Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Żyjemy w czasach, do których nikt nas nie przygotował. Amica podsumowuje 2021 rok

Żyjemy w czasach, do których nikt nas nie przygotował. Amica podsumowuje 2021 rok
Jakie najciekawsze akcje przeprowadziła w 2021 roku marka Amica? Które kanały komunikacji marketingowej były dla niej najważniejsze? Jak zmieni się to w 2022 roku?
O autorze
5 min czytania 2022-01-03

Pozostałe podsumowania roku 2021 przeczytasz tu >

O roku 2021 dla marki Amica opowiada Paweł Rydz, dyrektor marketingu w Grupie Amica.

Największy sukces w 2021 roku

Od tego roku możemy z dumą mówić, że jesteśmy jedną z niewielu polskich firm obecnych na europejskich stadionach. W marcu 2021 roku dla naszej hiszpańskiej marki Fagor, którą wylicencjowaliśmy w 2019 roku, zawarliśmy umowę sponsorską z jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów żeńskiej piłki nożnej – Atletico Madryt, a w lipcu analogiczną współpracę we Francji rozpoczęliśmy z Olympique Lyon i jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek, Adą Hegerberg. Na mocy obu umów nasza marka jest eksponowana m.in. na bandach LED podczas spotkań drużyn w ramach rozgrywek lig krajowych oraz kobiecej Ligi Mistrzyń. Identyfikacja marki obecna się również w przestrzeni obu stadionów oraz na stronach internetowych klubów. Logo marki Fagor jest wykorzystywane w wywiadach, sesjach zdjęciowych piłkarek i aktywacjach konsumenckich. Dodatkowo, w przypadku Olympique Lyon marka pojawia się także na oficjalnych strojach sportowych. W obu przypadkach jest to świadomy krok ku odmłodzeniu grupy celu dla marki na rynkach hiszpańskim oraz francuskim, który toruje drogę do powstającej właśnie spójnej globalnej strategii marki Fagor.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Najtrudniejsze wyzwanie w 2021 roku

To przede wszystkim właściwe odczytanie nastrojów konsumentów. W 2020 roku wszyscy zaobserwowaliśmy trend wspierania polskiej gospodarki i miejsc pracy poprzez wybory produktów krajowych producentów. Nie była to jednak trwała zmiana zachowań, a jedynie okresowy trend, który niejednokrotnie kończył się na poziomie deklaratywnym. Dlatego, po ograniczeniu wydatków przed rokiem, w 2021 roku wróciliśmy do pełnowymiarowych działań, uruchamiając szeroko zasięgową kampanię „Mężczyzna idealny szuka pary” dla marki Amica. Promujemy w niej sprzęty parowe, ale co ważne – zwracamy uwagę na temat „ideału” męskości oraz partnerstwa w podziale obowiązków domowych. Założeniem kampanii było stworzenie wyróżniającego się, atrakcyjnego dla młodszej grupy formatu reklamowego, który jednocześnie przeciwstawia się stereotypowemu podziałowi ról i obowiązków, promując równość i współodpowiedzialność za gospodarstwo domowe.

3 najciekawsze akcje w 2021 roku

1) Zdecydowanie akcją, która zasługuje na ogromne uznanie w tym roku, to skierowany do szkół w całej Polsce konkurs „Kolorowe Stołówki”, w którym do wygrania była całkowita metamorfoza szkolnej stołówki w 3 kategoriach: do 150 uczniów, od 150 do 350 uczniów i powyżej 350 uczniów. W sumie do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc szkół, na które łącznie oddano blisko 800 tys. głosów. W wyniku głosowania wyłoniono trzy szkoły, których stołówki poddaliśmy całkowitej metamorfozie o wartości 80 tys. zł, a kolejnych sześć placówek otrzymało vouchery o wartości 5 tys. zł na zakup sprzętu AGD marki Amica.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

2) Bardzo bliską naszemu patrzeniu na świat jest też akcja „Wspólny dom = wspólne obowiązki”, którą w 2021 roku zrealizowaliśmy z Fundacją Share The Care. Akcja zachęca do odpowiedzialnego dzielenia się domowymi pracami, by móc wspólnie cieszyć się czasem wolnym i pielęgnować więzi rodzinne. Według danych GUS w polskich domach to kobiety najczęściej zajmują się dziećmi, gotują i wykonują prace domowe. Tymczasem taka jednoosobowa odpowiedzialność może negatywnie wpływać na ich życie zawodowe, szczególnie w czasach pandemii. Dlatego zachęcamy do wprowadzenia nowych nawyków w swoich domach, a wiele materiałów na ten temat można znaleźć na dedykowanej akcji stronie: teamrodzina.pl.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

3) Wykorzystując możliwość ponownego spotykania się fizycznie, uruchomiliśmy Akademię Kulinarną Amica, w ramach której prowadzimy warsztaty kulinarne w naszym Showroomie w Poznaniu, znane wcześniej z formatu online. Program pierwszej edycji objął dziewięć stacjonarnych spotkań kulinarnych oraz warsztat wiedzy o winie, a wszystko oczywiście połączone z degustacją. Naszych uczestników szkolili: szef kuchni restauracji IT w Poznaniu – Kacper Sobkiewicz, współpracujący od kilku lat z marką Amica, a także mistrzowie japońskiej kuchni i sztuki winiarstwa: sushi master Bartłomiej Wrzesiński oraz sommelier Kazimierz Dębicki.

