fot. pixabay.com
1. Ilona Bąchort, Project Manager, KnowledgeHub
2. Patrycja Wiaterska Project Manager w agencji technologicznej Rockon
3. Magdalena Lindström, Certyfikowany Project Manager, PRINCE2® Practitioner, New Amsterdam
4. Izabela Hille, Project Manager w agencji Kamikaze
5. Konrad Boksa, General Director Me & My Friends
6. Marek Łapczyński, Project Manager, agencja John Pitcher
Pierwszą część artykułu przeczytasz tu>
Zobacz pozostałe odcinki cyklu Kariera w marketingu>
Zobacz również
-
Dlaczego rowery publiczne to must have reklamy outdoorowej w 2025 r. [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [30.08-05.09.24]: najlepsze kampanie sierpnia 2024, zmiany na Allegro, reakcja x-kom na nagranie zwolnionej po urlopie macierzyńskim pracownicy
-
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
Ilona Bąchort
Project Manager, KnowledgeHub
Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Swoją przygodę z Project Managementem zaczynałam w dziale Technical Support Department, czyli przy obsłudze klientów, którzy korzystali z platform należących do mojej ówczesnej firmy. Od samego początku uczyłam się słuchać klientów, rozmawiać z nimi tak, żeby nie wystraszyć ich technicznymi aspektami, rozwiązywałam ich bieżące problemy przy współpracy z zespołem IT oraz proponowałam alternatywne rozwiązania. Na tym etapie do zarządzania małymi projektami dzieliło mnie już tylko kilka kroków. Podobnie uważał Prezes tamtejszej firmy, który angażował mnie w coraz trudniejsze projekty. Zatem w moim przypadku była to kwestia trafienia do odpowiedniej firmy, w której naprawdę wiele się nauczyłam oraz trafienia pod skrzydła odpowiedniej osoby, która miała na mnie pomysł.
#PolecajkiNM cz. 22: Media Reactions 2024, „Ciemna strona influencer marketingu”, inkluzywna obsługa klienta
Co należy do obowiązków Project Managera?
Rola Project Managera może być bardzo ograniczona lub bardzo rozbudowana. Zależy jaką metodologię wykorzystujemy, jaki jest styl zarządzania w firmie, jak bardzo rozbudowana jest struktura danego przedsiębiorstwa. W jednej firmie Project Manager kontroluje tylko realizację zagadnień z Product Backlog (tworzony przez Management wyższego szczebla), pośredniczy między zespołem a „resztą świata”, raportuje, z kolei w innej odpowiada za pełną komunikację z klientem i wspólnie z nim buduje koncepcję produktu, zarządza wszystkimi procesami i parametrami w projekcie, a także współpracującymi zespołami. Oczywiście istnieje wiele metodologii, które regulują rolę Project Managera oraz pozostałe role w projekcie, jednak ostatecznie i tak weryfikuje to środowisko firmy w której pracujemy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
W tej pracy niezwykle istotna jest otwartość i zdolność komunikacji z własnym zespołem oraz innymi zespołami wchodzącymi w skład danej organizacji. Bardzo często nasza rola sprowadza się do bycia tłumaczem – z języka technicznego na biznesowy i odwrotnie. Project Manager musi zrozumieć zespół projektowy i w prosty sposób przekazać ich wiedzę klientowi. Jednocześnie rozumiejąc potrzeby klienta, musi przełożyć je na realia systemu i zespołu. Dlatego też trzeba być wyrozumiałym, umiejętnie słuchać, ale jednocześnie być asertywnym i pewnym swoich decyzji.
