Doceniamy sieć za to, że pozwala nam na docieranie do informacji i przekazywanie wiadomości bez względu na ograniczenia czasu, czy przestrzeni. Niestety Internet ma również swoją ciemną stronę, którą jest cyberprzestępczość. Niedawno nie byliśmy jej świadomi… Nikt nie przypuszczał, że cyberagresja będzie rzeczywistym i bardzo poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa każdego z nas. Powstanie szeregu zagrożeń cyfrowych doprowadziło do wykształcenia się koncepcji cyberbezpieczeństwa mającego przeciwdziałać wszelkim przejawom cyberprzestępczości.
Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest cyberprzestępczość i jakie są skutki stosowania cyberagresji. Podpowiadamy również, jak reagować na cyberzagrożenia, by w pełni chronić bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Bądź świadomy mrocznej strony Internetu, który dziś przenika wszystkie sfery naszego życia i niestety bywa wykorzystywany w celach niemoralnych i niedozwolonych.
Zobacz również
Poznaj formy cyberprzemocy
Zjawisko cyberprzestępczości zwanej też cyberprzemocą występuje pod różnymi postaciami. Napastnik określany mianem stalkera atakuje tutaj swoją ofiarę, korzystając z Internetu. Poprzez dostęp do sieci może dopuszczać się poniżej przedstawionych form cyberprzemocy, do których należą:
- włamania na konta poczty elektronicznej w celu wysyłania maili uderzających w kompromitujący sposób w wizerunek danej osoby bądź przedsiębiorstwa,
- włamania na konta osobiste i firmowe prowadzone na popularnych portalach społecznościowych takich jak np. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter w celu kompromitacji właściciela danego konta,
- publikacja i wykonywanie zdjęć oraz filmów bez wyrażenia zgody osoby fotografowanej bądź nagrywanej,
- stosowanie mowy nienawiści – hejt w internecie wobec danej osoby lub grupy osób w sieci,
- kradzież tożsamości internetowej, podszywanie się pod kogoś w celu jego kompromitacji,
- stawianie obrażających i ośmieszających witryn internetowych,
- rozsyłanie pozyskanych danych z prywatnych lub firmowych kont mailowych,
- cybertalking uznawany jako cybernękanie i prześladowanie za pośrednictwem sieci internetowej poprzez natarczywe maile, smsy, komunikaty na portalach społecznościowych,
- zastraszanie i wyśmiewanie naruszające wizerunek osób prywatnych i firm za pośrednictwem stron www, portali społecznościowych, forów, wysyłki e-maili, a nawet SMS-ów.
Należy pamiętać, że wraz z rozwojem technologii będzie dalej rozwijać się również cyberprzemoc. Lista jej przejawów może się tylko poszerzać, dlatego tak istotne jest podejmowanie skutecznych działań przeciwko cyberagresji w sieci.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Agresja elektroniczna doczekała się swojej typologii, którą opracował J. Pyżalski. Uwzględniając różne typy ofiar, cyberprzemoc dzieli się na:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- agresję elektroniczną stosowaną wobec przypadkowych osób – cyberprzestępca nie zna swojej ofiary,
- agresję elektroniczną wobec słabszych, gdzie sprawca ma ogromną przewagę nad swoją ofiarą,
- agresję elektroniczną bazującą na różnego rodzaju uprzedzeniach kierowanych wobec konkretnych grup społecznych np. osoby danej narodowości lub wyznania,
- agresję elektroniczną uderzającą w osoby publiczne, znane ze środków masowego przekazu takich jak np. telewizja – mogą to być politycy, aktorzy, liderzy opinii,
- agresję elektroniczną, w której sprawcy i ofiary cyberprzemocy należą do jednej grupy np. pracownicy jednej organizacji stosujący wobec siebie mobing w wysyłanych wiadomościach e-mail.
Kto jest najczęściej ofiarą cyberprzestępców?
Okazuje się, że ofiarami cyberataku może być dosłownie każdy. Celem stają się zarówno bardzo aktywne w sieci nastolatki, osoby dorosłe, jak i całe przedsiębiorstwa. Spory nacisk kładzie się na temat cyberprzemocy wśród rozmaitych podmiotów, ale najwięcej emocji wzbudza temat cyberbezpieczeństwa nieletnich. W ostatnich latach doszło do wielu samobójstw gimnazjalistek, które były skutkami stosowania wobec nich agresywnej cyberprzemocy w postaci cyberstalkingu. Zjawisko to polega na ciągłym dręczeniu ofiary za pośrednictwem sieci. Stalker stosuje pomówienia, pogróżki, gromadzi dane uderzające w dobre imię dręczonej osoby, a nawet kradnie jej internetową tożsamość w celu ośmieszenia.
