Jak pokazują analizy Polska jest 8. najszybciej rozwijającym się rynkiem podcastów na świecie i aż 27% badanych deklaruje, że słucha podcastów. W USA format ten bije rekordy popularności, a jak wiadomo – co dzieje się za oceanem, za chwilę będzie dziać się i u nas. Ponieważ medium to stale się rozwija, nadszedł czas, aby rozważyć reklamę podcastową jako nowy kanał marketingowy. Dla odważnych jest tworzenie własnego, oryginalnego podcastu. Dla eksperymentujących – partnerstwo czy wykupienie reklamy u już rozpoznawalnych twórców.
Happy Sweet Sixteen!
W tym roku minęło właśnie 16 lat od momentu, kiedy pojawiło się po raz pierwszy pojęcie „podcasting”. Użył je w swoim artykule dla The Guardian dziennikarz Ben Hammersley. Opisywał on wtedy boom radia internetowego, który miał miejsce dzięki iPodom. Od tego momentu liczba osób wyszukujących słowo „podcast” w Google wzrastała z miesiąca na miesiąc.
Zobacz również
W rzeczywistości ojcami chrzestnymi podcastingu byli jednak Adam Curry – veejay w MTV i Dave Winer – programista i ewangelista RSS. Panowie poznali się w 2000 roku. Podczas spotkania dyskutowali o swoich bolączkach i zmartwieniach, choć nie dotyczyły one wtedy audio, a wideo. Dave’a denerwowały możliwości internetu, gdy chodziło o ściąganie dużych plików wideo, a Adama martwiła przepustowość internetu i marnowanie jej, gdy z niego nie korzystamy. Spotkanie, które odbyło się w 2000 roku, przygotowało grunt pod rozwój wspaniałej wizji. W końcu, po 4 latach, narodzi się iPodder pozwalający ściągać internetowe audycje radiowe na kultowy sprzęt od Apple. Program był w stanie czytać RSS i pobierać audio.
Droga na szczyt była już wyłącznie kwestią czasu. Podcasty szybko weszły do mainstreamu. A dokładnie w 2005 roku, kiedy firma Apple ogłosiła, że ich nowa aktualizacja iTunes 4.9 zapewni użytkownikom wszystko, czego potrzebują, aby odkrywać, subskrybować, zarządzać i słuchać podcasty. Na platformie pojawiło się 3 000 bezpłatnych podcastów, a funkcja automatycznego dostarczania każdego nowego odcinka przez internet do komputera i iPoda, sprawiała, że liczba słuchaczy rosła w zawrotnym tempie.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Kamieniem milowym był moment, kiedy podcasty zaczął wykorzystywać sam prezydent George W. Bush. Jego cotygodniowe przemówienia były wygłaszane właśnie w tej formie. Rok 2005 to także rok, w którym „podcast” został ogłoszony „Słowem Roku” przez New Oxford American Dictionary.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Przerzućmy nieco szybciej kartki w kalendarzu. Jest 2007 rok. Muszę zatrzymać się w tym miejscu na dłużej, ponieważ jest to rok kiedy ja trafiłam na swój pierwszy podcast. To dzięki niemu wybrałam specjalizację radiową na studiach. Pamiętam jak dziś, gdy śmiałam się do rozpuku z jajogłowego Karla Pilkingtona i zastanawiałam się, czy jest idiotą, czy jednak geniuszem. To właśnie podcast The Ricky Gervais Show ustanowił światowy rekord Guinnessa dla najczęściej pobieranych audycji. Ponad ćwierć miliona pobrań w pierwszym miesiącu!
W 2013 roku Apple ogłosił 1 miliard subskrybentów podcastów. A Google nadal milczał. Oczywiście od lat funkcjonowały apki takie, jak Pocket Cast, Podcast Addict czy Stitcher, które dawały użytkownikom Androida wiele możliwości do słuchania podcasterów. W końcu po latach ignorowania świata podcastów w 2018 roku Google zdecydował się na wypuszczenie dedykowanej aplikacji na swój system.