Project Manager powinien posiadać także wszystkie cechy dobrego managera tj. dobrą organizację pracy, dokładność, zaangażowanie, umiejętność motywowania siebie i innych, wyznaczania celów, itp. Ponadto znajomość technik zarządzania projektami, wiedza na temat branży, w której umieszczony zostanie dany projekt, a także wiedza wynikająca z doświadczenia zwiększają kwalifikacje danej osoby.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Ten zawód gwarantuje kontakt z ludźmi i możliwość ciągłego rozwijania zarówno swoich cech miękkich jak i wiedzy specjalistycznej. Każdy projekt, nawet z tej samej tematyki, uczy nas czegoś nowego. Nie da się przewidzieć przyszłości i nie istnieje coś takiego jak projekt idealny, bezproblemowy, idący raz wytyczonym torem. Project Manager musi umiejętnie radzić sobie z pojawiającymi się przeszkodami i dostosowywać się do zmian. Zatem mój zawód zapewnia mi trzy bardzo istotne cechy: kontakt z ludźmi, brak rutyny i ciągły rozwój.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Największe plusy wymieniłam już w poprzednim pytaniu. Minusem jest oczywiście duża odpowiedzialność za pracę całego zespołu i towarzyszący temu stres. Ponadto czasami praca Project Managera wymaga pracy po godzinach, podróżowania, ale to wszystko zależy od projektu i tego jak dana konkretna osoba zorganizuje sobie pracę.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Zarobki zależą od wymagań stawianych wobec Project Managera. Im większa odpowiedzialność, więcej wymagań, większe budżety i zakres projektu, a co za tym idzie potrzeba posiadania wiedzy specjalistycznej w dziedzinie projektu, tym wyższe wynagrodzenie. Znaczenie ma też firma i jej majętność. Nie ma tutaj reguły, jednak praca Project Managera, jak sama nazwa wskazuje, to praca o charakterze zarządzającym, zatem zarobki dostosowane są do innych stanowisk tego typu.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
Wszędzie. W każdej branży znajdzie się miejsce dla Project Managera, bo i projekty są bardzo różnorodne. W moim przypadku los skierował mnie w kierunku branży marketingu internetowego. Nie wykluczam zmiany branży w przyszłości, jednak raczej pozostanę przy projektach typu IT.
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?
Poleciłabym być cierpliwym, dążyć do celu małymi krokami, nie bać się zmian i porażek, bo one kształtują nasz charakter, uodparniają nas i pomagają się rozwijać. Ale przede wszystkim poleciłabym być otwartym na ludzi, rozmawiać, dociekać, nie bać się swojej niewiedzy i szukać tej wiedzy wśród osób z którymi pracujemy (klientów, zespołu). Project Manager ma częsty kontakt z wieloma specjalistami i należy z tego czerpać. Bo wiedza wyuczona nie pozostanie z nami tak długo, jak wiedza praktyczna wynikająca z doświadczeń innych i własnych.
———————————————————–
Patrycja Wiaterska
Project Manager w agencji technologicznej Rockon
Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Wychodzę z założenia, że w życiu należy szukać i próbować swoich siły – dlatego też przez długi czas starałam się odnaleźć swoją drogę poprzez pracę w różnych firmach. Jednak wszystkie te miejsca łączyło jedno „zarządzenie projektami” – od startupowych przez marketingowo – reklamowe po technologiczne. Zaczynając od praktyk i stanowiska Junior Project Manager poczułam, że wkroczyłam na najlepszą dla mnie drogę, a praca nie jest moim obowiązkiem, a totalną przyjemnością.
Dziś jestem zadowolonym Project Managerem w Agencji Technologicznej Rockon i wciąż nie tracę serca do tego, co robię, a jednocześnie wciąż próbuje nowych rzeczy i stale się rozwijam, aby jeszcze lepiej rozumieć ludzi, z którymi współpracuje :).
Jeśli chodzi o szczeble kariery, to w zależności od branży i struktury firmy kształtują się one różnie, jednak w większości standardowo zaczyna się od praktyk/ stażu przez stanowisko Junior Project Managera, Project Managera do Seniora.
Co należy do obowiązków Project Managera?
Project Manager to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Osoba wykonująca ten zawód musi cechować się wielozadaniowością. Nadzoruje realizację całego projektu na każdym etapie prac oraz odpowiada za planowanie (czasu, zasobów), przygotowywanie wycen/ ofert, analizy, koordynację wszystkich działań i pracę zespołu, jak również sprawdzanie i sporządzanie raportów. PM musi być w stałym kontakcie z klientem i w tej relacji jest łącznikiem między klientem, zespołem a przełożonym. Odgrywa dużą rolę w samym teamie, gdzie dba o spokojną pracę jak i motywuje współpracowników, dlatego wyrozumiałość i cierpliwość to moje drugie imię.