Z przeprowadzanych w Polsce badań wynika, że zarówno chłopcy, jak i dziewczęta w wieku od 12 do 18 lat stykają się z cyberagresją w sieci. Według danych zgromadzonych przez Fight Crime: Invest in Kids przynajmniej jedna trzecia dorastających nastolatków aktywnie działających w Internecie doznała wyśmiewania i obrażania, a 10% spotkało się z publikowanymi w sieci pogróżkami. Napastnikami stają się rówieśnicy, nie zawsze za ekranem komputera siedzi sprytny haker. Wielu nauczycieli wskazuje na to, że w ciągu kilku ostatnich lat musiało podejmować się interwencji w ramach przeciwdziałaniu cyberprzemocy. Z aktualnych danych wynika, że ponad 20% rodziców nie jest dziś w stanie kontrolować działań dzieci podejmowanych w sieci. Jednocześnie aż 48 % rodziców podkreśla, że bardzo boi się o bezpieczeństwo dzieci, które w każdej chwili mogą spotkać się z cybernękaniem. Szokujący pozostaje tutaj fakt, że zaledwie 44% rodziców przystąpiło do działania, widząc, że ich dziecko jest nękane w Internecie. Reszta nie zrobiła nic… Wobec takiego obrazu rzeczywistości warto zdać sobie sprawę, jakie są skutki działań cyberprzestępców. Uderzanie w wizerunek kogokolwiek w sieci to nie zabawa… Niezależnie, czy cyberatak kierowany jest wobec potężnego przedsiębiorstwa, małej firmy, osoby dorosłej czy nastolatka, skutki mogę być i bywają przerażające.
Skutki cyberprzemocy
Brak fizycznego kontaktu między ofiarą, a cyberprzestępcą nie powinien bagatelizować wagi tego rodzaju agresji. Szybkie rozprzestrzenianie się obraźliwych, krzywdzących czy nękających treści jest równie niebezpieczne, co bezpośrednia styczność z napastnikiem. Będąc ofiarą cyberataku możesz ciągle czuć się narażony na kolejną dawkę agresji ze strony napastnika w najmniej oczekiwanym momencie. Likwidowanie tego typu publikacji w Internecie nie należy do najłatwiejszych, a jej duplikacja dokonuje się z prędkością światła.
Skutkiem cyberprzestępstwa jest nie tylko utrata dobrego imienia. Firma walcząca z hejtem wyjdzie z tego typu opresji znacznie szybciej niż skrzywdzone przez cyberprzestępcę dziecko. W przypadku firm narażanych na ataki cyberprzestępców wystarczy skorzystać z pomocy specjalistów od wizerunku, takich jak np. eksperci z Warsaw Media House. Tutaj znajdują się doświadczeni profesjonaliści, którzy szybko i efektywnie przeciwdziałają stalkerom i hejterom zgłaszając ich działania administratorom witryn internetowych, forów oraz dbając o moderację treści publikowanych w Internecie.
Należy wiedzieć, że z obserwacji specjalistów wynika, iż nastolatki wystawione na ataki cyberprzestępców popadają w stany depresyjne, tracą pewność siebie, a w najgorszych przypadkach są gotowe odebrać sobie życie. Tutaj potrzebna jest nie tylko pomoc ze strony sprawnie działających specjalistów zajmujących się moderowaniem treści w Internecie, ale również wsparcie psychologa i szybka reakcja ze strony rodziców. Ze względu na bardzo poważne konsekwencje cyberprzemocy stosowanej wobec nieletnich ważne jest, by rodzice mieli kontrole nad obecnością dziecka w Internecie. Kiedy pojawia się problem, należy zawsze szybko reagować. Jako osoba prywatna także możesz skorzystać z pomocy agencji Warsaw Media House oraz oprzeć swoje działania na obowiązujących przepisach prawnych. W Internecie nikt nie pozostaje anonimowy i bezkarny, o czym często zapominają cyberprzestępcy…
Odpowiedzialność karna za cyberprzemoc w Polsce
Jaka kara grozi za bycie prześladowcą w sieci? Na konsekwencje tego typu działania wskazują przepisy znajdujące się w Kodeksie Karnym, gdzie cyberprzemoc i stalking uznaje się za czyny zabronione. O karach, które grożą za tego typu działanie, można przeczytać w artykule 190 a Kodeksu Karnego. Zalicza się do nich:
- pozbawienie wolności do 3 lat, gdy dochodzi do uporczywego nękania naruszającego prywatność i wywołującego poczucie zagrożenia, takie same konsekwencje spotykają osoby podszywające się w Internecie pod czyjąś tożsamość w celu wyrządzenia szkód majątkowych lub osobistych,
- pozbawienie wolności od 1 roku do 10 lat, gdy działania cyberprzestępcy doprowadzą do samobójstwa lub podjęcia próby samobójczej.
