Markowy rok 2012: napoje bezalkoholowe, przyprawy i przekąski

Markowy rok 2012: napoje bezalkoholowe, przyprawy i przekąski

Które wydarzenia były najważniejsze dla marek Coca-Cola, Helleny, Hoop Cola i TEEKANNE w roku 2012? Jakie kanały komunikacji marketingowej w roku 2013 będą wykorzystane do promocji przypraw Appetita, bakalii Siesta, napoju Burn oraz wody Białowieski Zdrój? Polecamy podsumowanie roku dla branży FMCG

- Jedną z najmądrzejszych rzeczy jakie usłyszałem na temat branży marketingowej w zeszłym roku było to, że nie możemy dać się uwieść nowinkom technologicznym jako celowi samemu w sobie. Są one przecież tylko kanałem i narzędziem, a skupić powinniśmy się na człowieku - mówi Tomir Kaczmarek, Dyrektor Marketingu Coca-Cola Poland Services i dodaje "Dlatego nasza branża musi przestać trwonić energię, czas i pieniądze na wynajdywanie kreatywnych sposobów dotarcia z banalnym, nic niewnoszącym przekazem – a musi skupić się na powrocie do podstaw, czyli na studiowaniu potrzeb konsumenta i wymyślaniu jak dodać rzeczywistą wartość, jak spowodować, że nasza marka przyczyni się do rzeczywistej poprawy jakości życia ludzi – na poziomie fizycznym, społecznym, emocjonalnym a nawet duchowym".

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

- Przewidujemy, że 2013 rok, pod względem trendów marketingowych, nadal będzie należał do internetu. Tylko to narzędzie daje możliwość jednoczesnej komunikacji z tak ogromną grupą konsumentów. Dlatego planujemy wzmocnić działania w zakresie social-media oraz e-PR - mówi Paweł Grzegorek, Dyrektor Handlowy Jutrzenka Colian Sp. z o.o.

- Zmienia się podejście do zarządzania budżetem reklamowym - analizowana jest efektywność wydanych pieniędzy, rozważane są różne alternatywy lokowania środków i porównywane są koszty dotarcia w ramach rozważanych działań. Coraz większego znaczenie nabierają zintegrowane działania onlinowe: kampanie mobile, social media, WOMM, e-marketing, SEM/ SEO - dodaje Edyta Bach, PR Manager Hoop Polska.

- Największy potencjał widzimy w szeroko zakrojonych działaniach PR - mówi Maciej Rymski, National Sales Manager TEEKANNE. 

Na poniższe pytania dot. roku 2012 oraz nadchodzących trendów marketingowych odpowiedzieli przedstawiciele Coca-Cola Poland Services, Jutrzenka Colian Sp. z o.o., Hoop Polska i TEEKANNE:

  1. Jakie było najważniejsze wydarzenie dla marek z Państwa portfolio w 2012 roku?
  2. Które z kanałów komunikacji marketingowej były dla Państwa marek najważniejsze w 2012 roku?
  3. Czy zmieni się to w jakiś sposób w 2013 roku? Które z trendów marketingowych wydają się Państwu najbardziej obiecujące?
  4. Jakie wydarzenie było najważniejsze pod względem marketingowym w Państwa branży w 2012 roku?

Tomir Kaczmarek, Dyrektor Marketingu Coca-Cola Poland Services

1. Zdecydowanie wśród szeregu znaczących i udanych działań jakie przeprowadziliśmy na rynku w ubiegłym roku, najbardziej spektakularnym było EURO2012 – historyczne wydarzenie tak dla polskiego sportu jak i dla systemu Coca-Cola w Polsce. Jako Coca-Cola mieliśmy zaszczyt współtworzyć to wydarzenie idealnie wpisujące się w naszą misję promowania aktywnego stylu życia oraz wspierania wydarzeń, które dają ludziom radość i chwile szczęścia. To co dla nas było wspaniałe i niezwykle motywujące to olbrzymia erupcja radości i pozytywnych zachowań podczas EURO 2012, które mogliśmy obserwować ubiegłego lata. Cieszy nas, że niemal 80% osób poprawnie skojarzyło Coca-Colę jako głównego sponsora tego święta sportu i radości. Było to dla nas ważne nie tylko jako marketera przynoszącego radość fanom swoich marek – ale równie ważne dla nas jako odpowiedzialnego lokalnego pracodawcy, gdyż święto, które wspieraliśmy przyniosło wiele radości naszym pracownikom i ich rodzinom.

2. Jako firma oferujemy zróżnicowany portfel marek, zaczynając od flagowej marki Coca-Cola poprzez takie marki jak Fanta, Sprite, mrożone herbaty Nestea, soki Cappy, wodę Kropla Beskidu i Kropla Minerałów, napoje izotoniczne Powerade czy też napoje energetyzujące Burn. Mamy również cały szereg niskokalorycznych wariantów ww marek np. Coke Zero, Powerade Zero czy Nestea Light. Tak zróżnicowana oferta, kierowana do bardzo wielu, często różnych grup konsumentów wymaga od nas przemyślanego wyboru kanałów komunikacji marketingowej. Mimo ponad 125 lat historii i dokonań jako światowej klasy marketer, ciągle doskonalimy nasze sposoby docierania do i angażowania konsumentów. W Polsce, nadal telewizja jest najbardziej efektywnym medium pod kątem budowania zasięgu – natomiast nie będzie żadnym odkryciem jeśli powiem, że oczywistym kanałem interakcji z konsumentami i propagowania treści promujących nasze marki jest szeroko pojęty kanał online, w tym oczywiście zjawisko generowania treści przez samych konsumentów.