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Realizacja projektu to przede wszystkim szereg zadań rozdzielonych w grupie osób, za które odpowiada Project Manager. Powinien on posiadać takie kompetencje jak: umiejętność pracy z ludźmi i przekazywania im zadań, komunikacji, rozwiązywania problemów i konfliktów, które są nieodłącznym elementem w przypadku pracy pod presją czasu. Dobry Project Manager powinien mieć cechy dobrego i złego policjanta w jednym. Musi być pewny siebie, dobrze zorganizowany ale przede wszystkim asertywny.
Ważne jest również posiadanie wiedzy związanej z samym zarządzaniem technologicznym czyli znajomość standardów prowadzenia projektów oraz programów wspierających ich realizację.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Wszystko! Ale przede wszystkim projekty, które mogę realizować wspólnie z moim zespołem :). Ich duże zróżnicowanie sprawia, że praca na tym stanowisku nigdy nie jest taka sama. Natomiast współpraca zespołowa daje jeszcze więcej satysfakcji po zakończonym projekcie. Do każdego zadania podchodzę bardzo indywidualnie i staram się to przełożyć na mój własny rozwój – i to jest największą zaleta tej pracy.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
To, co dla jednego będzie stanowiło plusy, dla drugiej osoby może być minusami pracy. Podejmując się tej pracy trzeba być świadomym kilku kwestii. O ile można być znawcą konkretnej branży, to jedno w tej pracy jest niezmienne – współpraca z ludźmi w celu osiągnięcia wspólnego efektu. W tej pracy ważna jest cierpliwość i umiejętność szukania nowych rozwiązań. Trzeba potrafić działać pod presją czasu, a co za tym idzie podejmować często decyzje w stresie i brać za nie odpowiedzialność. W tej pracy każdego dnia spotykają nas nowe zadania, więc osoby szukające spokojnej przystani mogą się nie odnaleźć w tym zawodzie.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Zarobki na tym stanowisku są bardzo różne i zależą od wielu czynników – wielkość firmy, wykształcenia, doświadczenia PM oraz rodzaju realizowanych projektów. Obecnie zarobki kształtują się na poziomie od 3 tys. do 10 000 tys.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
Aktualnie stanowisko Project Managera jest pożądane w wielu firmach. Każdy, kto czuje potrzebę rozpoczęcia przygody pracy jako PM, powinien przede wszystkim zastanowić się jaka branża jest mu najbliższa.
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?
Najważniejsze to dbać o swój własny rozwój w kierunku zarządzania projektami, starać się być na bieżąco w branży oraz śledzić trendy i nowe technologie.
———————————————————–
Magdalena Lindström
Certyfikowany Project Manager, PRINCE2® Practitioner, New Amsterdam
Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
W skrócie poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju projektach wewnątrz firmy. Słowo różnorodne traktuję tutaj dosłownie – zaczynając od procesów marketingowych, sprzedażowych, magazynowych, przez inwentaryzacje, budowanie strony www, otwieranie sklepów, a kończąc na wdrożeniu systemu IT. Umiejętność planowania i dobra organizacja była doceniana zarówno przez moich współpracowników, jak i pracodawcę. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że zarządzanie projektami jest drogą, którą chcę podążać w mojej karierze zawodowej. Dodatkowo odbyłam szkolenia z zarządzania projektami i zdobyłam certyfikaty PRINCE2®: Foundation i Practitioner.
Główne szczeble kariery jakie można wyróżnić na tym stanowisku to: Koordynator Projektu, Lider Projektu i Project Manager. Szczeble te wzrastają wraz ze złożonością projektu i zakresem zdefiniowanych obowiązków. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji wielu projektów, zaowocować może otwarciem ścieżki do przejęcia odpowiedzialności za całą jednostkę prowadzącą projekty – Kierownik Biura Zarządzania Projektami lub wyższe stanowisko.
