Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Żabka z nową usługą wypożyczania książek

Żabka z nową usługą wypożyczania książek
W jednym ze swoich warszawskich sklepów Żabka wprowadziła usługę wypożyczania książek. Promocja czytelnictwa czy obejście zakazu handlu w niedzielę i święta?
O autorze
2 min czytania 2023-08-16

Równo rok temu pisaliśmy o tym, że wraz z wejściem w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, wiele sieci handlowych zaczęło szukać sposobów na ominięcie nowych zakazów. W tamtym czasie sklepy zaczęły świadczyć usługi pocztowe, aby móc prowadzić działalność również siódmego dnia tygodnia, a nawet… otwierały czytelnie. Właśnie w 2022 roku Intermarche oraz Carrefour poinformowały o otwarciu w swoich placówkach „klubów czytelnika”. Tym samym sieci postanowiły wykorzystać fakt, iż zakaz handlu nie obowiązuje „placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”.

To samo zrobiła wówczas Biedronka, która poinformowała, że zamierza stworzyć w swoich punktach wypożyczalnie książek. W efekcie w ciągu niecałego miesiąca w dwóch tysiącach sklepów powstały „Dziecięce Biblioteki Biedronki. Książki były eksponowane na specjalnych półkach, z których można je pobrać i zanieść do kasy osobowej lub samoobsługowej, gdzie następowała procedura wypożyczenia. Usługa jest teoretycznie bezpłatna – wystarczyło wpłacić trzy złote kaucji, która po zwrocie jest oddawana w formie ważnego przez 90 dni vouchera na zakupy w Biedronce. Co ciekawe, nowa usługa nie sprawiła, że Biedronki otworzyły się w niedziele niehandlowe – sieć na ten krok ostatecznie się nie zdecydowała.

Nie wiemy jeszcze, jakie plany ma Żabka, która właśnie w jednym ze swoich warszawskich sklepów tej sieci wprowadzono podobną usługę – klienci tego punktu już mogą wypożyczać książki. W internecie szybko pojawiły się głosy, że wypożyczenia książek to tylko kolejny pretekst do otwierania sklepów w niedziele. Zresztą już od jakiegoś czasu Żabka testuje różne rozwiązania, aby móc otwierać swoje sklepy w niedziele – m.in. uruchomiła kasy samoobsługowe. 

Przypominamy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Ograniczenie handlu w niedziele zostało wprowadzone w celu ochrony czasu dla rodziny, wypoczynku i rekreacji pracowników oraz dla tych, którzy chcieliby spędzić ten dzień z bliskimi. Celem miało być też wsparcie mniejszych przedsiębiorców i lokalnych sklepów, którzy mogą mieć trudności w rywalizacji z dużymi sieciami handlowymi, gdy te będą otwarte przez cały tydzień, włącznie z niedzielą.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Handel w niedziele poza wyznaczonymi wyjątkami jest zakazany, a za jego złamanie grozi kara do 100 tysięcy złotych.

Poniżej zamieszczamy oficjalne stanowisko sieci Żabka:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

„Wyjaśniamy, że każdy franczyzobiorca sieci Żabka indywidualnie podejmuje decyzję dotyczącą otwarcia sklepu w niedzielę i z jakich wyłączeń obowiązujących w prawie korzysta. Świadczenia wskazanej usługi i ewentualne korzystanie z uprawnień, które są jej skutkiem w świetle prawa, nie wynikają z rekomendacji firmy Żabka. Informujemy, że nie świadczymy usługi wypożyczalni książek w standardzie naszej sieci. Z naszych informacji wynika, że większość franczyzobiorców otwiera sklepy w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców działających we własnym imieniu i na własny rachunek, prowadząc sprzedaż osobiście.” 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Żabka Jush po raz pierwszy dostarczyła zakupy z wykorzystaniem drona

Żabka Jush coraz śmielej sięga po innowacyjne rozwiązania. W ostatni weekend twórcy aplikacji przetestowali dostawę dronem, który dostarczył zamówienie na plażę w Warszawie.