Ciesząc się chwilą wytchnienia i promieniami słońca często zapominamy, że także podczas letniego odpoczynku powinniśmy roztropnie podchodzić do konsumpcji alkoholu.
Zobacz również
Wypad nad wodę, piesza wycieczka w góry lub grill z przyjaciółmi, sposobów na spędzenie wolnego czasu jest mnóstwo. Podczas wakacyjnego odpoczynku często towarzyszy nam alkohol. To oczywiście nic złego, jeśli robimy to „z głową”, czyli odpowiedzialnie. Wejście do wody lub wylegiwanie się na słońcu to przykłady sytuacji, podczas których spożywanie alkoholu nie jest wskazane. W ramach kampanii „TRZEŹWO MYŚLĘ” przygotowaliśmy zbiór zasad, o których warto pamiętać przy okazji spożywania alkoholu w czasie wakacyjnego relaksu (i nie tylko), aby bawić się dobrze i bezpiecznie.
Tylko dla dorosłych. Po pierwsze i najważniejsze, do konsumpcji bez względu na okazję powinniśmy zapraszać wyłącznie osoby pełnoletnie. Ważne, aby pamiętali o tym sprzedawcy alkoholu i odmawiali sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia. Dorośli nigdy nie powinni częstować nieletnich alkoholem. Powinni reagować gdy są świadkiem jego sprzedaży lub konsumpcji przez młodzież.
Bądź odpowiedzialnym kierowcą! Nawet niewielka ilość alkoholu obniża zdolność skupienia i oceny sytuacji. Dlatego jeśli idziesz na imprezę i wiesz, że będziesz pić alkohol, po prostu odłóż kluczyki i zorganizuj sobie bezpieczny powrót do domu zawczasu. Dzięki temu spędzisz wieczór na luzie.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Odpowiadasz nie tylko za siebie. Kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z alkoholu. Nawet niewielka jego ilość może mieć negatywny wpływ na płód i prowadzić do wystąpienia zespołu alkoholowych zaburzeń płodowych. Nie warto ryzykować.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak ryba w wodzie? Alkohol spożywany nawet w niewielkich ilościach, upośledza zdolności psychoruchowe. Spowolniony refleks, obniżona koncentracja oraz zmniejszona umiejętność prawidłowej oceny sytuacji i własnych możliwości nie pomagają nawet najlepszym pływakom. Kąpiel w stanie nietrzeźwym jest jedną z głównych przyczyn utonięć! Nigdy nie pływaj po alkoholu!
Uzupełniaj płyny! Alkohol odwadnia nasz organizm. Pamiętaj o tym i nawadniaj się regularnie pijąc wodę lub napoje bezalkoholowe.
W gorące dni należy wypijać około 2-3 litrów wody dziennie. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie!
Nie pij głodny. Picie alkoholu na pusty żołądek znacznie przyspiesza jego działanie. Dlatego dobrze jest zjeść posiłek wcześniej lub w trakcie jego konsumpcji, co spowolni i złagodzi wpływ alkoholu na organizm.
Bierzesz leki? Ostrożnie z alkoholem. Osoby zażywające leki, powinny zachować dużą ostrożność, zanim wyjdą na słońce lub sięgną po alkohol. Łączenie alkoholu z lekami może być niebezpieczne. Leki zawsze popijaj wodą i przed zastosowaniem sprawdź, czy przyjmowane przez ciebie lekarstwa nie wymagają całkowitej rezygnacji ze spożywania napojów alkoholowych.
Nie bój się odmówić. Jeśli danego dnia nie masz ochoty na alkohol lub nie możesz go pić – powiedz to. Nikt nie ma prawa zmuszać cię do jego spożycia, jeśli tego nie chcesz.
Postaw na smak, a nie ilość. Piwo to świetny dodatek do potraw. Podkreśla ich smak, wzbogaca doznania. Odpowiedzialne picie alkoholu to umiejętność cieszenia się jego smakiem, najlepiej w dobrym towarzystwie przyjaciół i oczywiście kontrolowanie spożywanej ilości.
Pij alkohol, tylko w dozwolonych miejscach. Prawo nie pozwala na spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Najlepszym miejscem, żeby spędzić czas w gronie znajomych i rozsmakować się w piwie są puby, bary, restauracje, ogródki piwne i domowe zacisze.
Zachowaj umiar! Podstawową zasadą odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu jest zawsze umiar. Spożycie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie może prowadzić do zatrucia organizmu, a także mieć długofalowe negatywne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Stosuj się do sugestii dotyczących bezpiecznego spożycia alkoholu.