Co należy do obowiązków Project Managera?
Project Manager jest w pełni odpowiedzialny za osiągnięcie celów projektu, z uwzględnieniem takich zasad jak np. koncentracja na produktach, zarządzanie z wykorzystaniem tolerancji (czas, koszty), zarządzanie etapowe. Zarządza się uzasadnieniem biznesowym, organizacją, jakością, planami, ryzykiem, zmianą i postępami. Praca PM polega na codziennym planowaniu oraz sterowaniu realizacją bieżących zadań, czyli dążeniem do tego, aby projekt wytwarzał wymagane produkty, zgodnie z wymaganymi standardami jakości oraz w ramach określonych ograniczeń czasu i kosztów. Zarządzanie przez PM wszystkimi aspektami projektu można odnieść do nieustannego cyklu planowania, delegowania, monitorowania i kontrolowania (tzw. cykl Deminga).
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Różne rodzaje projektów wymagają różnych umiejętności. Kluczowe kompetencje obejmują: planowanie, zarządzanie czasem, zarządzanie zespołem, rozwiązywanie problemów, skrupulatność, dobre zdolności komunikacyjne (wewnątrz i na zewnątrz), negocjacje, zarządzanie konfliktami. Nie obędzie się również bez zdolności do organizacji, zorientowania na cele biznesowe i dotrzymywania terminów.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Realia każdego projektu są unikalne, dlatego ciekawa jest faza dostosowania się do nich. Nawet pomimo skrupulatnego planowania, zawsze należy mieć na uwadze, że może pojawić się okoliczność, zdarzenie lub zmienna wpływająca na projekt, z którą trzeba się zmierzyć. W powyższym kontekście jeszcze ciekawsze staje się sterowanie aspektami projektu, ponieważ określasz rodzaj, wagę i priorytet tych zmiennych. Oceniasz wpływ na cele projektu i ryzyka. Określasz i rekomendujesz możliwe reakcje. Decydujesz i wdrażasz działania korygujące. A wszystko to jednocześnie w odniesieniu do zdefiniowanych wcześniej etapów realizacyjnych i założonych planów.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Plusem tej pracy jest zdecydowanie fakt, iż wiąże się ona z dostarczaniem finalnych produktów biznesowych, a ponieważ każdy projekt jest w swej naturze unikalny (inny klient, zakres, współpracownicy, budżet) nie ma możliwości, że będzie nudno. 🙂
Największą trudnością w prowadzeniu bardziej złożonych projektów jest jego poprawne zainicjowanie i zrealizowanie według przyjętych założeń biznesowych w krótkich terminach czasowych. Dokładne zaplanowanie projektu już na etapie fazy przedprojektowej ma wielkie znaczenie dla sukcesu danego przedsięwzięcia. Im krótsze terminy tym trudniej efektywnie zaplanować poszczególne etapy prac i hierarchię następstw, zwłaszcza pod kątem optymalizacji kosztów, których spodziewa się zarówno pracodawca jak i Klient.
Wszystko oczywiście zależy od umiejętności radzenia sobie zarówno z trudnościami i wartościami dodatnimi projektu. Wyzwaniem jest zarządzać świadomie ryzykami, ale również szansami, z jednoczesnym wydobyciem z obu tych zmiennych jak najwięcej pod kątem optymalizacji projektu i oczekiwanych korzyści. Dlatego tak ważne jest ciągłe gromadzenie doświadczeń, po to by móc się doskonalić i usprawniać prowadzenie przyszłych przedsięwzięć.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Zarobki na stanowisku Project Managera uzależnione są przede wszystkim od branży, w której projekty są realizowane. Nie mniejsze znaczenie ma złożoność i skala prowadzonych projektów i ich ilość w określonym czasie. Wynagrodzenie często jest również uzależnione od podejścia danej firmy do zarządzania projektami.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
W obecnych realiach PM odnajdzie się praktycznie w każdej branży. Nie ma znaczenia czy mówimy tu o IT, usługach, sprzedaży gotowych produktów, czy wdrożeniach wewnętrznych w firmach. Co jest istotne to fakt, iż coraz więcej pracodawców docenia stałą współpracę ze zręcznym PM, ponieważ pozwala ona na prowadzenie projektów firmy w kontrolowanym środowisku.
