>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.
LinkedIn został wyznaczony przez Unię Europejską jako duża platforma internetowa (VLOP) i w związku z tym, podlega wymogowi art. 42 ustawy o usługach cyfrowych (DSA) UE w zakresie udostępniania określonych informacji w półrocznych publikacjach. W związku z tym, LinkedIn cyklicznie publikuje raporty w odpowiedzi na zobowiązania wynikające z art. 15 ust. 1, art. 24 ust. 1-2 i art. 42 ust. 1-3 DSA.
Zobacz również
Raport zawiera informacje dotyczące tematów odnoszących się do Unii Europejskiej, takich jak:
- miesięczna liczba aktywnych odbiorców usługi,
- moderacja treści po zgłoszeniu użytkownika,
- moderacja treści z inicjatywy LinkedIna,
- odwołania dotyczące moderacji treści,
- moderacja treści i zautomatyzowane systemy,
- zawieszenie konta,
- żądania rządowe,
- spory rozstrzygane przez organy pozasądowe.
Sprawdź pełny raport z października 2024 roku.
Wnioski z raportu
- W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. średnio miesięcznie LinkedIn odwiedziło 51 900 000 zalogowanych użytkowników z UE oraz 192 900 000 niezalogowanych użytkowników.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
- Na dzień 30 czerwca 2024 r. LinkedIn miał około 1510 moderatorów treści na całym świecie i 190 moderatorów treści w UE. Strona internetowa LinkedIn jest obecnie dostępna i obsługuje 15 z 24 języków urzędowych UE.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- Liczba raportów zgłoszonych przez użytkowników UE została przedstawiona w poniższych tabelach według powodu zgłoszenia. Dla każdego powodu LinkedIn podał liczbę otrzymanych zgłoszeń, fragmenty treści leżące u podstaw tych zgłoszeń czy liczbę zgłoszeń, w których LinkedIn ustalił, że treść naruszała jego zasady. W tabelach oddzielnie przedstawiono wskaźniki dotyczące postów z ofertami pracy i reklam od innych treści.
- Informacje dotyczące liczby wniosków o usunięcie treści otrzymanych przez LinkedIn od organów rządowych państw członkowskich, w podziale na państwa członkowskie i rodzaje nielegalnych treści znalazły się w poniższej tabeli. Żądania usunięcia treści przez organy rządowe obejmują żądania zgłaszające naruszenia warunków świadczenia usług lub naruszenia lokalnego prawa.
Komentarze ekspertów
Adrian Gamoń (strateg marki, ekspert ds. social media, mówca i trener biznesu) oraz Karol Stróż (współzałożyciel Sharebee) podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat raportu.
Adrian Gamoń: Od ponad 4 lat systematycznie monitoruję dane o LinkedInie i publikuję je w formie raportu „LinkedIn w Polsce”. Od roku mam dostęp do Digital Services Act Transparency Report i rzeczywistych danych na temat liczby aktywnych użytkowników LinkedIn w UE, co pozwala na dokładniejsze zrozumienie rozwoju platformy w Polsce i regionie.
Według LinkedIn DSA Transparency Report, w Polsce w pierwszej połowie 2024 r., liczba aktywnych, zalogowanych użytkowników LinkedIn wynosiła średnio miesięcznie 2,3 mln, podczas gdy panel reklamowy LinkedIn wskazuje 8 mln kont (dane z 28.10.2024). Oznacza to, że jedynie około 30% kont jest realnie aktywnych. Czy to mało? Liczyłbym na większe zaangażowanie. Warto jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich 4 lat LinkedIn podwoił liczbę kont w Polsce – z około 4 mln do 8 mln, co świadczy o rosnącej popularności platformy.
W porównaniu z raportem z kwietnia, obejmującym dane za drugą połowę 2023 roku, liczba aktywnych użytkowników wzrosła o kolejne 200 tys. To powolny, lecz stabilny wzrost, który potwierdza, że LinkedIn jest postrzegany jako coraz bardziej istotne narzędzie wśród polskich specjalistów i firm.
Obserwując tę tendencję, można zauważyć, że użytkownicy w Polsce nadal traktują LinkedIn głównie jako platformę do poszukiwania pracy, a nie pełnoprawne narzędzie do budowania marki osobistej i biznesowej. W przyszłości spodziewam się dalszego wzrostu liczby aktywnych użytkowników, zwłaszcza jeśli LinkedIn wprowadzi funkcje wspierające networking i rozwój zawodowy. Czas pokaże, ale dane wskazują na wyraźny potencjał dalszego wzrostu.
Karol Stróż: Ten raport to wynik nowych regulacji unijnych Digital Service Act, dotyczących tzw. VLOP (Very Large Online Platform), czyli technologicznych gigantów. Jego celem jest zwiększenie transparentności tych portali. To raport za październik 2024.
Najważniejsze wnioski:
1. Upewnij się, że masz włączony profil publiczny. Na każdego zalogowanego użytkownika treści z Linkedin czyta aż 4 osoby niezalogowane! W całej Unii Europejskiej Linkedin notuje ponad 50 milionów aktywnych zalogowanych użytkowników miesięcznie i ponad 190 milionów niezalogowanych. Dla Polski to 2,3 miliona zalogowanych vs 8,6 miliona bez autoryzacji. Tu możesz to zmienić: https://lnkd.in/gwkURqcE
2. Warto zgłaszać treści. Jeśli treść, którą widzisz Twoim zdaniem narusza politykę Linkedin lub dobre obyczaje – zgłoś ją. Tylko w październiku na terenie UE zgłoszono blisko 900 tysięcy naruszeń. 8% zgłoszonych treści faktycznie naruszało politykę. Linkedin najczęściej stosuje usunięcie treści naruszającej zasady, ale oprócz tego często sięga też po specjalne oznaczenia lub tzw. shadow-ban, w którym autor nadal widzi swoją treść, ale algorytm nie wyświetla jej pozostałym odbiorcom.
3. Linkedin zatrudnia ponad 1500 moderatorów, z czego 190 osób na terenie UE. Zdecydowana większość moderuje treści po angielsku, natomiast nasz rodzimy język dorobił się aż 10 osób czuwających nad treściami.
4. Najczęściej zgłaszane treści to dezfinormacja, mowa nienawiści, spam oraz fake konta. Dotyczy to także zbyt promocyjnych materiałów (w reklamach to jedno z głównych zgłoszeń).
5. Poza zgłoszeniami Linkedin ma też swój automatyczny system oceny i moderacji treści. Jak podnoszą autorzy raportu, często ich system sam wyłapuje nieadekwatne treści, jeszcze przed zgłoszeniem użytkowników (lub pokrywa się z ich zgłoszeniem). Ale system radzi sobie najlepiej z fake kontami – usunął ich aż 1,7 miliona w jeden miesiąc (tylko na terenie EU)!
6. Jeżeli Twoja treść została ukarana to warto się odwoływać. Aż 1/4 odwołań przywróciła widoczność treści.
7. 3114 kont zostało zablokowanych za naruszanie zasad po zgłoszeniu przez użytkowników. To w naszych rękach jest to jak wygląda ta platforma.
8. Linkedin współpracuje blisko z rządami i służbami. Najlepsi są w tym Niemcy i Francuzi, którzy zgłaszają sporo naruszeń i wnioskują o informacje o kontach. Polskie służby skorzystały tego raptem 15 razy (i tylko 7 razy skutecznie).