Blisko 40% polskich internautów sugeruje się opinią Influencerów, wybierając produkty i usługi. Celebryci pod względem wpływu na konsumentów dorównują influencom tylko w jednej kategorii produktowej – dobra luksusowe. Moda i Uroda to kategorie produktowe, gdzie wpływ Influencerów jest największy – 55% wskazań. 63% polskich internautów uważa, że Influencerzy powinni oznaczać promowane produkty jako reklama. Takie dane znajdziemy w raporcie Agencji Hash.Fm by Streetcom pt.: „Alchemia zaufania, czyli jaki rodzaj Influencer marketingu sprzedaje”.
Influencer marketing
Influencer marketing ze względu na swoją wyjątkową skuteczność od lat zyskuje na popularności. Dzisiaj już nikt nie zastanawia się nad tym, czy, ale jak współpracować z influencerami. Wydatki na IM rosną z roku na rok i wg prognoz z raportu Benchmark Influencer Marketing Hub w 2022 roku wzrosną o kolejne 19%. Agencja HASH.FM by Streetcom postanowiła sprawdzić, co decyduje w Polsce o tym, że Influencer Marketing to także jedno z najbardziej skutecznych narzędzi w marketing mix.
Zobacz również
Rola influencerów w procesie decyzyjnym konsumentów jest znacząca
Blisko 40% polskich internautów sugeruje się opinią influencerów, wybierając produkty i usługi. Influencerzy są WAŻNIEJSI w procesie decyzyjnym niż celebryci i dalsi znajomi. Wyżej od opinii Influencerów są rekomendacje rodziny i bliskich znajomych (77%).
Główne kategorie produktowe, gdzie wpływ influencerów na decyzje zakupowe jest największy, związane są z modą (odzież, akcesoria, dodatki, obuwie), która uzyskała – blisko 1/3 wskazań i urodą (kosmetyki, perfumy) – blisko 1/3 wskazań.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Z kolei aż 40% polskich internautów, w trakcie pandemii, wyrobiło sobie nowe nawyki, obserwując treści influencera w mediach. Najczęściej dotyczyły one gotowania (3/4 wskazań) i treningów sportowych (ponad 50% wskazań). Branże, w których polscy internauci najbardziej inspirują się działaniami influencerów to podróże, technologia, sport i treści związane z branżą, w której pracują.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Celebryci dorównują influencerom tylko w jednej kategorii produktowej: DOBRA LUKSUSOWE. Na pytanie, czyje rekomendacje bierzesz pod uwagę, kupując wybrane produkty – dla dóbr luksusowych: uzyskano 22% wskazań dla Influencerów i 20% dla celebrytów.
Szczególną rolę w grupie influencerów zajmują influencerzy, którzy postrzegani są przez konsumentów jako specjaliści w danej dziedzinie (np. dietetycy, trenerzy, lekarze, prawnicy, inżynierowie).
Jak wynika z badania „Alchemia zaufania, czyli jaki rodzaj Influencer Marketingu sprzedaje” zrealizowanego przez agencję Hash.FM by Streetcom treści pochodzące od tego typu influencera dla konsumentów są bardziej wiarygodne i silniej wpływają na ich decyzje zakupowe. Największa przewaga specjalistów względem zwykłych influencerów jest widoczna w branżach: suplementy (18% vs. 36% wskazań) i elektronika (19% vs. 35%).
Oznaczanie postów influencerów jako reklama to praktyka, która wpływa na postrzeganie całej branży Influencer marketingu jako grającej „fair play”.
63% polskich internautów uważa, że powinni oznaczać promowane produkty jako reklama. Dla pozostałych blisko 40% nie ma to znaczenia.
Jednocześnie, badani pytani o to, co wpływa na zaufanie do danego influencera, rzadko podają oznaczanie postów jako istotny czynnik (10% wskazań). Można wnioskować, że oznaczanie postów wpisuje się na tym etapie w zasady uczciwej sprzedaży i deklaratywnie tego oczekują konsumenci, ale w praktyce nie przywiązują do tego jeszcze aż takiej wagi.
Jak się okazuje, influencerzy świetnie sprawdzają się przy wprowadzaniu nowych produktów, „zasiewają ziarno”, co w perspektywie długofalowej przekłada się na sprzedaż.
Aż 62% zaczyna interesować się produktem, który promuje ich ulubiony Influencer, 38% profilem promowanej marki, a 13% badanych kupuje od razu produkt – czytamy w raporcie „Alchemia zaufania, czyli jaki rodzaj Influencer sprzedaje”. Z tego powodu Influencer Marketing jest idealnym narzędziem do wprowadzania nowych produktów na rynek, bo Influencerzy wkraczając do konsumentów na początku ich ścieżki zakupowej – zwiększają zainteresowanie produktem i marką, co z czasem przekłada się na sprzedaż.
Spójny obraz influencera w tym, kim jest, co mówi i co promuje, jest kluczowy dla zbudowania zaufania do samego influencera, a tym samym do marki, którą promuje.
Jak wynika z badania „Alchemia zaufania, czyli jaki rodzaj Influencer Marketingu sprzedaje” na zaufanie konsumentów do influencera wpływa prawie w równym stopniu: dopracowanie publikowanych przez niego treści pod kątem merytorycznym (46% wskazań), specjalizacja w dziedzinie, o której mówi (46%), długofalowa współpraca z markami (43%), aktywność w temacie, o którym mówi (41%) i niepromowanie wszystkiego, za co mu zapłacą (43%). Dobrze, by marketerzy i Agencje pod tym kątem wybierali Influencerów do projektów.
Małe znaczenie w budowaniu zaufania ma za to, jak deklarują badani: lokalność (4%), oznaczanie publikowanych treści jako reklama (10%), podobieństwo do obserwujących (12%), popularność wśród znajomych (15%).
Co decyduje o tym, że klienci ufają influencerom? Kto jest najlepszym wyborem do realizacji kampanii w branży FMCG i e-commerce, a kto w branży dóbr luksusowych? Jaki jest wpływ influencerów na procesy decyzyjne konsumentów? W jakich kategoriach produktowych opłaca się najbardziej inwestować w influencer marketing? To wszystko pytania, jakie klienci zadają sobie każdego dnia, realizując kampanie influencer marketingowe. Zależało nam na tym, by znaleźć odpowiedzi i jeszcze precyzyjniej realizować kampanie. Agencja Hash.Fm by Streetcom od lat prężnie działa na rzecz rozwoju branży IM w Polsce, jest aktywnym członkiem grupy roboczej influencer marketing w ramach IAB. Ostatnio także braliśmy udział w pracach inicjujących xwdrożenie zmian na rynku w obszarze oznaczanie współprac z ramienia IAB i UOKIK – mówi Matylda Szymalska, CEO agencji Streetcom.
Badanie „Alchemia zaufania, czyli jaki rodzaj Influencer marketingu sprzedaje”, zostało zrealizowane w IV. 2022 roku na ogólnopolskiej próbie ponad 5000 Polskich internautów.