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?
Przede wszystkich zdobywać doświadczenie. Im więcej, tym lepiej. Nawet uczestnictwo w różnych zespołach projektowych / wdrożeniowych / studenckich okazuje się bardzo pomocne w tej pracy. Każde nabyte doświadczenie projektowe jest wskazane, tym bardziej, że praktycznie wszystkie projekty różnią się od siebie, czy to ze względu na współpracowników, okoliczności, czy oczekiwania jakościowe klienta. Polecam również szkolenia w zakresie zarządzania projektami, takie jak np. PRINCE2. Takie szkolenia nie tylko uczą, jak projekt prowadzić, ale również uświadamiają przyszłemu PM szerszą perspektywę, która docelowo ma przecież prowadzić do dostarczenia oczekiwanego przez Klienta i pracodawcę rezultatu i jednoczesnego panowania na projektem pod kątem zakresowym, finansowym i czasowym. Dobrym pomysłem jest też ciągłe samokształcenie i ćwiczenie na przykładach projektów (w Internecie można znaleźć źródła odnoszące do wartościowych case study).
———————————————————–
Izabela Hille
Project Manager w agencji Kamikaze
Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
W moim przypadku droga do zostania PMem nie była prosta, bo zaczynałam przygodę w agencji od działu SEO, potem wędrując w stronę Social Media, aż w końcu kilka lat temu zostałam Project Managerem i tu mi dobrze. Jak widać jestem żywym przykładem na agencyjną elastyczność i jestem pewna, że szczeble kariery Project Managera można zacząć od góry, dołu, lewej czy prawej – w zależności od działów, przez które przejdziecie i doświadczenia, które macie. Szablonowa, i zarazem najprostsza, ścieżka kariery Project Managera wyglądałaby tak: Stażysta, Junior Project Manager, Project Manager, Senior, a dalej… Head.
Co należy do obowiązków Project Managera?
Dla mnie Project Manager jest osobą, która spaja projekt, niezależnie od jego zakresu i złożoności. Głównie skupiam się na zarządzaniu projektem, czyli czuwaniem nad harmonogramami, delegowaniem pracy między specjalistów, weryfikacją wykonanych/trwających zadań. Po mojej stronie jest także kontakt z klientem, prezentacja naszych rozwiązań, analizą jego uwag, czasem tłumaczeniem ich zespołowi. Wszystko, aby stworzyć najlepsze kreacje, funkcjonalności i projekty, z których klient będzie zadowolony, a my będziemy się nimi dumnie chwalić.
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Moim zdaniem idealny Project Manager to osoba komunikatywna, zorganizowana i empatyczna, z całkiem niezłą pamięcią do szczegółów i ustaleń. Umiejętności miękkie to tutaj klucz – jeśli umiesz złapać kontakt z ludźmi – z zespołem czy klientem, zrozumieć ich sytuacje, w których się znajdują, ich potrzeby, uwarunkowania, w których pracują – to ta cecha może Ci bardzo ułatwić życie i przysporzyć sympatii, a wtedy wszystkim pracuje się troszkę prościej. Jeśli chodzi o umiejętności twarde – to już zależy od projektów jakie będziesz prowadzić. Na Twoją korzyść będzie działać też znajomość branży, w której działa klient.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Codzienne wyzwania i ciągłe uczenie się – na żadnym stanowisku nie poznasz takiego spektrum usług agencji, rodzajów kreacji, nowinek technologicznych, założeń, strategii, które wykorzystuje się w marketingu jak właśnie będąc Projectem.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Bycie PMem to dla normalnego człowieka głównie wady – praca pod presją czasu, trzymanie w ryzach deadline’ów i kosztów, zawsze na pierwszym froncie, w szczególności jeśli cokolwiek pójdzie źle (a prawa Murphy’ego zawsze działają). I to Twoim zadaniem jest zareagować – zrozumieć klienta, zebrać zespół i wypracować rozwiązanie.
