„10 minut. Taka odległość z reguły wystarczy, by znaleźć miejsca, w których można zrobić podstawowe zakupy, czy oddać do naprawy buty lub laptopa” – nietypowe mapy zero waste, na których naniesione są punkty handlowe, takie jak sklepy z warzywami, wszelkiego rodzaju wypożyczalnie oraz punkty naprawcze, powstały z inicjatywy mieszkanki Krakowa i członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. W akcję szybko zaangażował się krakowski Zarząd Transportu Publicznego, który wsparł projekt, udostępniając 3 nośniki.
– Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia – mówi Joanna Kądziołka, inicjatorka akcji.
Zobacz również
Mapy pojawiły się w Krakowie w ramach projektu #blisko, którego celem jest ograniczenie wytwarzania odpadów, które po kilku minutach od zakupienia lądują w koszu. To także próba podjęcia globalnego wyzwania, jakim jest walka ze zmianami klimatycznymi, poprzez zmniejszenie emisji CO2, czy dbanie o ograniczone zasoby, którymi dysponujemy.
Tablice zero waste znajdują się w Krakowie na Alei Róż, przy Placu Centralnym oraz przy al. Jana Pawła II.
Bartosz Pilch, Beata Smajkiewicz (SIG): Klienci B2B oczekują od programów lojalnościowych elastyczności
PS
Słuchaj podcastu NowyMarketing
18 czerwca br. w Szczecinie sieć IKEA uruchomiła Dom Jutra – proekologiczne miejsce inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury.
PS2
W połowie czerwca br. w dawnej fabryce Poznańskiego w Łodzi została otwarta nowa, flagowa drogeria marki Rossmann. Sklep pełen jest nowoczesnych, a także proekologicznych rozwiązań – znajdziemy tam m.in. automaty do napełniania butelek żelem pod prysznic, szamponem czy też płynem do prania.
PS3
Zero waste to hasło, które w 2019 roku przeżywało swój rozkwit. Mówili o tym aktywiści społeczni, osobistości medialne, a nawet marki w swoich kampaniach. Czym dokładnie jest i na czym polega nurt zero waste?