Philip Morris International już z nowym prezesem-Polakiem na czele

Jacek Olczak został nowym prezesem (CEO) Philip Morris International (PMI). To pierwszy Polak w historii, który objął stery globalnej firmy, działającej na ponad 180 rynkach i zatrudniającej blisko 73 tys. pracowników z całego świata.
O autorze
2 min czytania 2021-05-06

Polak przez lata pełnił kluczową rolę w transformacji biznesowej PMI. Jej pierwszym krokiem było wprowadzenie w 2014 roku na japoński rynek systemu podgrzewania tytoniu IQOS, bezdymnego produktu firmy. Pod kierownictwem Jacka Olczaka, wówczas jeszcze prezesa ds. operacyjnych (COO), firma PMI zwiększyła swój przychód netto ze sprzedaży produktów bezdymnych do 28 proc. w pierwszym kwartale 2021 roku i rozbudowała ich globalną dostępność: od zera do 66 rynków (w całym kraju lub w głównych miastach, stan na 31 marca 2021).

Jacek Olczak zobowiązał się do przyspieszenia biznesowej transformacji Philip Morris International. Koncern, jako pierwszy w branży tytoniowej, zadeklarował publicznie, że swoją przyszłość biznesową wiąże z nową generacją produktów, a nie z tradycyjnymi papierosami. Dzisiaj skupia się na rozwoju i odpowiedzialnej komercjalizacji produktów bezdymnych, o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z paleniem tytoniu. Ich wspólnym mianownikiem jest brak występowania procesów spalania tytoniu i brak powstawania dymu na jakimkolwiek etapie. Wyeliminowanie dymu i procesów spalania skutkuje znaczącym ograniczeniem emisji wielu szkodliwych i potencjalnie szkodliwych związków w produktach bezdymnych. Istotnie zmniejsza również narażenie ich użytkowników na takie związki, w porównaniu z paleniem papierosów. Choć produkty bezdymne nadal nie są wolne od ryzyka, to stwarzają lepszą alternatywę dla tych pełnoletnich palaczy, którzy w przeciwnym wypadku dalej sięgaliby po papierosy. Przekaz PMI jest transparentny: nie palisz – nie zaczynaj, palisz – rzuć, nie rzucasz – wypróbuj alternatywę.

Firma PMI chce, by produkty bezdymne docelowo zastąpiły papierosy – tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Dotychczas zainwestowała w badania i rozwój takich produktów ponad 8,1 miliarda dolarów, zatrudniając w tym celu przeszło 400 naukowców, ekspertów i inżynierów. Globalnie koncern ma na koncie ponad 5800 patentów przyznanych za innowacje. Jako jedyny z branży tytoniowej widnieje także w rankingu Europejskiego Biura Patentowego (EPO) „Patent Index 2020”, w gronie 50 firm z najwyższą liczbą patentów. PMI szacuje, że do 31 marca 2021 roku już około 14 milionów dorosłych palaczy na świecie zaprzestało palenia tytoniu, przechodząc całkowicie na system podgrzewania tytoniu IQOS:

Nowy prezes PMI dołączył także do Rady Dyrektorów firmy. Na stanowisku CEO PMI Jacek Olczak zastąpił urzędującego od 2013 roku André Calantzopoulosa, który zainicjował bezdymną transformację firmy.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pochodzący z Łodzi Jacek Olczak ma za sobą bogatą karierę w strukturach Philip Morris International. Do firmy dołączył 28 lat temu, w 1993 roku. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie, pełniąc funkcję Dyrektora Zarządzającego w Polsce oraz w Niemczech. Był Prezydentem PMI na Region Unii Europejskiej. W 2012 roku objął stanowisko Dyrektora Finansowego (CFO). Od 2018 roku pełnił funkcję Prezesa ds. Operacyjnych (COO). 5 maja 2021 roku, podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PMI, objął stanowisko Prezesa (CEO). Z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego.

Słuchaj podcastu NowyMarketing