New York Times kontra Microsoft i OpenAI. Poszło o naruszenie praw autorskich przez chatboty

New York Times kontra Microsoft i OpenAI. Poszło o naruszenie praw autorskich przez chatboty
Dzień bez pozwu dniem straconym? Na to wychodzi. Tym razem spięcie nastąpiło na linii New York Times - Microsoft - OpenAI. O co poszło? W zasadzie o to, o czym od ostatniego roku jest najgłośniej - o łamanie praw autorskich przez sztuczną inteligencję i bezprawne wykorzystywanie treści dostępnych w internecie. Wall Street Journal zaryzykowało stwierdzenie, że „pozew otwiera nowy front w trwającej od lat bitwie między firmami technologicznymi i medialnymi o ekonomię internetu”. Czy słusznie?
O autorze
2 min czytania 2023-12-28

Amerykański dziennik New York Times poszedł na wojnę z dwoma gigantami technologicznymi: Microsoft i OpenAI, zarzucając im rzekome naruszenie praw autorskich. Chodzi o modele językowe, dzięki którym z powodzeniem mogą funkcjonować takie usługi jak Microsoft Copilot, Google Bard czy słynny ChatGPT – okazuje się, że modele te wyszkolono na treściach bezprawnie pobranych z internetu

Wall Street Journal wskazuje, że New York Times w ten sposób rozpoczyna walkę o technologię generatywnej sztucznej inteligencji, która będzie miała dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości całej branży wydawniczej. 

Oskarżenie o naruszenie praw autorskich 

Pozew został złożony 27 grudnia 2023 roku, a w jego treści można znaleźć zarzuty odnoszące się do bezprawnego wykorzystania fragmentów treści Timesa w celu szkolenia modeli językowych, będących podstawą narzędzi opierających się na technologii generatywnej sztucznej inteligencji. Takie praktyki sprawiają, że wspomniane narzędzia mogą konkurować z prawdziwymi dziennikarzami, a do tego udzielać odpowiedzi na pytania użytkowników, które są przeklejonymi fragmentami tekstów ze strony dziennika. 

Dziennik próbował dojść z oskarżonymi do porozumienia już w kwietniu 2023 roku, jednak wtedy rozmowy „spełzły na niczym”. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

New York Times twierdzi również, że szkody są związane przede wszystkim ze skłonnościami chatbotów do podawania fałszywych informacji i uznawania ich za prawdziwe. W przypadku cytowania dziennika, który zawsze stara się być rzetelny, takie działania są szczególnie niepożądane. Ponadto Times obawia się również, że użytkownicy będą bardziej skłonni kierować się do usług oferowanych przez Microsoft i OpenAI, które udostępnią im te same informacje, do których chcą mieć dostęp, ale bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. W związku z tym dziennik może odnotować większe straty, a na dłuższą metę ucierpi prawdziwe dziennikarstwo. Zagrożenie stanowi również zmniejszony ruch na stronie, który oznacza niższe przychody generowane z reklam

Najciekawsze w całej sprawie jest jednak to, że Times nie żąda żadnej kwoty odszkodowania, która miałaby pokryć dotychczas poniesione straty. Żąda natomiast, aby „chatboty i dane szkoleniowe pochodzące z NYT zostały zniszczone, a oskarżeni ponieśli pełną odpowiedzialność za wyrządzone szkody”

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jeśli chodzi natomiast o wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w dziennikarstwie, to ciekawym przykładem jest rodzaj umowy zawartej niedawno pomiędzy wydawnictwem Axel Springer a firmą OpenAI. Tutaj, podobnie jak w przypadku NYT, chodzi o wykorzystanie treści tworzonych przez człowieka do trenowania modeli językowych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Czy dziennik ma szansę pójść z gigantem technologicznym na podobną ugodę? To się dopiero okaże. Pewnym jest, że New York Times ma przed sobą ciężką walkę, a jej wynik jest naprawdę trudny do odgadnięcia.

PS Artykuły fikcyjnych autorów w „Sports Illustrated”, czyli o tym jak nie korzystać z technologii AI

Znany sportowy magazyn „Sports Illustrated” publikował na swoich stronach internetowych artykuły fikcyjnych autorów, w rzeczywistości wygenerowanych przez technologię AI. Zaraz po odkryciu feralnego incydentu, wszystkie fałszywe treści zostały usunięte.

PS2 OpenAi i Microsoft z pozwem za naruszenie praw autorskich

OpenAi i Microsoft zostały pozwane za nielegalne korzystanie z dzieł literatury faktu na potrzeby szkolenia modeli sztucznej inteligencji, które leżą m.in. u podstaw takich narzędzi jak ChatGPT.