W trosce o środowisko naturalne Almette sieje łąki kwietne

150 000 m² łąk, które wyżywią ponad 1 000 000 pszczół i innych zapylaczy to plan Almette na następne 3 lata dzięki akcji „Almette chroni łąki”. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat roli łąk kwietnych dla środowiska naturalnego oraz zachęcenie różnych grup społecznych do ich zakładania.
O autorze
2 min czytania 2021-09-16

Powierzchnia łąk w ostatnich dziesięcioleciach w naszym kraju znacząco się zmniejszyła. A przecież nie do przecenienia jest ich rola w magazynowaniu wody deszczowej, wspomagają także oczyszczanie powietrza oraz magazynują dwutlenek węgla w ziemi. To również naturalne środowisko życia mnóstwa zwierząt, w szczególności owadów. Mimo tych wszystkich zalet, rola ekosystemów łąkowych przez ubiegłe lata nie była dostatecznie ceniona. Dlatego tak istotne jest podejmowanie działań mających na celu zwiększenie świadomości roli łąk nie tylko na polach, ale także w przydomowych ogródkach oraz centrach miast. Warto pamiętać, że łąki kwietne doskonale wyłapują pyły i zanieczyszczenia pochodzące ze spalin, sprawdzają się w miejscach intensywnie eksploatowanych, jak torowiska tramwajowe, z powodzeniem mogą być stałym elementem parkowej zieleni, a dachy zmieniają w oazy zieleni i przystanie dla dzikich zapylaczy.

Akcja: praca fizyczna i edukacja

Kampanię „Łąki pod ochroną Almette” wspierają m.in. zoolog i ekolog, pasjonat ptaków, znawca ekosystemów miejskich, przedstawiciel Polski w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) –  prof. dr hab. Piotr Tryjanowski  z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma – absolwent Wydziału Biologii SGGW, ekolog i zawodowy zmieniacz świata. Jak sam mówi, są co najmniej trzy niebywale istotne powody, dla których warto zakładać i dbać o kwietne łąki – Po pierwsze każda łąka to dom dla zapylaczy, czyli np. motyli i pszczół, ale też dla małych zwierząt, jak jeże, myszy czy ślimaki. Po drugie nie trzeba jej często kosić ani podlewać, a skutecznie zatrzymuje wodę, pomagając w ten sposób zapobiegać suszy. I po trzecie – magazynując dwutlenek węgla nie gorzej niż las, ma istotny wpływ na zmiany klimatu. Warto także pamiętać, że są różne rodzaje łąk. Jak tłumaczy ekspert – Łąkę kwietną zawsze dobieramy do danego terenu, a do wyboru mamy ponad 150 różnych mieszanek, tak aby łąka jak najlepiej sprawowała swoją funkcję, np. antysmogową w zakorkowanym centrum miasta. Piotr Tryjanowski zaś podkreśla, że podstawowym zadaniem łąk jest właśnie ochrona klimatu – Łąki potrafią uwięzić dwutlenek węgla, przez co mają realnie pozytywny wpływ na stan atmosfery, a funkcja magazynowania wody przekłada się na większy poziom bezpieczeństwa, gdy łąka zostanie posadzona w miejscu narażonym na obfite opady, a co za tym idzie potencjalne podtopienia.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Podczas inauguracji projektu pierwsza łąka została wysiana na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Nie mogło tam zabraknąć popularyzatorów nauki: Janiny Bąk (Janina Daily) oraz Karola Wójcickiego (Z głową w gwiazdach), którzy nie tylko brali aktywny udział w zakładaniu łąki, ale także uczestniczyli w panelu wymiany wiedzy. Ale że teoria to nie wszystko, podczas warsztatów praktycznych można było zdobyć sprawność siewcy kwietnych łąk… i montera hoteli dla owadów.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Almette sieje jesienią!

Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić, są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające – takie właśnie są kwietne łąki. Ta przyjazna środowisku alternatywa dla trawników, wymagających czasu i nakładów finansowych, stanowi miejsce życia dla pożytecznych owadów. A jesień to najlepszy czas na siew łąk wieloletnich. Odpowiednio wysokie wilgotność gleby oraz jej temperatura  sprawiają, że nasiona mogą bez przeszkód wykiełkować, ponieważ  wegetacji sprzyja pogoda słoneczna, a nie upalna i ziemia wilgotna, ale nie przemoczona ani zmarznięta. Ponadto siew jesienny, a nawet na przełomie jesieni i zimy, skutkuje szybszym rozwojem na wiosnę. Za nami zakładanie łąk z pracownikami zakładu produkcyjnego w Węgrowie – miejscu, gdzie powstają serki Almette oraz w Katowicach. Przed nami zaś w Częstochowie. Z pracownikami spotkamy się jeszcze w Kaźmierzu pod Poznaniem, powstaną także kwietne łąki na polach należących do współpracujących z marką rolników. Bo więcej łąk to więcej owadów, plonów, wody i czystego powietrza!

Więcej informacji na: almette.pl/laki-2021.