Domyślam się co ich zmotywowało. Według IAB przychody z reklam podcastów w 2017 roku wyniosły już 314 milionów dolarów. Spotify z kolei nie zwlekał tak długo, jak Google. Przewidział wzrost popularności i już z początkiem 2016 roku uruchomił swoją pierwszą usługę podcastową. Od tego momentu szwedzki gigant streamingu uczynił podcasty bardziej centralnym elementem swojej aplikacji, wynegocjował ekskluzywne umowy z firmami produkcyjnymi i wydał mnóstwo pieniędzy – ponad 400 mln dolarów na zakup koltowych firm: Gimlet Media, Anchor, Parcast, The Ringer. Kolejne 100 mln dolarów wydał podobno na zwabienie najpopularniejszego podcastera na świecie – Joe Rogana, którego podcasty są pobierane ponad 190 mln razy każdego miesiąca. Jedno jest pewne – Spotify wie, że podcasty mogą generować zyski z reklam. Według analizy eMarketer w tym roku przychody z branży podcastów na rynku amerykańskim wzrosną o 10,4%, do 782 milionów dolarów. W 2021 roku przekroczą z kolei 1 miliard! Rynek europejski wygląda nieco inaczej, a to dlatego, że na Starym Kontynencie brakuje jeszcze infrastruktury, którą w USA tworzą takie firmy jak iHeartRadio czy NPR – wydawcy oraz Midroll i AdvertiseCast – sieci reklamowe sprzedające powierzchnie reklamowe w podcastach. Według Interactive Advertising Bureau i PwC wydatki na reklamę podcastów w Europie wynoszą obecnie 43 miliony dolarów, a do 2023 roku osiągną 232 mln dolarów.
COVID-19 na szczęście nie wpłynął negatywnie na branżę podcastową, wręcz przeciwnie, zapoczątkował nową formę rozrywki – rozrywkę strumieniową. Na początku pandemii liczba pobrań wprawdzie spadła o 10%, bo przestaliśmy jeździć do pracy, a większość z nas umilała sobie podróże słuchając właśnie podcastów. Jednak już od czerwca obserwuje się wyraźne wzrosty. Co można bowiem robić, gdy utkniesz w domu, skończysz pracę i masz trochę więcej czasu dla siebie (i rodziny)? Filmy są oczywiste, podobnie jak muzyka. Ale jeśli masz ochotę na dialog – od zabawnego po poważny – słuchanie podcastu jest dobrą alternatywą. W badaniach Ovum Podcast Market Forecast czytamy, że w 2018 roku podcastów słuchało 800 mln osób na świecie. W 2020 roku będzie ich 1 mld, a prognozy na 2022 rok mówią już o 1,5 mld słuchaczy!
Polska a reszta świata
Przy tak wielu różnych podcastach, które pojawiają się każdego dnia na wielu platformach, trudno nadążyć za aktualnymi danymi. Specjalnie dla Was wybrałam najciekawsze, które uzmysłowią Wam, jaki potencjał drzemie w tym formacie.
- 51% Amerykanów w wieku powyżej 12 lat słuchało podcastów. To aż 144 milionów słuchaczy, jak wynika z danych Edison Research.
- Obecnie dostępnych jest ponad 29 milionów odcinków podcastów w ponad 100 językach.
- Według Buzzsprout 56% słuchaczy podcastów to mężczyźni, a 44% to kobiety.
- 52% subskrybentów podcastów słucha całych odcinków.
- Z ankiety firmy Adobe wynika, że ponad połowa (52%) entuzjastów podcastów słucha podcastów w drodze do pracy lub podczas pracy.
- Adobe zbadało też podejście do reklam. 3 na 5 słuchaczy podcastów stwierdziło, że szukało produktów lub usług po usłyszeniu reklamy w podcaście, a prawie jedna czwarta zadeklarowała, że sfinalizowała zakup.
- 6 na 10 słuchaczy zaznaczyło, że dowiaduje się o nowych podcastach za pośrednictwem mediów społecznościowych, 57% z kolei pocztą pantoflową.
- Edison Research w swoich badaniach wykazało, że coraz więcej młodych ludzi słucha podcastów. Prawie połowa (49%) respondentów w wieku 12–34 lat stwierdziła, że słuchała podcastu w miesiącu poprzedzającym badanie.
- Polska jest 8. najszybciej rozwijającym się rynkiem podcastów na świecie. Według danych Spotify w 2020 roku wysłuchano ponad 300 proc. więcej godzin podcastów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Jak podaje Agora 27% internautów w Polsce słucha podcastów. Badani zadeklarowali, że słuchają ich głównie dla rozrywki (48%), ale też, aby dowiedzieć się więcej o świecie (46%). Dużą grupę stanowią także Ci, którzy słuchają dla relaksu (42%) oraz z myślą o swoim hobby i podczas wykonywania innych czynności (po 28%).
