Samolot linii Emirates zostanie poddany recyklingowi i przerobiony na meble oraz pamiątki

Samolot linii Emirates zostanie poddany recyklingowi i przerobiony na meble oraz pamiątki
Innowacyjna inicjatywa Emirtes Airlines ma na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu procesu rozbiórki samolotów na środowisko i ograniczenie marnotrawstwa składowanych odpadów.
O autorze
2 min czytania 2021-11-02

Obecnie samoloty wycofywane z użytku najczęściej są transportowane do odległych lokalizacji i rozbierane na części, przy czym wiele z ich komponentów marnuje się. Aktualnie prowadzone projekty ratujące części samolotów koncentrują się wyłącznie na odzyskiwaniu najbardziej dochodowych elementów, podczas gdy wiele innych części zalega na wysypiskach śmieci przez długie lata.

Linie lotnicze Emirates ogłosiły, że pierwszy raz w historii części samolotu wycofanego z użytku zostaną poddane recyklingowi na tak szeroką skalę. Recyklingowany samolot Airbus A380 „przeszedł na emeryturę” w 2020 roku, po wykonaniu ponad 6000 lotów i odwiedzeniu 62 lotnisk. W związku z tym linie lotnicze podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dzięki czemu działania związane z odzyskiem materiałów i recyklingiem będą mogły w całości zostać przeprowadzone na terenie kraju, jeszcze bardziej ograniczając wpływ projektu na środowisko.

Pierwszy wycofany A380 Emirates, fot. emirates.com

Firmy zapowiadają, że podejmą również współpracę z Wings Craft – innym przedsiębiorstwem z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które specjalizuje się w produkcji niestandardowych mebli i towarów z materiałów lotniczych. Z ponad 190 ton odzyskanych materiałów powstaną unikalne meble, pamiątki, a także przedmioty kolekcjonerskie przeznaczone do sprzedaży. Emirates przekaże na sprzedaż również cenne elementy wyposażenia samolotu takie jak luksusowy bar.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj


fot. emirates.com

– To nasz najbardziej ambitny projekt, w ramach którego nastąpi pierwsza dekonstrukcja A380 poza Europą. Około 190 ton różnych metali, tworzyw sztucznych, kompozytów z włókna węglowego i innych materiałów zostanie usuniętych z samolotu i przekazanych do recyklingu lub ponownego wykorzystania w ramach naszego programu upcyklingu realizowanego przez Wings Craft – powiedział Andrew Tonks, dyrektor Falcon Aircraft Recycling.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Część dochodu ze sprzedaży przedmiotów pochodzących z elementów samolotu zostanie przeznaczona na Fundację Emirates Airline – organizację charytatywną niosącą pomoc potrzebującym dzieciom na całym świecie.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Dzięki tej inicjatywie nasi klienci i fani mogą zabrać do domu kawałek historii lotnictwa, jednocześnie oszczędzając cenne materiały na wysypiskach i przyczyniając się do charytatywnej akcji za pośrednictwem Fundacji Linii Lotniczych Emirates. To eleganckie i pasujące rozwiązanie emerytalne dla tego kultowego samolotu i naszego okrętu flagowego – podsumował Sir Tim Clark, prezes linii lotniczych Emirates.

PS
Linie lotnicze Emirates wypuściły krótki spot promujący podróże do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W filmie pojawia się „stewardesa” stojąca 828 metrów nad ziemią – na samym wierzchołku Burdż Chalifa.

PS 2
Marka Hyundai również postanowiła ponownie wykorzystywać zużyte części popularnych środków transportu. Z elementów samochodów stworzono unikalną kolekcję odzieży przyjazną dla środowiska.

PS 3
Linie Emirates wspólnie z Dubai Miracle Garden stworzyły największą na świecie instalację kwiatową w kształcie samolotu A380 Emirates.