7 liczb, które przekonają Cię do użycia call trackingu w marketingu B2B

7 liczb, które przekonają Cię do użycia call trackingu w marketingu B2B
O autorze
4 min czytania 2020-09-21

Odpowiadasz za generowanie leadów B2B w swojej firmie. Bezpiecznie zakładamy, że kompleksowo monitorujesz prawie wszystkie ich źródła. Dlaczego nie wszystkie? Gdyż najprawdopodobniej nie korzystasz z niezależnej usługi call tracking do śledzenia konwersji telefonicznych. Wszystkich (nawet offline). Nie tylko kampanii PPC.

Znaczne rozszerzenie zakresu zbierania i przetwarzanych danych względem darmowych narzędzi (oferowanych m. in. przez Google) to tylko część powodów, dla których warto używać takiej usługi. Jest ich znacznie więcej. Część będzie miała znaczenie dla Ciebie (osoby zainteresowanej marketingiem), a część dla Twojej firmy. Po kolei.

10+ (źródeł)

SEO od lat ma fundamentalne znaczenie dla pozyskiwania leadów B2B, a według niedawnych badań Sagefrog – ustępuje miejsca jedynie poleceniom innych klientów, udziałem w targach branżowych i poczcie elektronicznej. Zachowanie osób decyzyjnych na rynku B2B jest na tyle złożone, że nie możemy sobie pozwolić na to, aby nasz plan marketingowy miał jakiekolwiek luki. Jak podaje Google, 89% nabywców z grupy B2B korzysta z wyszukiwania przed zakupem. Blisko 50% wyszukuje istotnych informacji dt. produktów na telefonie (w czasie pracy), a rosnąca liczba wyszukiwań nie jest powiązana bezpośrednio z Twoją marką lub produktem. Nie będziesz tracić tego potencjału, jeżeli wykorzystasz bardziej różnorodne metody konwersji dla twoich wysiłków content marketingowych i SEO. Umieść na WWW numer telefonu i monitoruj go z call tracking…

2:1

…bo prawdopodobieństwo, że potencjalny nabywca produktów i usług B2B wybierze telefon zamiast formularza jest jak 2:1. Biznes lubi telefon (albo naprawdę chętnie z niego korzysta – bo daje szybko konkretne odpowiedzi). Jak wspomnieliśmy – potencjalny nabywca B2B może spędzić dużo czasu na twoich materiałach case study, dokumentacji etc., ale w końcu nadejdzie ten etap, kiedy będzie potrzebować od Ciebie konkretów. Cen, terminów. Wtedy chwyci za telefon – narzędzie komunikacyjne niesamowicie skuteczne na końcu drogi zakupowej (istotne dla ponad 60% badanych przez Google).

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Poza tym, użytkownicy mogą i będą obchodzić wszystkie drogi do konwersji jakie dla nich zaplanujemy. Jeżeli chcą zadzwonić – zrobią to, nawet jeżeli nie był to domyślny kanał konwersji dla naszej kampanii. Co to oznacza dla firm, które praktycznie zawsze udostępniają kontakt telefoniczny na swojej witrynie? Dość istotny problem tzw. konwersji offline, czyli nie mierzonych. Nieuwzględnione w całościowej analityce, mogą one mieć istotny wpływ na nasze wyceny konwersji i kształt budżetu reklamowego. Co więcej, inne parametry (jak współczynniki konwersji) mogą zupełnie nie oddawać rzeczywistej skuteczności naszych działań. Wystarczy spojrzeć na ten wykres, przedstawiający koszt i współczynnik konwersji uzyskiwany na serwisie platformy VoIP FCN przed i po uruchomieniu usługi call tracking Lead360 na niej:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zobacz grafikę w pełnym rozmiarze

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

50% (współczynnik konwersji)

Wykorzystywany umiejętnie i na odpowiednim etapie sprzedaży, telefon może być niezwykle skuteczny – 50% leadów telefonicznych można skutecznie przekuć w sfinalizowaną sprzedaż. Ile w takim razie kosztuje Ciebie każde niezmierzone połączenie? Ile kosztuje ukrywanie telefonu na witrynie internetowej albo utrudnianie do niego dostępu tylko dlatego, że mierzenie konwersji na nim było utrudnione?