Ale nawet zwykłe zakończenie projektu potrafi bardzo wiele wynagrodzić, dać dużo satysfakcji, zresztą tak samo jak praca w dobrym, zgranym zespole.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
W przypadku PMa dużo zależy od stażu, doświadczenia i wielkości projektów, na których pracujesz. Nie bez znaczenia są też pozyskane certyfikaty. Jeśli zdobyłeś Prince2, jesteś mistrzem Scruma, czy królem Kanbana to oczywiście jest to dobrym punktem wyjścia do negocjacji zarobków.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
Bycie Project Managerem daje wiele możliwości. Możecie wybrać agencje kreatywne, digitalowe i ogólnie reklamowe – tam zadania są bardzo różnorodne, możecie prowadzić projekty oparte o aktywacje, optymalizacje stron, kampanie płatne lub obsługę kanałów social media.
Samych możliwości pracy poza agencjami także nie brakuje – Project Managerów poszukują klienci – przeróżne spółki, przedsiębiorstwa, korporacje czy nawet organy administracji publicznej. Wszystko zależy od Waszych oczekiwań i doświadczenia.
Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerem?
Pamiętaj, że błędy w projektach są rzeczą naturalną – ważne, żeby się z nimi mierzyć, szybko je naprawiać i się na nich uczyć. I bądź cierpliwy – niektórych rzeczy nie przyspieszysz.
———————————————————–
Konrad Boksa
General Director Me & My Friends
Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Będąc przedsiębiorcą, który tworzy zespoły projektowe i zarządza ich pracą, musiałem wypracować metody poprawnego realizacji projektów. Początki były jednak trudne. Moje wykształcenie przygotowało mnie do pracy projektowej, indywidualnej, jako specjalista. Natomiast jako PM musiałem nauczyć się zarządzać głównie zespołem, a nie samemu realizować projekty. Na tym stanowisku trzeba być po prostu menedżerem.
Co należy do obowiązków Project Managera?
Najpierw, na początku prac nad projektem, PM musi zebrać wszystkie niezbędne do jego realizacji informacje i materiały. Następnymi jego obowiązkami są: otwarcie projektu i jednoczesne zbudowanie zespołu oraz przypisanie jego członkom zadań; omówienie z jego członkami wszystkich założeń – tak by rozwiać ewentualne wątpliwości i aby projekt był zrozumiały dla każdego; zarządzanie procesem dostarczenia elementów składowych projektu; określenie zarówno priorytetów projektu, jak i jego celów biznesowych; zarządzanie procesem dostarczenia elementów składowych projektu wszystkim zainteresowanym; mierzenie i kontrolowanie postępów prac; omawianie i opisywanie zmian w projekcie oraz określanie ich wpływu na poszczególne składowe; wreszcie – zamknięcie projektu. Rzecz jasna przy takiej jak powyższa organizacji – z sukcesem.
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Na to stanowisko szuka się osób będących dobrymi „zarządcami”, organizatorami. Coś na kształt farmaceuty potrafiącego dobrze wszystko poukładać i posegregować w sprawnie działającej aptece, mieć wszystko pod ręką i wiedzieć, jakie są braki w asortymencie. Trzeba być też wymagającą osobą – zarówno wobec siebie, jak i innych. Jednak najbardziej niezbędną cechą jest umiejętność zjednywania sobie ludzi. Bez tego żaden PM nie zdoła zbudować dobrego zespołu, mimo własnych, wysoko rozwiniętych umiejętności w tym temacie. Zarządzać pustym powietrzem na własne potrzeby każdy przecież umie.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Przede wszystkim kontakt z ludźmi, poznawanie ich i potrzeba rozwiązywania napotykanych problemów.
Jakie są największe trudności/minusy, a jakie plusy tej pracy?