- Storytel Polska zbadało, że podcastów w Polsce słucha trochę więcej mężczyzn, niż kobiet (54% vs 46%). Największa grupa słuchaczy mieszka w miastach – 100-200 tys. i powyżej 500 tys. mieszkańców (odpowiednio 26 i 28%).
Dla odważnych: podcast firmowy i 10 porad
Decyzja, aby stworzyć podcast firmowy może przynieść wiele korzyści dla firmy. Marka, dzięki świeżemu kanałowi, ma szansę pozyskać nowych klientów, ugruntować swoją wiedzę, a nawet uczynić się liderem w branży. Rozpoczęcie podcastów biznesowych od zera może być przytłaczające. Dlatego warto poznać podstawy i dobrze zapakować plecak, zanim wyruszy się w podróż pełną przygód.
1. Miej strategię, cel i bądź stanowczy
Zabrzmi brutalnie, ale markowe podcasty nie są dla każdego. Nie podążajcie ślepo za modą. Podcast musi wspierać strategię biznesową. Np. firma McAfee, która zajmuje się rozwiązaniami zabezpieczającymi dla chmur, buduje pozytywny sentyment do swojej marki dzięki podcastowi „Hackable?”. Świetny przykład tego, jak można prowadzić edukację w zakresie trudnego tematu, jakim jest cyberbezpieczeństwo, w zabawny i lekki sposób. Pamiętaj, że jeśli autorski podcast nie pasuje do Twojej strategii, zawsze możesz rozważyć plasowanie marki w podcastach popularnych twórców. Dzięki temu zwiększysz świadomość i dotarcie.
Strategia to też wybór właściwej nazwy czy określenie formatu. Jeśli chodzi o tytuł podcastu rekomenduję 2 podejścia: możesz postawić na opisowy tytuł, który nie wymaga objaśnień lub sprytną i chwytliwą nazwę, która przyciągnie uwagę. Ważne jest, aby zapewniała wyraźne połączenie Twojej marki z grupą docelową. Tytuł musi być natychmiast rozpoznawalny dla słuchaczy szukających informacji na temat Twojej marki. Z kolei jeśli chodzi o formaty, mam 3 propozycje, które globalnie odnoszą sukcesy. Podcasty solo, ze współprowadzącym lub wywiady. Podczas solowego występu podcaster przemawia bezpośrednio do publiczności. W programie współprowadzonym udostępniasz mikrofon innemu prezenterowi. Wywiad to oczywiście nic innego, jak rozmowa z zaproszonym gościem. Ostatecznie chodzi jednak o to, aby podcast rezonował z publicznością. Nie liczy się zatem liczba głosów.
Liczy się z kolei styl. Zapamiętaj, że podcasting to nie miejsce dla telepromptera. Krótki zarys tematu może okazać się pomocny, ale odnoszący sukcesy podcasterzy nie używają skryptów, ponieważ prowadzi to do sztywnego języka, na który wyczuleni są słuchacze. Postaw na autentyczność. Używaj zasadniczo tych samych słów i tonu, których zwykle używasz podczas rozmowy z bliskim przyjacielem.
2. Miej do opowiedzenia historię
Słuchacze szybko się wyłączą, jeśli Twój podcast będzie 30-minutową reklamą Twoich produktów czy usług. Podcast firmy Dell „Trailblazers” opowiada ważne momenty w historii światowej rewolucji cyfrowych. Każdy odcinek przedstawia myślicieli i pionierów branży, którzy wyjaśniają, w jaki sposób i dlaczego nowe modele biznesowe odnosiły sukces lub porażkę. Na przykład jeden z odcinków skupia się na kultowej marce fotograficznej Kodak i jej walce o przyjęcie cyfrowej technologii fotograficznej, która ostatecznie doprowadziła do ogłoszenia upadłości firmy w 2012 roku. Podcast Della nie reklamuje, nie sprzedaje, a edukuje i dostarcza rozrywki na wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że po 6 miesiącach podcast pobrano ponad milion razy, a licznik subskrybentów przekroczył 50 000 słuchaczy.
