Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Polityka korzystania z GenAI dla agencji i marek [Q&A]

Jakie są najważniejsze aspekty polityki korzystania z narzędzi Gen AI przez agencje i marki? W jaki sposób agencje mogą zapewnić etyczne wykorzystanie Gen AI w swoich kampaniach?

SPRAWDZAM

Polacy jednym z najwięcej pracujących narodów w Unii Europejskiej

Polacy jednym z najwięcej pracujących narodów w Unii Europejskiej
Na tle Unii Europejskiej pracujemy dużo – pokazują wyniki badania Eurostatu. Polacy spędzają na życiu zawodowym średnio 39,3 godziny w tygodniu, podczas gdy w UE średni wynik to 36,1 godziny tygodniowo.
O autorze
1 min czytania 2024-06-03

Badania Eurostatu miały na celu weryfikację faktycznego czasu pracy wśród mieszkańców Unii Europejskiej w wieku od 20 do 64 lat. Jak się okazało, na pierwszy miejscu pod tym względem znaleźli się Grecy (39,8 godziny tygodniowo), na drugim Rumuni (39,5 godziny tygodniowo), zaś trzecie przypadło właśnie Polakom (39,3 godziny na tydzień).

Co ważne, powyższe dane dotyczą jedynie pracy w głównym miejscu zatrudnienia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście licznych prac dorywczych, których niejednokrotnie poszukują zwłaszcza młodzi ludzie w wieku produkcyjnym.

Rybacy, górnicy i budowlańcy pracują najwięcej

Podczas badania przeanalizowano również poszczególne obszary zatrudnienia. Wyniki obserwacji pozwoliły zaobserwować, że w 2023 roku najdłuższy tydzień pracy mieli przedstawiciele branży rybołówstwa, rolnictwa i leśnictwa (41,5 godziny). Nieznacznie w tyle pozostawali górnicy, pracownicy zatrudnieni w sektorze wydobywczym (39,1 godziny) oraz budownictwie (38,9 godziny tygodniowo).

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Na drugim biegunie znaleźli się natomiast ci, którzy na co dzień pracują w oświacie (31,9 godziny tygodniowo), sztuce i rozrywce (33 godziny w tygodniu), a także w gospodarstwach domowych (26,7 godziny).

Idą zmiany?

Być może już niebawem sytuacja opisana w raporcie Eurostatu ulegnie zmianie, bowiem coraz więcej firm w Polsce decyduje się na skrócenie tygodnia pracy. Są wśród nich m.in. Herbapol Poznań i Spadiora. Czy mniejszy wymiar czasu pracy przyniesie wzrost efektywności? A może wprost przeciwnie, mniej czasu na wypełnianie zawodowych obowiązków okaże się zgubne w skutkach dla pracodawców? Analizę na ten temat zleciła Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Obiektem obserwacji będzie efektywność pracy w stosunku do ilości godzin przepracowanych przez pracownika w tygodniu.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zdjęcia: Freepik

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS BCC: Wyzwania polskiego rynku pracy [raport]

Polski rynek pracy staje przed poważnymi wyzwaniami. Oprócz niekorzystnych zmian demograficznych, ciągle nieuregulowane pozostają kwestie związane z migracją, czyli zatrudnieniem potrzebnych naszej gospodarce pracowników z zagranicy. Istotne jest także dostosowanie prawodawstwa do przepisów unijnych.