Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania

Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania
W ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.
O autorze
1 min czytania 2019-05-21

Planowane wprowadzenie kaucji na plastikowe opakowania i butelki potwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”. Dodatkowa, obowiązkowa opłata ma zachęcić konsumentów oraz producentów do ograniczenia korzystania z plastikowych jednorazówek oraz recyklingu.

Jak poinformował Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”, każda plastikowa butelka zostałaby obciążona kaucją w wysokości 10 gr. To wpłynęłoby na podniesienie ceny produktów zapakowanych w plastik, lecz klient odzyskiwałby pieniądze po zwróceniu pustego opakowania do sklepu.

Na tę chwilę nie wiadomo dokładnie, kiedy nowe przepisy weszłyby w życie.

PS

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS2

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS3

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w kwietniu pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.