3. Myśl i działaj jak firma rozrywkowa
Jakość produkcji ma znaczenie. Kluczowe są nie tylko historie czy prowadzący, ale i efekty dźwiękowe czy montaż. Sprawdź najpopularniejsze podcasty w swojej kategorii i zdefiniuj najlepsze praktyki. Dwóch pracowników firmy i dwa mikrofony – takie lowcostowe podejście może okazać się niewystarczające. Zobacz, jak ABC, Netflix, Pixar czy Universal promują swoje najnowsze produkcje i idź za ich przykładem. Stwórz zwiastun swojego podcastu firmowego i wypromuj go w mediach społecznościowych. Zadbaj o recenzje pierwszych odcinków, które zachęcą kolejnych do słuchania. Możliwości jest wiele.
4. Planuj długoterminowo
Istotne jest, aby z chwilą startu udostępnić słuchaczom min. 3 gotowe odcinki podcastu. Zapewni to im wystarczająco dużo treści, aby poznać podcast, jego brzmienie i formułę. Ta strategia jest idealna do przyciągania bardzo aktywnych słuchaczy, którzy spędzają dużo czasu na tej formie rozrywki. Oprócz 3 odcinków na launch day miej już skończone 3 kolejne na następne tygodnie. Takie podejście zapewni Ci czas na przenalizowanie pierwszego feedbacku i wprowadzenie na spokojnie drobnych zmian do kolejnych odcinków.
5. Zwróć się do profesjonalistów
Jeśli myślisz o stworzeniu markowego podcastu ważną radą jest, aby postawić na ekspertów, którzy znają się na rzeczy. Wiele marek próbowało tworzyć podcasty samodzielnie i poniosło porażkę, ponieważ w pełni nie rozumiały przestrzeni, rzemiosła doskonałej narracji, produkcji audio, zawiłości związanych z rozwojem widowni czy dystrybucją podcastów. Profesjonalizm to też właściwy głos. Może być trudno przyciągnąć Ci uwagę, jeśli podcast będzie prowadzony np. przez Kierownika sprzedaży. Nic więc dziwnego, że „Trailblazers” Della odnosi sukcesy, skoro za mikrofonem zasiada dziennikarz Walter Isaacson, który jest znany w świecie technologii z napisania biografii Steve’a Jobsa. Samo nazwisko przyciąga. Jeśli nie prowadzącego to przynajmniej zatroszcz się o wybitny lineup gości.
6. Miej silny start i plan ciągłego rozwoju
Nie możesz przeoczyć pierwszego podmuchu w żagle. Skłonienie ludzi do słuchania podcastu nie jest łatwe, ponieważ słuchacze mają do wyboru ponad 800 000 aktywnych podcastów. Stwórz pełny plan 360 stopni, wykorzystując płatne narzędzia – PR, strona podcastu, newslettery, reklama w social mediach, komunikacja wewnątrz firmy i inne. Mocny start to dobry sposób na szybkie zdobycie grona wiernych odbiorców. Konieczne jest także opracowanie planu promocji na pierwsze pół roku działania podcastu.
7. Poproś słuchaczy o oceny i recenzje
Oceny i recenzje mogą być cennym sposobem zrozumienia, jak widzowie myślą o Twoim podcaście. Są one niezwykle istotne szczególnie w aplikacjach streamingowych. Dzięki dobrym ocenom trafisz np. do sekcji „Nowe i warte uwagi” w Apple Podcasts lub do „Trendów” w Google Podcasts. To idealny dowód społeczności. Nie bój się prosić o rekomendacje i zapewnij swoją publiczność, że dzięki nim podcast będzie stawał się coraz lepszy.
8. Idź szeroko
Ograniczenie się np. wyłącznie do Spotify nie przyniesie zamierzonego efektu. Swój podcast firmowy powinieneś zamieścić na najważniejszych serwisach streamingowych tj. Apple i Google Podcast. Do tego nie zapomnij o aplikacjach do odtwarzania takich jak: Pocket Cast, Podcast Addict czy Stitcher. One zazwyczaj pobierają dane od głównych graczy. Sprawdź jednak czy jesteś w nich widoczny i się odpowiednio pozycjonujesz. A co z YouTubem – czy warto tam być?
