Nasz świat cały czas się zmienia, powstają coraz to nowsze ruchy społeczne, a do debaty publicznej wchodzą tematy, które niegdyś wydawały się (z pozoru) nieistotne. W związku z zauważalnymi zmianami społecznymi leksykografowie z Dictionary.com, jednego z największych internetowych słowników języka angielskiego, z którego miesięcznie korzysta nawet 70 mln osób, postanowili wprowadzić pewne zmiany, adekwatne do otaczającej nas rzeczywistości.
Przede wszystkim, w słowniku zostały lekko skorygowane niektóre hasła odnoszące się m.in. do pochodzenia rasowego lub etnicznego – np. „Czarny” („Black”) w odniesieniu do rasy jest teraz pisany wielką literą. Dodano również takie hasła jak np. Afro-Latina, Afro-Latino, Filipina, czy Pinoy (termin odnoszący się do Filipińczyków i ich kultury).
Zobacz również
Nie obeszło się również bez zmian dotyczących orientacji seksualnej – hasło „homosexual” zostało zastąpione słowem „gay”, zaś „homosexuality” to teraz „gay sexual orientation”. Zdaniem leksykografów poprzedni termin implikował medyczne skojarzenia w odniesieniu do ludzkich zachowań i sposobów bycia. W słowniku pojawiło się też nowe hasło – „ace”, oznaczające osobę aseksualną oraz „gender-inclusive”.
Leksykografowie wprowadzili też zmiany dotyczące samobójstw związanych z uzależnieniem – zamiast „commit suicide” teraz pojawia się hasło „die by suicide” oraz „end one’s life”.
Co ciekawe, w słowniku pojawiło się również hasło odnoszące się do zmian klimatycznych – „exoanxiety”, co w prostym tłumaczeniu oznacza „depresję klimatyczną”.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
PS
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Pod koniec ubiegłego roku Wydawnictwo Naukowe PWN ogłosiło, że „alternatywka” to młodzieżowe słowo roku 2019. Na podium czwartej edycji plebiscytu znalazły się też wyrazy: „jesieniara” i „eluwina”.
PS2
Z kolei termin „jednorazowy” był słowem 2018 roku według Collins Dictionary. Wśród finalistów znalazło się jeszcze 9 innych słów, które w pewnym stopniu definiują mijający rok, takie jak np. „MeToo” czy „Vegan”.