Przy obecnym rozwoju technologii mobilnych, internetu i komunikacji powstaje coraz więcej możliwości pracy zdalnej. Efektem tego są cyfrowi nomadzi, przenoszący się z miejsca na miejsce, nie mający stałego zamieszkania, pracujący zdalnie na etacie bądź jako freelancerzy, wymagający jedynie dostępu do internetu.
Dlaczego tak dużo osób decyduje się na taką formę współpracy? Przede wszystkim powodem może być wolność, dzięki której mogą podróżować nawet w odległe miejsca, poznawać świat i nowych ludzi, a przy tym nie martwić się o pracę – podróżuje ona razem z nimi. Kolejnym istotnym plusem, w przypadku freelancerów, jest praca na tzw. własnym. Sami decydują o wszystkim, z kim współpracują, w jakich godzinach, sami wyznaczają cele i do nich dążą. Robią to, co lubią, kiedy chcą i gdzie chcą.
Zobacz również
Cyfrowi nomadzi nie mogą narzekać na brak pracy, a tej pojawia się coraz więcej. Osoby takie często podejmują się pracy np. jako grafik, programista, projektant stron internetowych, specjalista od SEO, fotograf, czy też copywriter, redaktor, bloger, tłumacz. Możliwości jest naprawdę wiele. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób wybiera tę ścieżkę kariery.
Jednak jeśli już zdecydujemy się na zostanie cyfrowym nomadą, powstaje pytanie, dokąd wpierw chcemy pojechać, jakie miejsca zobaczyć? Nie potrzeba jednak daleko szukać, aby znaleźć region wyjątkowy, przyciągający i zachwycający przy bliższym poznaniu, a przy tym idealny do pracy zdalnej i dla prowadzenia biznesu. Są nim położone w północno-wschodniej części Polski Warmia i Mazury.
Warmia i Mazury, region nowych możliwości
Czym takim wyróżniają się Warmia i Mazury? Oprócz wyjątkowej przyrody region przyciąga zwolenników pracy zdalnej, oferując bogate zaplecze technologiczno-naukowe i kulturalno-rozrywkowe, a przede wszystkim unikalną atmosferę. Na Warmii i Mazurach nie ma pędu, pośpiechu, ciągłego wyścigu – życie toczy się wolniej, w stabilnej równowadze. Każdy ma więcej czasu dla siebie, na swój rozwój, a przede wszystkim, żeby spokojnie pomyśleć – sprzyja to rodzeniu się dobrych, a czasem wręcz przełomowych idei.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Region Warmii i Mazur posiada mocne zaplecze technologiczne. Na jego terenie mieszczą się trzy nowoczesne parki technologiczne, które wspierają lokalny biznes i powstające startupy. Miejsca te powstały z myślą o przedsiębiorstwach innowacyjnych, wykorzystujących najnowsze technologie. W ich skład wchodzi także 11 jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, a także 3 centra badawcze wspierające sektory inteligentnych specjalizacji. Oprócz parków technologicznych, w regionie znajduje się także 6 inkubatorów przedsiębiorczości. Skierowane są do nowopowstałych firm i mają na celu opiekę i pomoc w ich rozwoju. Dzięki tylu instytucjom naukowo-badawczym i rozwojowym, inkubatorom przedsiębiorczości, a także uczelniom wyższym, Warmia i Mazury mogą pochwalić się także dużym kapitałem ludzkim, co jest istotnym aspektem zarówno dla wielu nowo powstających firm, jak i tych o ugruntowanej pozycji na rynku, nastawionych na silny rozwój. Otoczenie naukowo-technologiczne regionu istotnie sprzyja rozwojowi nie tylko biznesu. Także cyfrowi nomadzi znajdą tu wiele możliwości dla własnego rozwoju – mogą uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, konferencjach, warsztatach czy kursach. Dodatkowo parki technologiczne oferują atrakcyjne powierzchnie do pracy, a w razie potrzeby bez problemu zawsze znajdziemy kogoś, kto pomoże w kwestii biznesowo-rozwojowej czy udzieli nam rady.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jednak nie tylko pracą cyfrowy nomad żyje. Na Warmii i Mazurach znajdziemy wiele atrakcji i możliwości do odpoczynku od pracy. Region ma do zaoferowania m.in. inspirujące szlaki turystyczne, różnorodne sporty rowerowe czy wodne, wypady na żagle, pływanie jachtem, kajaki i kitesurfing, a także wyjątkowe wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i historyczne, jak rocznica bitwy pod Grunwaldem, olsztyńskie znane festiwale teatralne czy festiwal reggae w Ostródzie. W ramach odpoczynku warto również odwiedzić planetarium w Olsztynie, które robi niesamowite wrażenie i jest drugim co do wielkości planetarium w Polsce.
