Mowa nienawiści i dezinformacja to wciąż poważne problemy dzisiejszego, cyfrowego świata. W związku z tym coraz to więcej popularnych portali wprowadza jasne zasady, które mają na celu walkę z hejtem w sieci oraz fake newsami. Przykładem są chociażby Instagram, Twitter, czy Facebook. Teraz dołącza do nich Wikipedia.
Platforma, która niedawno świętowała swoje 20. urodziny, wprowadziła bowiem nowy kodeks postępowania – określono w nim bowiem zasady, które od teraz będą obowiązywały wszystkich użytkowników publikujących w serwisie treści. Nad kodeksem pracowało ponad 1,5 tys. wolontariuszy z 5 kontynentów.
Zobacz również
Co w nim znajdziemy? Przede wszystkim – jedną z kluczowych zasad jest to, że użytkownicy powinni okazywać sobie nawzajem szacunek. Zakazane są wszelkie formy hejtu, nękania, obrażania, nawoływania do przemocy itp. Duży nacisk został położony na to, by Wikipedia była miejscem bezpiecznym dla osób z całego świata, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy orientacji seksualnej.
W kodeksie zwrócono również uwagę na treści dezinformacyjne oraz stronnicze. Nowe zasady Wikipedii zakładają również powstrzymanie wpływów, przywilejów, a także wszelkich przejawów nadużywania władzy.
Nowy kodeks postępowania platformy możecie znaleźć na tej stronie.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
PS
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kilka miesięcy temu Facebook uruchomił nowy program weryfikacji informacji w Polsce we współpracy z Agence France Presse, w ramach którego oceniana jest rzetelność i prawdziwość treści na Facebooku.
PS2
W 2019 roku Instagram zdecydował się podjąć konkretne działania w celu zwalczania fake newsów – dla swoich amerykańskich użytkowników wprowadził opcję oznaczania treści, które mogą być nieprawdziwe.