zdjęcie: facebook.com/aleksander.miszalski
Kraków jest kolejnym miastem, które postanowiło rozpocząć walkę z wszechobecnym plastikiem. 10 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która zakłada ograniczenie w znacznym stopniu plastikowych jednorazówek.
Zobacz również
Owa uchwała mówi nie tylko o zaprzestaniu używania jednorazowych kubków, sztućców czy butelek w instytucjach miejskich, ale również o rezygnacji z usług cateringowych, w których wykorzystywany jest plastik. Nowe postanowienie zakłada również wyeliminowanie plastikowych gadżetów promocyjnych.
W Urzędzie Miasta Krakowa stanie też specjalny automat na plastikowe butelki, który będzie skupował odpady po 10 gr za sztukę.
Pierwsze efekty mają być widoczne już w czerwcu.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
PS
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. zacznie obowiązywać zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.
PS2
Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała srodowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.
PS3
Zgodnie ze swoją polityką zrównoważonego rozwoju Samsung planuje ograniczenie do minimum, a docelowo całkowite zastąpienie obecnie używanych opakowań materiałami ekologicznymi.
PS4
Nestlé ogłosiło, że do 2025 r. wprowadzi opakowania w 100% nadające się do recyklingulub takie, które będzie można ponownie wykorzystać. Z kolei już w od lutego br. firma rozpocznie eliminację plastikowych słomek, wykorzystując w tym celu alternatywne materiały, takie jak papier.
PS5
mBank wycofuje z użycia plastikowe butelki i naczynia. To ważny krok, biorąc pod uwagę, że tylko w 2018 roku w grupie banku zamówiono 200 tys. półlitrowych butelek wody. To kilka ton czystego plastiku, które trzeba było dowieźć, spalając ropę naftową i emitując CO2 do atmosfery.