Kodeks Karny i Kodeks Cywilny chronią bezpieczeństwo osób pokrzywdzonych w sieci również wtedy, gdy dochodzi do czynów zabronionych takich jak: nękanie, grożenie, naruszenie dóbr osobistych, włamania elektroniczne. Dzięki tym środkom bezkarność działań podejmowanych w sieci definitywnie została zniesiona.
Co ciekawe, często okazuje się, że cyberprzestępcami będącymi nierzadko prześladowcami bywają osoby pokrzywdzone przez życie, które dopuszczając się cyberagresji odreagowują swoją sytuację. Nierzadko jest tak, że cyberprzestępcą okazuje się być człowiek, który również potrzebuje pomocy. Nie zmienia to jednak faktu, że jego działania są niedopuszczalne i powinny spotykać się z odpowiednimi konsekwencjami.
Jak reagować na cyberataki i jak się przed nimi bronić?
Jeżeli nie chcesz stać się ofiarą cyberprzemocy, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Zacznij od ustawienia solidnych haseł dostępu do obsługiwanych przez Ciebie kont internetowych. Niezależnie, czy będzie to hasło do poczty elektronicznej, Facebooka czy ulubionego forum pilnuj, by nie było zbyt proste i zawierało zarówno małe, jak i duże litery oraz liczby. Im silniejsze hasło ustawisz, tym większe prawdopodobieństwo zachowania bezpieczeństwa w sieci. W ten sposób będziesz mógł spać spokojniej bez obaw o dokonanie włamania, które skutkuje przejęciem Twojego konta przez osoby niepożądane. Konto osobiste lub firmowe użyte do pisania kłamliwych komentarzy, publikowania niepożądanych treści w celu zdyskredytowania osób lub firm może powodować nieprzyjemności zarówno dla osoby, która padła ofiarą cyberprzemocy, jak i firm, na których profilach się takie opinie czy też materiały pojawiają.
W przypadku zetknięcia z pierwszym atakiem ze strony cyberprzestępcy zawsze należy przejść do szybkiej reakcji. Nie warto dawać czasu na podejmowanie przez taką osobę kolejnych działań. Zgłaszając naruszenia do administratora portalu, forum lub witryny www masz szansę, by ochronić swój wizerunek przed niepożądanymi atakami. Pomoc w podjęciu kroków zapobiegawczych możesz uzyskać od Warsaw Media House, gdzie od lat walczy się z cyberagresją w sieci. Bez najmniejszego problemu szybko skontaktujemy się z administratorami. Posiadając spore doświadczenie dokładnie wiemy, do kogo i kiedy warto uderzyć, gdy dochodzi do cyberprzestępstwa. Naprawiając szkody powstałe w wyniku cyberagresji, podejmiemy się również moderacji krzywdzących treści opublikowanych w Internecie na Twój temat. Nie czekaj, aż cyberprzemoc nabierze na sile! Wspólnie z zespołem specjalistów staw jej czoła.
O autorze:
Piotr Sulewski, prezes zarządu Warsaw Media House sp. z o.o. sp.k. Absolwent Uczelni Łazarskiego na kierunku Zarządzanie projektami, gdzie zdobył również tytuł MBA (Master of Business Administration). Obecnie studiuje analizy marketingowe w Akademii Leona Koźmińskiego. Jest doświadczonym praktykiem biznesu – zarządza i koordynuje pracą Spółki. Specjalizuje się w analizie danych i reklamie online. Wierzy, że największą wartością firmy są ludzie dlatego docenia osoby z pasją, które wykazują inicjatywę i zaangażowanie. Zaprasza do swojej sieci zawodowej na Linkedinie.
WMH sp. z o.o. sp.k, ul. Wrzesińska 12 lok 1, 03-713 Warszawa (Port Praski).
LinkedIn, Facebook, Instagram