9. Połączą audio z wideo
Oczywiście, że warto. Już spieszę z wyjaśnieniami. Podcasty to z definicji pliki audio, które są przesyłane do serwisów stremingowych przez kanał RSS. YouTube to platforma wideo. Dlaczego należy postawić na podcasty wideo? Według badania Futuri Media i Uniwersytetu na Florydzie YouTube na niektórych rynkach wyprzedza największych graczy stremingowych. Badania pokazują, że 43% osób słuchających podcasty szuka odcinków właśnie na YouTubie, 36% wchodzi na Apple Podcasts, a 23% na Spotify. Spójrzmy na liczby. YouTube ma ogromną publiczność – obecnie 2 miliardy zalogowanych użytkowników na całym świecie. Dzięki wypuszczaniu wersji wideo swojego podcastu jesteś w stanie przyciągnąć więcej słuchaczy niż mógłbyś uzyskać za pośrednictwem innych platform.
10. Dodaj coś ekstra
Osobiście doceniam podcasty, które wychodzą poza schemat. Np. wiele bardzo udanych podcastów zawiera pełną transkrypcję całego odcinka. Jeśli stworzyłeś stronę dla podcastu firmowego na pewno poprawi to Twój ranking SEO, ponieważ wyszukiwarki indeksują tylko tekst, a nie dźwięk. Transkrypcja przede wszystkim wzmacnia Twoją wiarygodność i autorytet oraz pozwala dotrzeć do większej liczby odbiorców w dogodny dla nich sposób. Kolejną zaletą jest możliwość szybszego cytowania przez media czy użytkowników. Udostępnianie fragmentów zwiększy tylko Twój zasięg. I na koniec. Transkrypcja jest też ukłonem w stronę osób niedosłyszących, które dzięki niej moją możliwość być częścią Twojej społeczności.
Coś ekstra to też giveaway’e. Urok darmowych rzeczy i rabatów może być potężną motywacją dla większej liczby słuchaczy Twojego podcastu. A oto moja propozycja: poproś o recenzję w wybranym serwisie streamingowym. Win-win. Fan otrzyma gadżet, a ty, dzięki opinii, wzmocnisz społeczną wiarygodność podcastu i zwiększysz swoją szansę na pojawienia się w trendach.
Technicznie, motoryzacyjnie, parentingowo – 5 polskich firmowych podcastów, na których warto zwrócić uwagę
Pół godziny z gwiazdą
Każdy fan Mercedes-Benz wie, że bez gwiazdy nie ma jazdy. Tytuł podcastu pasuje zatem idealnie do miłośników marki. Podcast „Pół godziny z gwiazdą” wydawany jest w seriach. Pierwsze trzy odcinki prowadził dziennikarz Rafał Jemielita. W kolejnych w rolę gospodyni wcieliła się dziennikarka radiowa Dagmara Kowalska. Rozmowy o elektromobilności, samochodach elektrycznych czy zabytkowych Mercedesach – takie tematy poruszają gospodarze z zaproszonymi gośćmi. Jak pokazują badania Nielsen wykonane w USA słuchacze podcastów powinni znajdować się wysoko na liście każdego producenta samochodów. Dlaczego? 35,8 miliona osób kupuje samochody online, z czego 10,5 miliona słucha podcastów. Wydaje się zatem, że Mercedes-Benz podjął dobrą decyzję. Podcast jest dostępny na Spotify, Apple Podcast, TIDAL, SoundCloud oraz w wersji wideo na YouTubie.
Allegro Tech Podcast
To już 13 odcinków, które pokazują, jak działa Allegro od kuchni. W mojej ocenie jest to podcast raczej Employer Brandingowy, więc nie do końca ma szansę wejść do mainstreamu. Oprócz wizji Allegro, znajdziecie tam kilka ciekawych wywiadów nt. przyszłości branży, rozwoju projektowania UX czy bezpieczeństwa, w tak rozbudowanym środowisko jakim jest Allegro. Dla osób technicznych, programistów jest to ciekawa propozycja, warta do zasubskrybowania. Podcast jest dostępny na największych serwisach steramingowych.
Rodzice, Rossnę!
