Torebka damska w terrarium… zamiast krokodyla. Londyńskie zoo przypomina o prawach zwierząt

Torebka damska w terrarium… zamiast krokodyla. Londyńskie zoo przypomina o prawach zwierząt
Londyńskie zoo jest najstarszym naukowym zoo na świecie. Co ciekawe, jego misją jest nie tylko ochrona ginących gatunków zwierząt, ale także zwrócenie naszej uwagi na problem cierpienia zwierząt.
O autorze
1 min czytania 2022-08-04

Jednym z bardziej zaskakujących sposobów na dotarcie do odwiedzających londyńskiego zoo jest akcja, którą niedawno nagłośniono w sieci – okazuje się, że w jednym z terrariów zamiast danego gatunku znajdziemy… damską torebkę.

Nietypowa wystawa istnieje w londyńskim zoo od wielu lat, ale dopiero teraz zyskała popularność, dzięki publikacji na Twitterze użytkownika @sleepy_homo. Akcja dotyczy terrarium krokodyla – zarządzany zoo stwierdzili, że zamiast przedstawiciele tego gatunku umieszczą w terrarium damską torebkę, która została wykonana ze skóry tego zwierzęcia. Ta specjalna ekspozycja zwraca uwagę na istotny problem – w ciągu ostatnich 75 lat zniknęło ponad 80% krokodyli syjamskich (gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem), z czego wiele z nich zostało zabitych ze względu na komercyjne polowania na ich skóry.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wykorzystana do stworzenia ekspozycji torebki pochodzi z konfiskaty na lotnisku w Wielkiej Brytanii. Na tabliczce informacyjnej pracownicy zoo napisali: „Tę torbę można było kiedyś znaleźć pływając w wolno płynących rzekach i strumieniach w Azji Południowo-Wschodniej i Indonezji.”

Odwiedzający zoo potwierdzają, że akcja faktycznie działa – przede wszystkim zwraca uwagę na cierpienia zwierząt oraz na zagrożenie wyginięcia niektórych gatunków „w służbie” mody. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Ogrody zoologiczne to już nie lunaparki, a miejsca ochrony bioróżnorodności. O tym, dlaczego takie miejsca powinny być wspierane przez biznes i w jaki sposób firmy mogą skorzystać na takiej współpracy, rozmawiamy z Agnieszką Korzeniowską – dyrektor ds. marketingu ZOO Wrocław.

PS 2

Zwiększa się społeczna świadomość zagrożeń środowiskowych, które są wynikiem działalności człowieka. Konsekwencją tego uwrażliwienia jest również podnoszenie w dyskusjach tematu podejścia człowieka do zwierząt, nie tylko do hodowli przemysłowej, ale również do przetrzymywania zwierząt w niewoli poza ich naturalnym środowiskiem. Na ten właśnie temat jest rozmowa z Ewą Zgrabczyńską, zoolożką, doktor nauk biologicznych i dyrektorką Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.