Jesteśmy tym, co jemy. Istotnym więc plusem dla wszystkich planujących osiąść (nawet chwilowo) na Warmii i Mazurach będzie wysoki poziom produkowanej tam żywności – dzieje się tak dzięki wyjątkowej i czystej naturze, sprzyjającej lepszym i zdrowszym surowcom. Warto również zwrócić uwagę na samą kuchnię regionalną, która niejednego smakosza przyprawi o zachwyt – stali bywalcy potrafią nawet przejechać setki kilometrów, aby zasmakować potraw w ulubionej restauracji. – Z uwagi na naturalne predyspozycje ponad 4 tys. firm produkuje u nas żywność ekologiczną. To jest największa koncentracja w kraju. Warmia i Mazury są także pierwszym polskim regionem, który przystąpił do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, będącej jednym z największych zrzeszeń w Europie. Aż 31 tutejszych wyrobów znajduje się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – komentuje Marszałek województwa warmińsko‑mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Warmia i Mazury są terenem atrakcyjnym także dla samych inwestorów. Dla nich z pewnością istotnym czynnikiem są Specjalne Strefy Ekonomiczne: Warmińsko Mazurska oraz Suwalska. Wszystkie firmy działające w ich obszarze mogą liczyć m.in. na ulgi podatkowe. Nie dziwi więc fakt, że mając takie podłoże, na Warmii i Mazurach powstaje coraz więcej startupów i przedsięwzięć biznesowych. Jednakże prężnie rozwijają się tu nie tylko lokalne przedsiębiorstwa – w region i jego zasoby inwestują także globalne marki i lokują tu swój biznes. Otwierają się także duże centra logistyczne. Rozwojowi inwestycyjnemu sprzyja kilka czynników, m.in. dobra infrastruktura regionu, niezbyt duża odległość od Warszawy – miasta istotnego biznesowo, możliwość podróży z lotniska Olsztyn-Mazury, czy chociażby wspomniane wcześniej strefy gospodarcze, dobre zaplecze naukowe, parki technologiczne i dostępny kapitał ludzki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości biznesowych regionu albo chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi rozwoju i możliwości Warmii i Mazur, warto śledzić Serwis Gospodarczy Warmii i Mazur.
Jednakże Warmia i Mazury to region atrakcyjny nie tylko pod względem gospodarczym, biznesowym. To także perła polskiego krajobrazu z przepięknymi widokami, jeziorami i lasami. Można tu odetchnąć od miejskiego zgiełku, osiągnąć wewnętrzny spokój i koncentrację, a także znaleźć wiele inspiracji w niezwykłej naturze czy unikalnych zabytkach.
Województwo warmińsko-mazurskie jest czwartym największym województwem w Polsce, a zamieszkuje je jedynie około 1,5 mln osób. Małe zagęszczenie ludności i niewiele przemysłu ciężkiego w połączeniu z ogromnymi kompleksami leśnymi, w tym Puszczą Piską, skutkują czystszym powietrzem, co dodatkowo wpływa nie tylko na zdrowie i komfort życia oraz efektywność pracy, ale także na lepsze samopoczucie. Czyste powietrze, liczne rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe zasłużenie przyczyniły się do nazwania Warmii i Mazur Zielonymi Płucami Polski, a dzięki dużej liczbie jezior region znany jest też jako „Kraina Tysiąca Jezior”. Każdy miłośnik ciszy, spokoju i bliskości natury poczuje się tu jak w raju.
Podsumowanie
Warmia i Mazury są przepięknym regionem wielu możliwości. Prawdziwą polską ziemią obiecaną cyfrowych nomadów. Jeśli więc szukasz miejsca z dużymi możliwościami biznesowymi, zapleczem technologicznym i kapitałem ludzkim, albo po prostu interesuje Cię spokojne otoczenie, przepiękna sceneria, przyjedź na Warmię i Mazury i przekonaj się sam, jak wyjątkowy jest to region!
Zachęcamy do zapoznania się z fan pagem Warmii i Mazur na facebooku.