Kiedy zostajesz rodzicem czas wolny przechodzi do przeszłości. Większość rodziców staje się mistrzami w wielozadaniowości. A nie ma lepszego sposobu na maksymalne wykorzystanie czasu niż słuchanie podcastów, podczas, gdy robisz coś innego: sprzątasz mieszkanie, wstawiasz pranie, jedziesz samochodem czy robisz zakupy. Oczywiście do wyboru jest wiele podcastów rozrywkowych, ale gdy w głowie masz wyłącznie problem związany ze swoim dzieckiem, szukasz porad wszędzie, gdzie tylko możesz. I tutaj z pomocą przychodzą podcasty parentigowe. Rossmann zdecydował się przygotować swoją propozycję dla rodziców, która dostarcza wielu pomocnych porad i rozwija wiedzę na temat rodzicielstwa. Gospodynią podcastu „Rodzice, Rossnę!” jest influencerka Natalia Tur, która przeprowadza wywiady z ekspertami, m.in.: lekarką, psycholożką czy stomatologiem. W odcinkach poruszane są aktualne, bieżące tematy. W lecie dyskutowano zatem o ochronie skóry czy sposobach na kleszcze. Z kolei, gdy rozpoczął się nowy rok szkolny, rodzice mogą posłuchać porad nt. pierwszych dni samodzielności w szkole czy przedszkolu, przygotowania pożywnego śniadania lub poprawnej postawy swojego dziecka podczas nauki. Podcast dostępny jest nie tylko na serwisach streamingowych, ale także na YouTubie.
BNP PARIBAS TALKS
Kolejną ciekawą propozycją podcastu firmowego jest słuchowisko od BNP Paribas. Bank postawił na prostą nazwę i podobnie jak Allegro umieścił marę w tytule. Koncepcja przeprowadzania wywiadów z ciekawymi i nieszablonowymi ludźmi, którzy opowiadają swoją drogę do sukcesu i dzielą się doświadczeniem bardzo przypomina mi format „Masters of Scale”, jednego z moich ulubionych podcastów, który prowadzi Reid Hoffman, współzałożyciel LinkedIna. Wśród odcinków „BNP Paribs Talks” znajdziecie m.in. wywiad z Marcinem Sienkowskim z OLX, z Marcinem Gruszką, który jeszcze wtedy odpowiadał za wizerunek Booksy czy z Dominiką Słowik – pisarką i zdobywczynią Paszportu „Polityki”. Podcasty BNP nie mają stałej formuły. Raz jest to wywiad, raz monolog zaproszonego gości. Widać, że bank poważnie myśli o rozwoju tego formatu, bo intensywnie promuje go także na swoim profilu na Facebooku.
Warszawa po Królewsku
Jeśli ktoś sądził, że formuła podcastów nie pasuje do marki piwa to się teraz mocno zdziwi. Każdy odcinek „Warszawy po Królewsku” zaczyna się zaproszeniem przez piwo Królewskie do odwiedzenia kolejnej dzielnicy Warszawy. Między prowadzącymi Pawełem Lorochem – dziennikarzem radiowym i telewizyjnym oraz Piotr Wierzbickikim – warszawskim przewodnikiem czuć niewymuszoną chemię. Ciekawostki o dzielnicach okraszone są humorem, dzięki czemu odcinki słucha się lekko i przyjemnie. Mam nadzieję, że podcast nie będzie tylko jednorazowym uploadem i na portale streamingowe trafi kolejna seria wirtualnych spacerów.
Tak jak już wspominałam stworzenie własnego podcastu to tylko jedna z alternatyw. Idealnym rozwiązaniem dla marek chcących sprawdzić potencjał jest np. nawiązanie partnerstwa lub sponsoring odcinków tworzonych przez już popularnych podcasterów. Moja rada dla firm – nie próbujcie zanurzać jednego palca. Ostrożny budżet i inwestowanie w jednorazową współpracę może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Bo jak pokazuje ankieta przeprowadzona przez Midroll wśród 168 500 słuchaczy podcastów – zamieszczenie reklamy w pięciu lub więcej odcinkach zwiększa zapamiętywanie o 39% w porównaniu z ulokowaniem wyłącznie jednego spotu.
Ekosystem związany z podcastingiem rozwija się w zawrotnym tempie, a podcasty w mojej ocenie stały się głosem nowej generacji. Dlatego jeśli dotarłeś do końca tego artykułu, jesteś marketerem i właśnie szykujesz strategię marketingową na 2021 dla swojej firmy bądź swojego klienta zanotuj koniecznie słowo „podcast”. I niech zachęci Cię ostatnia dana. 63% słuchaczy kupiło produkt po tym, jak usłyszeli o nim w podcaście.