Żabka zaprezentowała jak może wyglądać przyszłość zastosowania proekologicznych rozwiązań w handlu. W nowej placówce sieci testowane będą innowacyjne rozwiązania, takie jak kropka kwantowa i podłoga kinetyczna.
Technologie zastosowane przez Żabkę w sklepie na warszawskiej Białołęce skupiają się wokół czterech filarów: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport.
Zobacz również
Zielona energia
Energetyka węglowa emituje olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Ta sama ilość energii ze słońca zostawia ok. 17 razy mniejszy ślad węglowy niż prąd z paliw kopalnych, dlatego prąd w Żabce przy ul. Lewandów pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł, a przede wszystkim z energii słonecznej, która dzięki magazynowaniu działa całą dobę niezależnie od pogody, oraz z farmy wiatrowej Wierzcholas. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych.
Dodatkowo placówka korzysta z technologii kwantowej – kropki kwantowe są elementem sklepowych szyb. Dzięki nim można pozyskać energię słoneczną, padającą na przezroczyste na pierwszy rzut oka okna oraz w sposób naturalny oświetlić sklep. Z kolei energia pochodząca z kroków wykonanych po zamontowanej w placówce posadzce kinetycznej wspomaga zasilanie zainstalowanych w sklepie urządzeń.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Inteligentne drzwi lodówki to kolejne ciekawe rozwiązanie technologiczne, wyprodukowane specjalnie dla Żabki. Ograniczają one ilość ulatniającej się energii. Wystarczy przyłożyć dłoń i żaluzjowe drzwi otworzą się – to wielka wygoda, a jednocześnie oszczędność energii.
W sklepie są także inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru.
Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci sieci – przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii – to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona.
Drugie życie
Pod budynkiem sklepu znajduje się też 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, gdzie tylko to możliwe, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego – gdy nie pada deszcz, to właśnie wodą deszczową ze zbiornika i ze sklepu podlewane są przysklepowe rośliny.
W Żabce zastosowano także ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach (to aż 14 kg plastiku), zebranych przez projektantów sklepu. Również stojące w placówce meble i sufit mają ciekawą historię – wykonano je z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Sam proces produkcji wykorzystuje odpady powstałe przy obróbce drewna w technologii, która wytwarza minimalną ilość dwutlenku węgla. Papierowe kasetony na produkty są zrobione z makulatury, która również przeżywa swoje drugie życie.
Sieć Żabka wdraża gospodarkę obiegu zamkniętego, zachęcając także klientów, by dawali opakowaniom drugie życie, dlatego przed sklepem na ul. Lewandów nie mogło zabraknąć EKOmatu – urządzenia do zbiórki butelek i puszek Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych butelek powstaną nowe, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Co więcej – dzięki temu mniej plastiku trafi na wysypiska.
Czyste powietrze
Żabka postawiła sobie za cel, by ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery. Świetną metodą oczyszczania powietrza są rośliny. Wertykalny ogród Żabki produkuje tlen, pochłania szkodliwe związki z powietrza oraz kurz i do tego przepięknie wygląda. Rośliny rosną tuż przy parkingu i pochłaniają do 85% spalin, które inaczej trafiłyby do atmosfery.
Z kolei ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa posiada fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Kostka zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50% w porównaniu z asfaltem.
Zielony transport
Żabka promuje ideę Smart City i wyciąga pomocną dłoń do kierowców aut elektrycznych, udostępniając im stację ładowania pojazdów. W sklepie udostępniono dwa punkty ładowania o mocy 3,7 kW; 7,4 kW; 11 kW; 22 kW prądem zmiennym (AC).
Sieć nie zapomina także o rowerzystach – znajdująca się obok sklepu stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.
PS
Pełen najnowszych technologii, interaktywny sklep koncepcyjny marki Burberry pojawił się niedawno w Shenzhen. Jest on efektem współpracy brytyjskiego domu mody z firmą technologiczną Tencent.
PS2
30 sierpnia 2018 roku w Poznaniu eobuwie.pl otworzyło sklep w innowacyjnym formacie. Klienci, zamiast oglądać towar na półkach, mogą przejrzeć ofertę na tabletach zamieszczonych w sklepie lub własnych urządzeniach mobilnych, a następnie zamówić interesujący ich produkt.
PS3
W 2018 roku Żabka zaprezentowała „Sklep jutra”, który wykorzystuje szereg rozwiązań, dotyczących zarówno logistyki sieci handlowej i konkretnego sklepu, zarządzania dostępnością towaru oraz samego procesu zakupów i doświadczenia klienta.