W Białymstoku pojawiły się przystanki pełne roślin

W Białymstoku pojawiły się przystanki pełne roślin
Trzy przystanki w Białymstoku przeszły niesamowitą metamorfozę – zostały posadzone na nich ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, które wpływają m.in. na poprawę jakości powietrza.
O autorze
1 min czytania 2019-09-10

O planach stworzenia zielonych przystanków informowaliśmy na początku czerwca br., teraz zaś w końcu możemy zobaczyć efekty. Trzy białostockie wiaty – jeden przy ul. Pałacowej oraz dwa na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów – zostały poddane roślinnej metamorfozie. 

Na przystankach zostały posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, zaś na dachu umieszczono rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany zaś zostały otoczone pnączami. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Roślinne dachy przystanków przede wszystkim obniżają temperaturę i uprzyjemniają oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Ponadto, zatrzymują nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku, zaś zgromadzona woda opadowa będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Co istotne, posadzone wokół przystanków rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

zdjęcia: Marcin Jakowiak / UM Białystok

PS

W ramach projektu „For Forest” piłkarski stadion w Klagenfurcie, na którym polska kadra rozegrała mecze z Niemcami i Chorwatami podczas Euro 2008, zmienił się w leśne ZOO. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na dewastację naszego środowiska spowodowaną wycinką drzew.

PS2

Holenderskie miasto Utrecht stworzyło ciekawą inicjatywę w trosce o naszą planetę – na dachach ponad 300 przystanków umieszczono mini ogrody, składające się z roślin uwielbianych przez pszczoły.

PS3

Władze Singapuru znalazły sposób na ekologiczną „klimatyzację” – na dachach publicznych autobusów umieszczone zostały ogrody, które chłodzą pomieszczenie pojazdu.