – pozwalają na zaawansowane analizowanie i filtrowanie danych w narzędziach Google, wyszukiwanie duplikatów treści, identyfikowanie błędów wewnętrznych czy tworzenie reguł przekierowań. Wpisując poniższy prompt do ChataGPT, otrzymamy zwrotnie gotowe do użycia w Google Search Console wyrażenie regularne.

Stwórz wyrażenie regularne (regex) do Google Search Console dla pytań zaczynających się/zawierających sformułowania: jak, gdzie, kiedy itp.

2. Linkowanie wewnętrzne z ChatemGPT

Linki wewnętrzne są punktem obowiązkowym każdej strony internetowej. Oprócz linków na stronie głównej, w menu, aktualnościach, możesz także dodawać linki w swoich tekstach i produktach, są to tzw. linki kontekstowe. Kierują one użytkowników do powiązanych treści. Co więcej, pozwalają wyszukiwarkom określić, jakie treści łączą się ze sobą i usystematyzować ich wartość. Linki wewnętrzne konsolidują architekturę serwisu i pomagają wyszukiwarkom w indeksowaniu stron.

ChatGPT pomoże w przeanalizowaniu semantyki adresu URL, która bezpośrednio odnosi się do treści zawartej na danej podstronie. Analiza semantyki adresu URL umożliwi sztucznej inteligencji zrozumienie zawartości strony internetowej, wykonanie kategoryzacji treści, a także zaproponowanie osadzenia linków wewnętrznych i zewnętrznych wraz z optymalizacją SEO. Poniższy prompt ChataGPT pozwoli wygenerować tabelę ze wskazaniem przebiegu linkowań oraz oznaczeniem konkretnego anchora.

Przeanalizuj semantykę adresu URL: https://strona.pl i wybierz z poniższej listy artykuły, z których należy wykonać linkowanie wewnętrzne. Stwórz tabelę z wytycznymi do linkowania wewnętrznego, z 3 kolumnami: z jakiego adresu URL ma pochodzić link, do jakiego adresu URL, jaki anchor text. Uporządkuj tabelę alfabetycznie w kolumnie „z jakiego adresu URL”. 

Sztuczna inteligencja wygeneruje też dla Ciebie artykuł na dowolny temat, na podstawie przesłanych materiałów.

Zaproponuj temat związany z poniższymi wpisami i napisz artykuł z ich wykorzystaniem w treści. Zakotwicz je we frazach kluczowych (innych niż dokładne tytuły, bez cytatu, w 2-3 wyrazowej formie), które uważasz za najodpowiedniejsze dla ich treści:

Prompty dla SEO i contentu

Tworzenie treści jest kluczowym elementem każdej strategii marketingu cyfrowego. ChatGPT przychodzi z pomocą również w tym zakresie. AI dokona klasteryzacji i wygeneruje dla Ciebie według wytycznych listę tematów blogowych, na podstawie której możesz opracować artykuły. Sztuczna inteligencja pełni więc szczególną rolę w pracy copywriterów, wspierając generowanie nowych pomysłów. Na rynku istnieją także narzędzia, które łączą w sobie funkcje chatbota i zoptymalizują Twój content tak, aby uzyskał on dobrą widoczność w wyszukiwarce. Przykładem jest SurferSEO, który daje jasne wytyczne optymalizacyjne pod kątem wskazanej frazy kluczowej, umieszczając w treści najważniejsze sformułowania i w efekcie zapewniające lepszą widoczność.

Poniżej prompt dla ChataGPT, który pomoże uzyskać listę kreatywnych tematów blogowych na podstawie gotowych fraz kluczowych.

Na podstawie przesłanych fraz kluczowych wykonaj ich klasteryzację pod kątem artykułów blogowych. Artykuły trafią na serwis związany z X. Po klasteryzacji zaproponuj tematy blogowe na podstawie fraz, które do danego klastra dopasowałaś. Tematy mają mieć charakter X.

Możemy iść o krok dalej, żądając od OpenAI opracowania na tej podstawie całego planu contentowego. Wystarczy wpisać poniższy prompt dla ChataGPT, aby uzyskać całą listę inspirujących tematów blogowych, osadzonych w kontekście tematycznym.

Na podstawie powyższych tematów blogowych zaproponuj dalszy content plan związany z tematyką X. Artykuły uporządkuj w X głównych silosów tematycznych.

Sztuczna inteligencja w przeciwieństwie do człowieka, nie narzeka nigdy na brak pomysłów. Dlatego warto skorzystać z jej pomocy, opracowując tematy tekstów blogowych. Poniżej znajdziesz prompt dla ChataGPT, który pozwoli opracować intrygujący i ciekawy tytuł artykułu, uwzględniający kluczowe korzyści dla klienta.

