SchizAwards: przyznano nagrody za trafne ukazanie schizofrenii na srebrnym ekranie

SchizAwards: przyznano nagrody za trafne ukazanie schizofrenii na srebrnym ekranie
SchizAwards to nagrody przyznawane artystom za ukazanie tematu schizofrenii w filmach bez stygmatyzacji tego schorzenia. W pierwszej edycji tego plebiscytu, wśród wyróżnionych zaleźli się Jamie Foxx i Ryan Reynolds.
O autorze
2 min czytania 2024-03-27

Pierwszy kwartał roku to okres po brzegi wypełniony filmowymi galami. Obok rozdania Oscarów, Złotych Globów czy BAFT, w tym roku po raz pierwszy swoje miejsce w kalendarzu znalazła też uroczystość związana z wręczeniem nagród SchizAwards. To wyróżnienie przyznawane filmowcom, których praca przyczyniła się do uświadamiania społeczeństwa na temat schizofrenii i innych chorób psychicznych.

Pomysłodawcami wyróżnienia są: agencja The Good Company, która łączy uroczystą galę z kampanią na rzecz walki ze stereotypizacją schizofrenii oraz NGO PositiveMinders. Organizatorzy wierzą, że film to medium doskonale nadające się do mówienia o tematach ważnych i trudnych zarazem, i właśnie dlatego postanowili jeszcze głośniej promować hasło SchizAwards.

Wyjątkowe jury konkursu SchizAwards

W jury SchizAwards zasiadają osoby na co dzień zmagające się ze schizofrenią lub mające osobę chorą w bliskim otoczeniu. W tym roku w skład kapituły weszli:

  • Nathan Hofstetter – reżyser i aktor chorujący na schizofrenię,
  • Naama Trottier – ilustratorka i weterynarka cierpiąca na schizofrenię,
  • Laurence Trouiller – regionalna przedstawicielka UNAFAM Hautes-de-France,
  • Eric Boucher – aktor,
  • Jean-Victor Blanc – psychiatra, autor i założyciel organizacji Culture Pop & Psy,
  • Marine Raimbaud – psychiatra, specjalistka w temacie ukazywania schizofrenii w kinie.

– Schizofrenia jest prawdopodobnie jedyną chorobą, która na dobre znalazła swoje miejsce w codziennym języku. Społeczeństwo używa tego terminu wyjątkowo często, a jednocześnie niewłaściwie. Kino odgrywa w tym niebagatelną rolę, a nagrody SchizAwards są sposobem na wykorzystanie fikcji do wyjaśnienia tych nieścisłości – tłumaczą Hadi Hassan-Helou i Nicolas Gadesaude, dyrektorzy kreatywni w The Good Company.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Tegoroczne nagrody zostały przyznane podczas uroczystego wydarzenia 15 marca, a wśród wyróżnionych w kategoriach: „rola najlepiej prezentująca bohatera cierpiącego na schizofrenię” i „najbardziej niedokładny obraz schizofrenii”, znaleźli się kolejno: Jamie Foxx („Django”, „Ray”) i Ryan Reynolds („Deadpool”, „Narzeczony mimo woli”). Co ciekawe, obaj panowie pojawili się na gali… jedynie wirtualnie. Dokładnie rzecz biorąc, zgromadzonym na sali gościom w imieniu Foxxa i Reynoldsa za uznanie podziękowały ich podobizny stworzone przez sztuczną inteligencję.

Zdjęcie główne: Instagram

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS Rafał Masny, Ola Mirosław i Ala Pogwizd w kampanii „Zobacz człowieka. Zatrzymaj stygmatyzację!”

„Nie jest ze mną OK, czuję, że może mi się stać coś złego” takimi słowami możemy zwrócić się o pomoc do zaufanej lub bliskiej osoby, radzi w kampanii „Zobacz człowieka. Zatrzymaj stygmatyzację!” Ola Mirosław, mistrzyni świata i srebrna medalistka igrzysk olimpijskich we wspinaczce sportowej.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2 Chanel prezentuje: Penelope Cruz i Brad Pitt na randce jak z filmu

Dom mody Chanel opublikował w sieci klip będący zapowiedzią pokazu prêt-à-porter na sezon jesień/zima 2024/25. W rolach głównych wystąpili legendarni aktorzy — Penelope Cruz i Brad Pitt, którzy wcielili się w parę kochanków.