Projekt „Hakersi”: w Międzynarodowy Dzień Zero Waste daj komputerom drugie życie

Projekt „Hakersi”: w Międzynarodowy Dzień Zero Waste daj komputerom drugie życie
Projekt „Hakersi” Fundacji Sarigato promuje ideę dawania drugiego życia używanym komputerom i laptopom. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zero Waste, który przypada już 30 marca, przeczytaj więcej o możliwości przekazania sprzętu potrzebującym.
O autorze
2 min czytania 2025-03-28

30 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zero Waste. Z tej okazji warto zwrócić szczególną uwagę na niemarnowanie żywności czy ubrań i ogólne znaczenie recyclingu, ale także na inne problemy pośrednio związane z ekologią. Jak się okazuje, jednym z nich jest wykluczenie cyfrowo-społeczne. W Polsce wciąż są miejsca, gdzie dostęp do edukacji technologicznej jest utrudniony. Walczy z tym Fundacja Sarigato w projekcie „Hakersi”.

W ramach kampanii, pracodawcy i pracownicy z całego kraju mogą dać „drugie życie” używanym komputerom i laptopom, które zostaną przekazane dzieciom i młodzieży z placówek opiekuńczych, pieczy zastępczej czy świetlic środowiskowych i w ten sposób wesprą ich w nauce i dążeniu do spełniania marzeń.

– Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat dostarczyliśmy ponad 2000 sztuk sprzętu do potrzebujących rodzin i placówek. Potrzeb jest bardzo dużo w całym kraju, stale otrzymujemy nowe zgłoszenia, dlatego tak cenne jest dla nas wsparcie darczyńców, którzy przekazuję komputery, laptopy, monitory, myszki, klawiatury – tłumaczy Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato, prowadzącej ogólnopolski projekt „Hakersi”, którym objęte są dzieci i młodzież ze środowisk rodzinnych wymagających wsparcia, wychowankowie domów dziecka, pieczy zastępczej.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Fundacja Sarigato nie tylko wyposaża placówki opiekuńcze czy świetlice środowiskowe w narzędzia przydatne do nauki i rozwijania umiejętności cyfrowych, ale też prowadzi zajęcia z programowania, AI, grafiki i cyberbezpieczeństwa, z udziałem wolontariuszy.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zero waste x technologia

Twórcy i pomysłodawcy projektu „Hakersi” zwracają uwagę na to, że podczas przekazywania sprzętu kluczową rolę odgrywa społeczna odpowiedzialność biznesu. Zamiast pozbywać się sprawnego, lecz niepotrzebnego komputera czy laptopa, warto przekazać go potrzebującym. Podobny krok wiąże się jednak z koniecznością spełnienia konkretnych wymagań.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– To [dawanie sprzętowi elektronicznemu „drugie życie” – przyp. red.] wymaga od firmy dopełnienia formalności i procedur związanych na przykład z bezpieczeństwem danych i przygotowaniem sprzętu do przekazania, ale przynosi dużo satysfakcji, gdy komputery trafiają do placówek i wywołują radość na twarzach podopiecznych. To też sposób, żeby zintegrować zespół w pracy wokół wartościowych inicjatyw społecznych – mówi Iwona Duda.

Jak zauważają przedstawiciele Fundacji Sarigato, w takie działania angażują się dziś zarówno korporacje, jak i mniejsze firmy. Coraz częściej do projektu zgłaszają się także osoby indywidualne, zainteresowane podarowaniem swojej prywatnej własności.

Jednak nawet najlepsze chęci na nic się nie zdadzą, jeśli przekazywany sprzęt nie będzie się nadawał do użytku, będzie uszkodzony lub całkowicie niesprawny. Warto zastanowić się, czy komputer lub laptop, którego już nie potrzebujemy, naprawdę ma szansę wesprzeć obdarowanych w pracy lub nauce, czy jedynie przysporzy im dodatkowych kłopotów. Właśnie dlatego przedstawiciele NGO-sów apelują o kontakt z wolontariuszami, którzy chętnie podpowiedzą, gdzie udać się ze sprzętem w celu jego naprawy i konfiguracji.

Jeśli ty również chcesz przedłużyć życie komputera czy laptopa i wesprzeć dzieci oraz młodzież zagrożone wykluczeniem cyfrowym, skontaktuj się z Fundacją Sarigato >> TUTAJ. Dodatkowo Fundację możesz wesprzeć również przekazując jej 1,5% podatku.

PS Drugie życie plecaków Glovo. Ubrania do Oddania i Fundacja Splot Słoneczny tworzą z nich maty dla schronisk