…a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz niezbędna. Prezentujemy kilka przykładów pokazujących w jaki sposób rozwiązania cloud computing pomagają w codziennym życiu przedsiębiorstw i wspierają je w sytuacjach kryzysowych.
Cloud computing – dla niektórych przedsiębiorców termin ten wciąż jest mglisty i nie do końca zrozumiały. Ważne jest przede wszystkim uświadomienie sobie, co oznacza przeniesienie firmowych zasobów IT do chmury i jak firmy mogą na tym skorzystać. Wzrost ilości przechowywanych danych, skuteczna analiza czy rozwój nowych technologii sprawiają, że zapotrzebowanie na usługi typu cloud rośnie w zawrotnym tempie. Według prognoz IDC wartość rynku usług cloud computingu w 2015 r. tylko w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej (z pominięciem Rosji) mogła wynieść 385 mln dolarów. Tymczasem w Polsce już za trzy lata w 2019 r. wartość usług w chmurze zarówno prywatnej, jak i publicznej może przekroczyć 450 mld dol., czyli 11 proc. lokalnego rynku IT.
Zobacz również
Widząc tak rosnące liczby, zasadnym staje się pytanie, w jakich sytuacjach zastosowanie chmury obliczeniowej sprawdza się najlepiej? Jako pomoc w odpowiedzi na to pytanie posłużyć mogą wymienione poniżej przykłady.
6 mln w 6 dni, czyli akcja charytatywna Siepomaga.pl
Pozyskiwanie jak największej ilości darczyńców i liczne akcje charytatywne, wiążą się z dużą dynamiką zmienności zainteresowania. Wystarczy obecność w kilku najważniejszych mediach, aby serwery rozgrzały się nagle do czerwoności. Przykładem takiego zainteresowania jest akcja fundacji Siepomaga.pl i pomoc 7-letniej Zuzi. W niecałe dwa miesiące w ramach akcji zebrano 6 mln złotych, a udział w zbiórce wzięło ponad 80 tys. osób.
Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej nagły wzrost popularności nie okazał się wielkim problemem dla systemów IT. Wszystko dzięki funkcji „autoskalowania”, czyli odpowiedniego dopasowania i wykorzystanie zasobności serwerów w zależności od aktualnego obciążenia na stronie.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Pearson i chmura w edukacji
Wykorzystanie chmury może również przynieść efekty w przypadku edukacji. Za przykład niech posłuży firma Pearson, której inwestycje w chmurę pozwalają na integrację produktów edukacyjnych na całym świecie w taki sposób, aby przynosiły wymierne korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Pozwala to spółce przyśpieszyć zmiany i osiągnąć efekty nawet na tak odległych rynkach jak RPA czy Chiny oraz nadać projektom edukacyjnym jeszcze większy cyfrowy charakter.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Do rejestracji gotowi, start… – czyli zapisy na Business Run
Innym przykładem, który pokazuje w jaki sposób chmura obliczeniowa pomaga w chwilach zwiększonego zainteresowania jest organizacja biegu Business Run. Na ten największy biznesowy bieg w Polsce zapisują się tysiące chętnych, a ze względu na ograniczoną ilość miejsc chcą to zrobić jak najszybciej. Dlatego przed serwerami w dniu startu zapisów stoi nie lada wyzwanie. Przykładowo w Poznaniu w niespełna 100 minut po otwarciu rejestracji zapisało się ponad 4000 uczestników.
Organizatorzy w takim momencie potrzebowali rozwiązania, które sprosta wyzwaniu, ale jednocześnie po przejściu pierwszej fali zapisów pozwoli na zmniejszenie wykorzystanych zasobów. Chmura obliczeniowa daje nie tylko możliwości dopasowania mocy obliczeniowej do aktualnego obciążenia, ale jednocześnie pozwala zaoszczędzić, ponieważ nie trzeba płacić za moc obliczeniową, która nie jest wykorzystana. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla branży e-commerce, startupów czy też takich serwisów jak NowyMarketing.pl, który korzysta z rozwiązań chmury e24cloud.
Dowiedz się o kliencie tego, czego on nie wie o sobie
Zastosowanie cloud computing może również zostać wykorzystane w kreowaniu i ulepszaniu procesów biznesowych. Przykładem będzie budowanie długotrwałych relacji z klientem, inaczej Customer Experience. Zebranie dużej ilości danych dotyczących zachowań grupy docelowej wymaga trwałej i stabilnej infrastruktury, a do tego odpowiedniego zarządzania zasobami IT. Dzięki temu możemy jednak pozyskać informacje np. o tym, jak usprawnić szybkość obsługi oraz sprawdzić, gdzie przemieszczają się nasi klienci. Rozwiązanie tego typu dostarcza poznańska firma Lab4Motion. Po uzyskaniu takich informacji już niedaleka droga do zwiększenia zysków i zoptymalizowania biznesu.
Powyższe przykłady pokazują, że chmura obliczeniowa sprawdza się zarówno w przypadku małych organizacji i przedsiębiorstw, jak również i tych największych. Takie rozwiązania dają szereg korzyści, zaczynając od skalowania, elastyczności, oszczędności, a na bezpieczeństwie danych kończąc. Przedsiębiorca otrzymuje dostęp do nieograniczonej mocy obliczeniowej przy minimalnych kosztach i bez konieczności faktycznego zarządzania oprogramowaniem i zasobami IT. Tego typu możliwości docenia coraz większe grono menadżerów. Według badania Onex Group już co druga firma w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. Czy nie jest to również odpowiedni moment dla Twojej firmy?
Tomasz Sobol
Dyrektor Marketingu e24cloud.pl i Beyond.pl
–
Chmura obliczeniowa w Polskim e-biznesie
Wypełnij ankietę, odpowiedz na ostanie pytanie i zgarnij czytnik Kindle!
Z regulaminem akcji możesz zapoznać się tutaj.
Akcja partnerska przygotowana wspólnie z marką e24cloud.com