Największymi wyzwaniem jest z pewnością praca nad takim projektem, w którym w trakcie realizacji pojawia się wiele zmian i początkowe założenia często – kolokwialnie mówiąc – biorą w łeb. W tej pracy trzeba być elastycznym, szybko reagować i zwyczajnie szukać rozwiązań. Należy wówczas przewertować projekt na nowo, za każdym razem sprawdzając, czy nawet mała zmiana nie wpłynie w dużym stopniu na realizację całości. Minusem jest też kończenie współpracy z osobami nienadążającymi za projektem. Zwolnienia nigdy nie są miłe, ale niestety czasem nie da się ich uniknąć. Natomiast najpiękniejszą sprawą jest zadowolenie klienta i zespołu z dobrze wykonanej pracy i zrealizowanego projektu.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Wszystko jest zależne od branży, w jakiej pracujemy, jak również od umiejętności. Widełki płacowe na stanowisku PM to zazwyczaj 4-10 tys. złotych.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
Jeśli się ma predyspozycje w dzisiejszych czasach, to praca sama powinna przyjść.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?
Moja rada to zaczynać pracę pod okiem doświadczonych osób, aby nie wymyślać koła na nowo i nie uczyć się na własnych błędach. To świetny sposób, by zaoszczędzić czas – swój i innych. I po prostu szybciej nauczyć się nowych rzeczy.
———————————————————–
Marek Łapczyński
agencja John Pitcher
Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Nie ma jednego klucza czy wyznaczonej ścieżki, poza oficjalnymi ustandaryzowanymi w poszczególnych organizacjach. Ważne są przede wszystkim indywidualne cechy i predyspozycje, które są niezbędne do pracy na tym stanowisku. Project Manager musi być przede wszystkim mocno zorientowany na cel/efekt, konsekwentny i systematyczny. Musi umiejętnie planować, przewidywać oraz reagować na wszelkie sytuacje jeszcze zanim dojdzie do eskalacji problemów z projektem, a nie po fakcie.
Co należy do obowiązków Project Managera?
To również zależy od firmy, organizacji, ale przede wszystkim doprowadzenie projektu od momentu szczęśliwego jego zakończenia, rozliczenia ze wszystkimi jego aspektami po drodze – jak kontrola czasu, budżetu, harmonogramu, koordynacja prac etc.
Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Nie każdy nadaje się na to stanowisko. Żeby być Project Managerem, trzeba posiadać dużą umiejętność współpracy z poszczególnymi działami, układania procesów i rozdzielania i pilnowania postępów pracy nad projektem. Na pewno dokładność jest cechą pożądaną, ale także dobra organizacja i odpowiedzialność. Ważne są umiejętności czy wiedza dotyczące korzystania z narzędzi ułatwiających prowadzenie projektów, odbieranie prac, przydzielanie zadań, etc.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?
Od dłuższego czasu nie pracuję już jako Project Manager, natomiast zawsze najciekawsze i ekscytujące było wypuszczenie live projektu.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Jak każde stanowisko, tak i bycie PM posiada swoje wady i zalety. Spory stres towarzyszący pracy nad projektem, który trzeba zaplanować i koordynować od zera, aż do finalnej, dopieszczonej formy, którą można wypuścić. Praca pod presją szybko uciekającego czasu oraz duża indywidualna odpowiedzialność – bo koniec końców to Project Manager odpowiada za pracę nad projektem i to on oberwie, kiedy coś się nie uda, a każdy dział będzie spychał odpowiedzialność na osobę PM.
Zdecydowanym plusem jest możliwość koordynowania ciekawych projektów i satysfakcja, kiedy powstaje finalny produkt przygotowany od zera.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Bardzo różnie. Nie da się porównać zarobków Project Managera w dużej firmie IT do zarobków Project Managera w agencji.
Gdzie szukać pracy jako Project Manager?
Wszędzie ;). Praca na stanowisku Project Managera zawsze się znajdzie. W mniejszych agencjach, sieciówkach, korporacjach.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?
Ciągły rozwój i umiejętność korzystania z narzędzi dostępnych na rynku. Reszty nauczy się w boju.