Akcja z najbardziej zaskakującymi efektami

Zasięgowo bez wątpienia bardzo miło zaskoczył nas konkurs „Kolorowe Stołówki”, w który zaangażowały się tysiące ludzi w całej Polsce. Lokalne społeczności zaktywizowały się w niebywały sposób, wykazując się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem w zbieranie głosów na swoje szkoły. W konkursie w ciągu kilku tygodni oddano prawie 800 tys. unikalnych głosów, a każdy z nich był potwierdzany w aplikacji Amica.

Najważniejsze kanały komunikacji marketingowej w 2021 roku

Jesteśmy dość konsekwentni w doborze mediów. Jest to nadal telewizja oraz online, które łącznie zajmują największe pozycje w naszym planie rocznym, a przez to też generują największe zasięgi komunikacyjne. Ale jak zawsze prowadzimy też działania komunikacyjne w mediach, które uzupełniają nam dotarcie, to m.in. radio, prasa drukowana, OOH i media społecznościowe.

Najważniejsze kanały komunikacji marketingowej w 2022 roku

Większych zmian nie planujemy, choć godnym odnotowania jest fakt zrównania wydatków pomiędzy TV a online, ale na pewno będziemy testować nowe formaty społecznościowe, bo to bardzo dynamicznie rozwijający się segment reklamy.

Najbardziej obiecujące trendy marketingowe

Od dłuższego czasu obserwujemy zmianę sposobu konsumpcji mediów przez odbiorców. Konsumenci korzystają z coraz większej liczby nośników jednocześnie, przez co trudniej zawalczyć o ich uwagę z przekazem marketingowym. Dlatego jednym z silniejszych trendów, który już dziś obserwujemy, jest personalizacja oferty i maksymalne dostosowanie jej do potrzeb klienta. Marketerzy muszą tak planować działania komunikacyjne, by skoncentrować uwagę klienta już w pierwszym styku z marką. W tym procesie coraz większą rolę odgrywa digitalizacja działań marketingowych.

Budżet na działania digitalowe

Wydatki na działania digitalowe konsekwentnie od 4 lat zwiększamy i w przyszłym roku będą identyczne, jak wydatki kierowane na telewizję, czyli największej pozycji w budżecie. Idziemy w tym zakresie zgodnie z trendem rynkowym, który wg najnowszych danych za 2021 r. po raz pierwszy pokazał większe wydatki reklamowe na online niż TV.

Ocena obecnej kondycji branży marketingowej w Polsce

Pandemia przewartościowała wiele aspektów naszego życia i dla branży marketingowej był to ważny test. Z perspektywy mijającego roku mam poczucie, że zdaliśmy ten egzamin, koncentrując komunikację na tym, co w życiu jest ważne, jednocześnie nie zapominając o celach, które stoją za naszymi budżetami. Żyjemy w czasach, do których nikt nas nie przygotował i skutecznie stawią czoła wyzwaniom ci, którzy myślą otwarcie, są elastyczni, ale przede wszystkim słuchają i obserwują.

3 najważniejsze cele i plany na 2022 rok

Patrząc w skali Grupy Amica, z pewnością jednym z ważniejszych celów jest poszerzanie zasięgów marek Fagor, Hansa i Gram, dla których rozpoczęliśmy intensywne działania marketingowe i one będą kontynuowane w kolejnym roku. To bardzo znane brandy na swoich rynkach – dość powiedzieć, że Gram to najstarsza marka w Skandynawii założona w 1901 r.; w ciągu br. wypracowaliśmy dla niej nową platformę komunikacyjną „every GRAM counts”, która odzwierciedla potrzeby i trendy widoczne na 4 skandynawskich rynkach i z którą wiążemy duże nadzieje w kontekście ugruntowania naszej pozycji w Danii, jak również zbudowania jej na pozostałych rynkach tego regionu. Wspomniany Fagor otrzyma w pierwszej połowie 2022 roku nową spójną globalną strategię dla marki, która wzmocni rozpoczęty już proces dopasowania jej oferty do nowej grupy celu i wyróżnienie jej oferty na konkurencyjnych rynkach zachodniej Europy. Nowe otwarcie zaplanowane mamy także dla marki Hansa, która na rynkach wschodnich zapraszać będzie do spotkań w kuchni w ramach kampanii „See you in the kitchen”. Z perspektywy marki Amica chcemy dalej umacniać swoją pozycję jako lidera sprzętu grzejnego. Planujemy kontynuację kampanii opartej o sprzęty oferujące funkcje parowe; zarówno dla piekarników, jak i pralek oraz zmywarek, przygotowaliśmy komunikację podkreślającą benefity płynące z zastosowania pary w gospodarstwie domowym.