37%… (najważniejszy jest telefon na WWW)

Ukrywanie telefonu jest większym problemem, niż myślisz. Dla 37% badanych użytkowników mobilnych, telefon jest najważniejszym elementem na witrynie (po takich informacjach jak fizyczny adres i mapa). Dokładnie tyle samo (35%) negatywnie odbiera firmę, jeżeli nie jest on nigdzie pokazany. Do tego 70% wyszukiwań biznesowych to wyszukiwania mobilne. Dzwonienie z telefonu jest wygodne. Rozmowa dostarcza nam informacji natychmiast. Telefon też uwiarygadnia i jest świadectwem tego, że firma jest gotowa do szybkiego kontaktu. Dzięki nadejściu smartfonów, starego dobrego telefonu po prostu nie można nie monitorować call trackingiem.

1+ (numer telefonu na stronie)

Niezależna platforma call tracking działa w oparciu o dwa mechanizmy: dynamicznej rotacji numerów telefonicznych na Twojej stronie WWW i puli numerów statycznych do wykorzystania w mediach offline i witrynach, które nie należą do Ciebie. Na Twojej stronie WWW dynamiczna rotacja jest realizowana przez skrypt instalowany w nagłówku. Powoduje on, że każdy docelowy numer telefoniczny (wpisany w formie tekstowej) może być objęty monitoringiem. Na jednej stronie może funkcjonować więcej niż jeden numer. Daje to znacznie większą swobodę w projektowaniu strony i likwiduje wszystkie „szare strefy”. Twoje strony istotne dla SEO i LP-ki będą po prostu lepiej zaprojektowane.

0-15 (minut)

Zależnie od tego jak lubisz pracować – w panelu informacyjnym usługi możesz spędzić 15 minut raz (na początku, konfigurując kampanie etc.), 15 minut dziennie (do śledzenia statystyk) lub wcale, całkowicie monitorując konwersje w Google Ads lub Google Analytics. System będzie działać w tle, a dane będą dostępne dla ciebie automatycznie.

12+ (miesięcy)

Call tracking to usługa analityczna oparta o telefonię internetową VoIP. Oznacza to, że do monitorowania połączeń wykorzystywane będą stacjonarne numery miejskie. Pracownicy mogą na nich odbierać połączenia i ogólnie korzystać z nich – na komputerach czy telefonach biurkowych.

Dzięki temu, w niezależnej usłudze call tracking, wszystkie numery telefoniczne będą należały do firmy. Nie wygasną, nie przepadną. Firma będzie miała swobodę w ich konfiguracji: będą mogły one należeć do dowolnej strefy numeracyjnej, lub zawierać określone cyfry. Wybrane numery można też przenosić od / do dowolnego innego operatora telefonii stacjonarnej.

Uruchomienie usługi call tracking można (ale nie trzeba) połączyć z jednoczesnym uruchomieniem telefonii stacjonarnej VoIP w biurze. Nie ma też problemu, żeby połączenia przychodzące kierować np. na telefony komórkowe. Uruchomienie call tracking może pozostać wręcz niezauważone przez wszystkich pracowników (i klientów)  poza analitykiem z działu marketingu lub sprzedaży.

Podsumowując, call tracking to usługa pozwalająca skutecznie mierzyć konwersje telefoniczne – kluczowe dla sprzedaży B2B. Wszystkie bez wyjątku, nie angażując ciebie w dodatkową pracę – w tle przekazując Tobie wszystkie dane, których potrzebujesz. Zintegrowana z usługami Google.

 

 

Lead360 to niezależna usługa call tracking, która zawiera wszystko co potrzebne do monitorowania wszystkich konwersji telefonicznych. Dostępna w modelu online, w niskim abonamencie, będzie działać w tle i dostarczać Ci niezbędnych do pracy danych.

Sprawdź Lead360, niezależną usługę call tracking. Na oficjalnej stronie znajdziesz case study, poradniki, infografiki, e-booka i przykłady tego, jak wygląda praca z tą usługą w praktyce.

Przejdź do strony Lead360.pl >>

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Lead360.