Reserved, Fundacja ITAKA i Fundacja LPP razem dla Telefonu Zaufania Młodych

W czerwcu 2021 roku Reserved wspólnie z Fundacją ITAKA uruchomili Telefon Zaufania Młodych. To numer, pod którym pomoc mogą znaleźć młode osoby w kryzysie psychicznym.
O autorze
2 min czytania 2023-10-10

Za jego pośrednictwem w ciągu dwóch lat odbyło się 15719 rozmów telefonicznych, 3045 rozmów na czacie i 1340 konsultacji psychologicznych online. Trzeci rok inicjatywy rozpoczął się w czerwcu 2023 roku z dodatkowym wsparciem finansowym Fundacji LPP. 

– Fundacja LPP w początkowych latach swojej działalności w zakresie zdrowia skupiała się głównie na wsparciu szpitali, hospicjów czy domów dla dzieci. Jednak już na początku pandemii zaczęła zauważać i otrzymywać sygnały o rosnących potrzebach w kontekście wsparcia zdrowia psychicznego. Dlatego postanowiliśmy zaangażować się mocniej w ten temat. Poza dofinansowaniem lokalnych inicjatyw w tym zakresie, jednym z obszarów wspieranych przez nas w ramach autorskiego programu Moda na lepszy Start (poza edukacją i rozwojem pasji), jest właśnie zdrowie. Często większość z przekazanych przez nas środków przeznaczana jest właśnie na wsparcie psychologiczne. Wciąż obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na psychologów, szczególnie tych dla młodzieży i młodych dorosłych. Dlatego decyzja o podjęciu współpracy z Fundacją ITAKA była dla nas naturalna – mówi Patrycja Zbytniewska, prezeska zarządu Fundacji LPP. 

Wśród przedstawicieli pokolenia Z problemy psychiczne, kryzysy czy depresja to wciąż nasilające się zjawisko. Na stan kondycji psychicznej wpłynęła spowodowana pandemią izolacja, dziś to niepokój związany z wojną i obawa przed przyszłością. 

– Często osoby osiemnastoletnie, czyli dorosłe według prawa, nie potrafią się odnaleźć w dorosłym świecie – podkreśla Izabela Świergiel z Fundacji ITAKA. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Stąd wybór psychologów, którzy mają doświadczenie w pracy właśnie z takimi młodymi ludźmi – dodaje. 

Młodzi dorośli mają do wyboru konsultacje telefoniczne lub konsultacje online, które dla wielu osób są bardziej komfortowe niż rozmowa przez telefon.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

– Pod podanym numerem można otrzymać wsparcie psychologiczne lub zapisać się na spotkanie online. Dostępność telefonu w ciągu dnia umożliwia korzystanie z niego młodszym osobom, gdy nikogo nie ma w domu. Godziny wieczorne dają taką możliwość osobom pracującym. Każdy z dostępnych kanałów zapewnia komfort anonimowości – mówi Izabela Świergiel. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Telefon będzie funkcjonował jak do tej pory pod numerem 22 484 88 04. Dyżurujący specjaliści, mający wieloletnie doświadczenie, będą dostępni pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00-20:00. Dzięki temu młode osoby będą mogły skontaktować się w najlepszym dla siebie momencie, bez osób trzecich. Kolejną formą pomocy są spotkania online; w przypadku osób nieletnich wymagać będzie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. Niemniej jest to unikatowa i wyjątkowa forma pomocy, pozwalająca na skorzystanie z pełnowymiarowej sesji z psychologiem, a jednocześnie nieobciążająca finansowo. Szczegółowe informacje o telefonie dostępne są na stronie https://stopdepresji.pl/telefon-zaufania-mlodych/

Przyjęty okres realizacji wspólnych działań to 1.07.2023 do 30.06.2024. Beneficjenci mogą liczyć na telefoniczne wsparcie psychologiczne trzydzieści pięć godzin tygodniowo oraz bezpośrednią pomoc w formie indywidualnych spotkań online, co przekłada się na 250 godzin bezpłatnego wsparcia bezpośredniego. 

Fundacja ITAKA istnieje od 1999 roku, a od 2001 zajmuje się problemem depresji – pierwsze jej kampanie miały na celu uświadomienie, że depresja jest jednostką chorobową. Gdy w 2013 roku w ramach kampanii „Stop depresji” fundacja zainicjowała akcję „Smutni nastoletni”, temat depresji nastolatków czy młodych dorosłych praktycznie nie istniał w przestrzeni publicznej.

Fundacja LPP powstała w 2017 roku, by działać na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tylko w ostatnim roku przeznaczyła na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i ochronę zdrowia ponad 2 mln zł. Fundacja czynnie angażuje się też w projekty specjalne na rzecz wspólnego dobra, m.in. wspierając osoby dotknięte skutkami wojny w Ukrainie czy wcześniej w trakcie pandemii. Na wsparcie Telefonu Zaufania Młodych przeznaczyła w tym roku 200 tys. złotych.  

Strona:  https://stopdepresji.pl/telefon-zaufania-mlodych/

Numer linii: 22 484 88 04, poniedziałek-piątek w godzinach 13:00-20:00

Konsultacje online: możliwość umówienia nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online.