fot. depositphotos.com
W związku z trwającym obecnie kryzysem energetycznym polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje kolejne działania, aby edukować Polaków na temat racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w domach, pracy i w szkole. Po kampanii społecznej „Oszczędzamy energię”, pokazującej jak oszczędzać, przyszedł czas na wskazanie, kiedy wyłączać urządzenia elektryczne.
Zobacz również
Na stronie www.pse.pl codziennie będą pojawiać się informacje o godzinach szczytu, w których można spodziewać się najwyższego przewidywanego zużycia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne.
Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu, które są dostępne na stronie @pse_pl. Właśnie w tych godzinach każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej. Więcej https://t.co/WxqWCuplEQ pic.twitter.com/7Yczdkd2yM — Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) December 6, 2022
Jak wyjaśnia PSE, są to godziny, „w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych”. Wtedy też występują najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców –tłumaczy Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Jak oszczędzać prąd?
Zgodnie z zaleceniami ministerstwa, w podanych godzinach warto nie tylko wyłączać zbędne oświetlenie, ale również zrezygnować z korzystania z takich urządzeń jak pralka, odkurzacz, żelazko, piekarnik czy grzejnik elektryczny. Wykonywanie prac przy użyciu energochłonnych urządzeń warto przełożyć na inną porę dnia. Czyli na kiedy? Okazuje się, że godziny szczytu nie są dziennie takie same.
Na stronie PSE widnieją dwie tabelki z zaznaczonymi na żółto godzinami, w których zużycie energii jest najwyższe. Pierwszy pasek odnosi się do bieżącego dnia, a drugi pokazuje, o jakiej porze wyłączyć urządzenia elektryczne w kolejnym dniu.
Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17:00.
fot. www.pse.pl
Jak mówi wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska – dostosowanie się do zaleceń PSE „pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem”.
– Aktywna postawa odbiorców to kluczowy element zadbania o bezpieczeństwo energetyczne, nie tylko w czasie kryzysu – dodaje wiceminister.
Powiadomienia o godzinach szczytu w smartfonie
PSE informuje, że niebawem Polacy będą mogli pobrać aplikację mobilną, która codziennie będzie powiadamiać o godzinach oszczędnego korzystania z energii.
– Prace nad aplikacją są w tej chwili w stadium zaawansowanego studium koncepcyjnego. Trzeba wymyślić jeszcze kilka szczegółów funkcjonowania tej aplikacji, ale ona niebawem powinna powstać – poinformował prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.
PS. Wysokie ceny winą Putina?
Polski Komitet Energii Elektrycznej ruszył z kampanią „Walczymy o Polską Niezależność”, w której walczy z rosyjską dezinformacją i tłumaczy, co robi polski rząd „by chronić Polaków przed wysokimi cenami energii elektrycznej”.
PS 2. E.ON uruchamia kalkulator zużycia prądu
E.ON Polska przygotowała Kalkulator Online – Szkoda Prądu, czyli narzędzie, które ułatwia kontrolę zużycia energii elektrycznej w każdym domu. To nowa odsłona kampanii „Jesteśmy dla Ciebie”.