Rodzina Atomickich opowie o energetyce jądrowej w Kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Celem Kampanii „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień" jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat energetyki jądrowej oraz zbudowanie stabilnego oraz świadomego poziomu akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej.
O autorze
2 min czytania 2022-10-24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rusza z ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną. Na przykładach z codziennego życia ma pokazać możliwości energetyki jądrowej i to, jak budowa elektrowni jądrowych wpłynie na nasze życie. Bohaterami są członkowie rodziny Atomickich. 

Tata Marcin

Inżynier jądrowy, wykładowca akademicki. Jako naukowiec nie ma wątpliwości, że podstawą akceptacji dla energetyki jądrowej jest zrozumienie jej działania, oraz uświadomienie jakie daje możliwości i jak przyczynia się do  bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego w kampanii edukacyjnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska swoim dydaktycznym podejściem wykładowcy będzie odkrywał i tłumaczył tajniki energetyki jądrowej.

Mama Agata

Lekarka – specjalista medycyny nuklearnej, pracuje na oddziale terapii izotopowej. Na co dzień ma do czynienia z praktycznym zastosowaniem promieniowania, które jest wszechobecne na naszej planecie. W swoim zawodzie stosuje wiedzę o energii pierwiastków, które są podstawą energetyki jądrowej. W kampanii edukacyjnej wprowadzi odbiorców w świat bezpiecznego, często ratującego życie promieniowania i innych praktycznych zastosowań energii nuklearnej w codziennym życiu.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Córka Ania

Ma 16 lat i wszystko ją denerwuje, a najbardziej powielanie nieprawdziwych informacji. Jest ekolożką, bardzo przejmuje się kwestiami klimatu, bo w końcu chodzi także o jej przyszłość! Nie je mięsa, segreguje odpady i kupuje z umiarem. Uważa, że w kampanii edukującej na temat energii jądrowej najważniejsze są twarde fakty. Sprawdzi i obali wspólnie z nami wszystkie fakty i mity na temat atomu.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Syn Antek

Antka pasjonuje nauka. Nic dziwnego, jak się ma takich rodziców! Jest fanem technicznych nowinek i innowacji. Uważa, że energia jądrowa ma niebywałą przyszłość i drzemie w niej wspaniała moc. Jest początkującym influencerem naukowym, prowadzi swój własny kanał – Studio Atom, w którym opowie Wam o nowych technologiach a także o tym, co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Neutronek

Jest częścią tej rodzinki! Najbardziej lubi serdelki oraz więcej serdelków. Zastanawiacie się pewnie, co tu robi. Nie wie, ale zrobi to bardzo chętnie, jeśli będą serdelki. Podobno lubi opowiadać atomowe żarty. Nie ma sprawy, ale warunkiem są …

Cele kampanii

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas daje niezależność energetyczną. Energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych, będąc jednocześnie filarem bezpieczeństwa energetycznego. Zapewnia ona dostawy prądu elektrycznego niezależnie od pogody bez wytwarzania szkodliwych gazów i pyłów. Jądrowe bloki energetyczne umożliwią wypełnienie luki w systemie elektroenergetycznym, która powstanie po likwidacji starych bloków węglowych.

Celem Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+.

Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji 2 elektrowni jądrowych po 3 reaktory każda. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026r. , jego uruchomienie w 2033 r. ; oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 r.

Uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce opiera się na trzech filarach:

  1. Bezpie­czeństwo energetyczne – wprowa­dzenie elektrowni jądrowych oznaczać będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, głównie poprzez dy­wersyfikację bazy paliwowej i kierunków dostaw nośników energii oraz zastąpienie starzejącego się parku wysoko­emisyjnych bloków węglowych.  
  2. Klimat i środowisko – energetyka jądrowa to radykalne obniżenie emisji gazów cieplar­nianych do atmosfery z sektora elektroenergetycznego oraz niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Przykła­dy dużych, uprzemysłowionych i wysokorozwiniętych państw i regionów, takich jak Francja, Szwecja oraz ka­nadyjska prowincja Ontario dowodzą, że energetyka jądrowa przyczynia się do skutecznej, szybkiej i głębo­kiej dekarbonizacji elektroenergetyki.
  3. Ekonomia – w kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe mogą zahamować wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć, licząc pełny rachunek dla odbiorcy końcowego.

Za koncepcję kreatywną i jej realizację odpowiada Five Media, które powierzyło SEC Newgate CEE realizację działań PR.

PS

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii – do tego grona należy też Polska, która kilka dni temu ogłosiła kampanię „Oszczędzamy energię”. Niektóre państwa idą o krok dalej i uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą.

PS 2

Ministerstwa w Polsce będą posługiwały się nowymi znakami i identyfikacją wizualną. Rebranding resortów to efekt wejścia w życie rozporządzenia, które określa zasady wspólnej identyfikacji wizualnej dla organów administracji rządowej.