Każdego roku Policja odnotowuje około 15 tysięcy zaginięć obywateli polskich w kraju i za granicą*. Ze statystyk wynika, że bardzo wiele zaginięć ma miejsce w wakacje. Tylko w okresie od 1 lipca 2014 zaginęło w Polsce ponad 2000 osób. Często są to młodzi ludzie, którzy w czasie wakacji uciekają z domu. Ale nie tylko. Ludzie giną bez względu na wiek, płeć i status społeczny. Giną z powodu chorób (fizycznych, psychicznych), wypadków, codziennych problemów, a niekiedy padają ofiarą przestępstw. Najważniejsze jest szybkie reagowanie. W tym celu Fundacja ITAKA zwraca się do wszystkich ludzi o pomoc w odnajdywaniu zaginionych osób. Bardzo ważne dla Fundacji są doniesienia zwykłych ludzi, którzy przypadkowo zauważyli zaginioną osobę.
,,Informacje, jakie dostajemy od postronnych osób często pomagają nam trafić na ślad zaginionej osoby. Im więcej osób dowie się o takiej osobie, tym większa szansa na jej szybkie i pomyślne odnalezienie.’’ – mówi Aleksander Zabłocki z fundacji ITAKA, która jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięcia w Polsce i za granicą.
Zobacz również
W weekend 30-31.08 na warszawskim Lotnisku Chopina wystartuje akcja informacyjna, której celem jest by wizerunki zaginionych zostały zapamiętane przez jak największą liczbę osób. W akcji zostanie wykorzystany niestandardowy nośnik, tak zwana ,,witajka”, często wykorzystywana i bardzo przydatna rzecz dla osób oczekujących w hali przylotów. Są to bezpłatne kartki, na których osoba oczekująca może napisać na kogo czeka i w ten sposób szybciej odnaleźć wybraną osobę w tłumie przylatujących pasażerów. Co ważne, na rewersie “witajki”, który znajdzie się przed oczami oczekujących, Fundacja ITAKA zamieściła zdjęcia oraz opis niedawno zaginionych osób z województwa Mazowieckiego.
Według fundacji najważniejsze są pierwsze tygodnie od zaginięcia, bo wtedy udaje odnaleźć się najwięcej osób. Dzięki wsparciu Lotniska Chopina w Warszawie, największego portu lotniczego w Polsce, Fundacja ITAKA zyskała nowy sposób dotarcia z apelem o pomoc w poszukiwaniu zaginionych do szerokiej grupy ludzi, którzy w hali przylotów oczekują na spotkanie ze swoimi bliskimi.
Kartki ‘’witajki’’ można wziąć z dwóch stojaków zainstalowanych w hali przylotów Lotniska Chopina.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Więcej informacji na temat zaginionych osób i udzielania informacji, które mogą pomóc je odnaleźć znajduje się na stronach Fundacji ITAKA.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Za koncept kreatywny i przygotowanie akcji odpowiada agencja Isobar Poland.