Program „Sklepy Wolne Od Futer” (ang. Fur Free Retailer) to inicjatywa prowadzona w ponad 25 krajach, a jego polską edycję od 2013 roku koordynuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Głównym założeniem programu jest promocja firm, które zdecydowały się wycofać naturalne futro ze swoich kolekcji oraz dostarczanie konsumentom rzetelnej wiedzy na temat polityki poszczególnych marek w tej kwestii, umożliwiając im dokonanie etycznych wyborów zakupowych.
Na początku listopada do programu „Sklepy Wolne od Futer” dołączyła kolejna znana firma obuwnicza – Ryłko. W odpowiedzi na oczekiwania klientek i w zgodzie z coraz powszechniej przyjmowaną w branży odzieżowej polityką fur-free, firma zadeklarowała, że nie będzie wykorzystywać futer naturalnych.
Zobacz również
Dla konsumentów coraz większe znaczenie ma wpływ firmy odzieżowej na cierpienie zwierząt i zanieczyszczenie środowiska. Raport Instytutu Badania Opinii Homo Homini pokazuje, że aż 66% Polaków popiera wprowadzenie zakazu. Branża modowa przyznaje, że na rynku nie ma dłużej miejsca na prawdziwe futra. Na liście polskich sklepów wolnych od futer pojawiło się już ponad ponad 100 najpopularniejszych polskich sklepów, m.in Vistula, Deni Cler Milano, LPP, Answear, MISBHV czy MOSQUITO. Pełna lista firm, które przystąpiły do programu dostępna jest tutaj.
PS
Rząd Izraela zapowiedział wprowadzenie zakazu powszechnego handlu futrami naturalnymi, poza specjalnie zatwierdzonymi przypadkami. Kary za złamanie przepisu będą wysokie.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
PS2
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Prada Group, właściciel takich marek jak m.in. Prada czy Miu Miu, w ramach współpracy z koalicją Fur Free Alliance postanowiła zrezygnować z wykorzystywania futer zwierzęcych we wszystkich swoich kolekcjach.
PS3
Znana polska marka streetwearowa Local Heroes przystępuje do międzynarodowego programu Sklepy Wolne Od Futer (Fur Free Retailer). Ten krok to zobowiązanie do projektowania ubrań bez użycia futer zwierzęcych oraz wyraz poparcia dla etycznej mody.