Pod kątem fraz XYZ zaproponuj atrakcyjny i zachęcający do kliknięcia tytuł (click-worthy title). Temat powinien zawierać kluczowe korzyści.

Brief contentowy to zapis tego, co powinno znajdować się w danym artykule. Jest on szczególnie pomocny, kiedy tworzysz treści SEO, które powinny osiągnąć jak najlepsze rezultaty w wynikach wyszukiwania. Poniżej prompt na brief contentowy, w którym AI zawrze kluczowe elementy związane z daną tematyką.

Stwórz brief contentowy dla tematu X. Artykuł ma mieć charakter ekspercki i być kierowany do Y. Powinien poruszać kluczowe elementy związane z X wraz z krótkim wyjaśnieniem. Zawrzyj w briefie informacje odnośnie celu artykułu, struktury, grupy docelowej, stylu pisania i dodatkowych elementach.

Struktura w tym prompcie może okazać się kluczowym aspektem, gdyż później posłuży za “kręgosłup” w dalszej realizacji treści.

ChatGPT prompt dla copywritingu 

ChatGPT potrafi uchwycić kontekst, ton i niuanse językowe. To sprawia, że ​​jest nieocenioną pomocą dla copywriterów. Podpowiedzi AI nie tylko przyspieszają pracę, ale stanowią nieocenione źródło inspiracji. Sztuczna inteligencja przygotuje dla nas artykuł na dowolny temat. Jeżeli zależy nam na konkretnej frazie kluczowej, warto w poleceniu dla AI określić, ile razy i w jakiej odmianie powinno pojawić się dane słowo kluczowe.

Napisz artykuł w 100% unikalny, na podstawie powyższego briefu. Artykuł ma być napisany w stylu X. W treści 6 razy ma wystąpić fraza Y (w dosłownym zapisie, bez odmiany). Zawrzyj ją 1 raz w śródtytule. Artykuł ma mieć charakter Z.

Możemy doprecyzować także, na jakim stylu tekstu nam zależy – czy artykuł ma mieć charakter ekspercki, zawierać kolokwializmy, a może być tylko informacyjny. Precyzując komendę dla ChataGPT, otrzymamy np. wyszczególnione pytania i wnioski czy listy numerowane.

Napisz artykuł w 100% unikalny, kreatywny, zawierający co najmniej X słów, używając Y nagłówków. Artykuł ma być napisany przez eksperta/standardowego użytkownika. Staraj się (nie) używać kolokwializmów oraz unikaj powtarzających się zwrotów i nienaturalnych struktur zdań. Artykuł powinien zawierać tytuł i meta opis SEO. W razie potrzeby dodaj punktory lub listę numerowaną. Zapisz najczęściej zadawane pytania i wnioski. Staraj się nie odmieniać oryginalnego słowa kluczowego minimum Z razy. Użyj słowa kluczowego Z w tytule i minimum 1 w śródtytule. Pisz treści, które przejdą test narzędzi do wykrywania sztucznej inteligencji.

Prompty dla ChataGPT z zakresu on-site SEO

SEO on-site to nie tylko treści, ale również aspekty techniczne, które opierają się na analizowaniu często niewidocznych dla użytkownika, ale kluczowych dla robotów wyszukiwarki elementów strony www. SEO on-site odnosi się zarówno do optymalizacji treści, jak i kodu źródłowego HTML strony. W celu jego dopracowania warto wdrożyć znaczniki schema, nazywane też danymi strukturalnymi. To kod dodawany do strony internetowej, który pomaga wyszukiwarce lepiej interpretować treść zawartą na danej podstronie. 

ChatGPT może wygenerować dla nas dane strukturalne, po wpisaniu odpowiedniej komendy:

Stwórz schema X dla podstrony Y.

Warto to narzędzie przetestować również przy tworzeniu hreflangów, czy plików robots.txt.

Podsumowanie

ChatGPT może obecnie pozyskać dane na dowolny temat w ciągu kilku sekund, co w tradycyjnym, ręcznym modelu pracy zajmuje zwykle wiele godzin. Sztuczna inteligencja znacznie usprawnia działania SEO – pozwala określić główne słowa kluczowe, zapytania i inne parametry, na podstawie których tworzy treści i umieszcza je w odpowiednim formacie. 

Warto jednak pamiętać, że traktowanie wyników dostarczonych przez sztuczną inteligencję jako informacji opartych na faktach bez sprawdzania ich dokładności, może okazać się pułapką. Chociaż ChatGPT opiera się na imponującym modelu językowym, należy pamiętać, że nie jest nieomylny. Czasami może generować wiarygodnie brzmiące, ale wręcz zmyślone informacje. Treści, które otrzymamy, najlepiej zweryfikować w dodatkowym innym źródle.