Dach rozchodnikowy o powierzchni 9 m2, który pokrywa wiatę przystankową, pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20% w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę naweto o 3-5 stopni.
Z kolei rośliny tworzące dywan rozchodnikowy są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo – mając długi okres kwitnienia – są przyjazne m.in. dla pszczół.
Zobacz również
Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Na razie zielone są wiaty na przystankach przy Placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i ul. Małe Garbary.
W ubiegłym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku pojawiły się dwa zielone przystanki autobusowe, które wprowadzają zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS2
W dwóch lokalizacjach w Gdańsku – przy ulicy Grobla IV i Za Murami – pojawiło się kilkanaście skrzyń z wieloma kompozycjami ziół, takich jak m.in. bazylia kulinarna, lubczyk czy koper. Inicjatywa jest częścią projektu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.