3. Zmiany w marketingu przebiegają dynamicznie – czasami widzimy zmiany rewolucyjne, wywołane często poprzez skoki technologiczne, a czasami poprzez wydarzenia będące szokami kulturowymi. Jest też wiele zjawisk, które są niezmienne, trendów, które odwołują się do prawd przez jakiś czas zapomnianych, a będacych de facto kwintesencją komunikacji i działań promocyjnych od zarania ludzkości. Takim zjawiskiem jest tzw. ‘storytelling’ – czyli opowiadanie historii jako sposób na promowanie treści, w tym treści mających zwiększyć intensywność relacji konsumentów z marką. Dlatego niezależnie od ciągłej optymalizacji kosztów dotarcia i stopy zwrotu z inwestycji w poszczególne punkty styku z konsumentem – równolegle ważnym dla nas priorytetem jest zapewnienie, aby nasze marki opowiadały historie, które mają wartość i znaczenie dla konsumentów - dają radość, wzruszają, pomagają nawiązywać relacje międzyludzkie, urzeczywistniać fascynacje i marzenia, a także wspierają w przezwyciężaniu słabości. Jedną z najmądrzejszych rzeczy jakie usłyszałem na temat branży marketingowej w zeszłym roku było to, że nie możemy dać się uwieść nowinkom technologicznym jako celowi samemu w sobie. Są one przecież tylko kanałem i narzędziem, a skupić powinniśmy się na człowieku. Dlatego nasza branża musi przestać trwonić energię, czas i pieniądze na wynajdywanie kreatywnych sposobów dotarcia z banalnym, nic niewnoszącym przekazem – a musi skupić się na powrocie do podstaw, czyli na studiowaniu potrzeb konsumenta i wymyślaniu jak dodać rzeczywistą wartość, jak spowodować, że nasza marka przyczyni się do rzeczywistej poprawy jakości życia ludzi – na poziomie fizycznym, społecznym, emocjonalnym a nawet duchowym. Dokładnie tak jak jest w misji Coca-Coli: Referesh the world – in body, mind and spirit.

4. Dla nas lokalnie to z pewnoscią Euro2012 – to naprawdę było święto sportu, święto piłki nożnej, ale i myślę, że święto nas Polaków. Euro2012 obudziło w nas niesamowite pokłady radości, energii i pozytywnych gestów. Na zawsze chyba zostanie z nami obraz ponad 100 tys. radosnych twarzy w strefach kibica. Tego lata naprawdę wpadliśmy w piłkoszał. To było wspaniałe dla Coca-Coli być częścią tej radości.

Myśląc globalnie to zdecydowanie moim faworytem jest dynamika demograficzna oraz społeczna – przejawiająca się nie tylko w zwiększaniu średniego wieku w Europie, ale też olbrzymie tektoniczne przesunięcia w strukturze siły społeczeństw krajów dotąd postrzeganych jako źródło taniej siły roboczej. Ewidentnie mają one coraz większy udział w stylu życia i wzorcach konsumpcji typowych dla klasy średniej a co za tym idzie przesuwają się środki ciężkości na światowej mapie potencjału rynków konsumpcyjnych. Na gruncie technologii mega znaczącym faktem jest prześcignięcie komputerów przez smartphony pod względem wielkości sprzedaży – co ugruntowuje znaczenie marketingu mobilnego. Ponadto, dalej idąca konwergencja aplikacji i treści z urządzeniami i nośnikami komunikacyjnymi – z bardzo ważnym aspektem multisensoryczności. W obszarze technologii: widoczne odwrócenie trendu innowacji technologicznych, gdzie człowiek musiał dotąd uczyć się maszyny – w kierunku, w którym to maszyny dopasowywują się do człowieka, tak poprzez hiperpersonalizację, multisensoryczność, ale i nacisk na intuicyjność rozwiązań. Jestem wielkim fanem tego kierunku – „na miarę człowieka”. Na koniec, niezmiernie dla mnie osobiście ważne i fascynujące zawodowo zjawisko – upowszechnianie się przekonania, że holistyczne szczęście człowieka i jego zdrowie idą w parze. Szczęśliwy człowiek to zdrowy człowiek. A zdrowy człowiek to szczęśliwy człowiek. Widać to w dominującym nurcie humanistycznym postępu marketingowego – w nowych modelach biznesowych, nowych przedsięwzięciach, innowacjach technologicznych oraz komunikacji marketingowej. Bardzo nas to w Coca-Coli cieszy, gdyż jako firma i jako marka promujemy zdrowy styl życia – rozumiany jako aktywność fizyczna, zróżnicowana i zbilansowana dieta, ale też na poziomie emocjonalnym jako zdrowe, szczęśliwe relacje rodzinne i międzyludzkie pielęgnowane przez rytuały i wspólne przeżywanie szczęśliwych chwil. Dla tego jednym z naszych zawołań jest: "Share a Coke. Share Happiness!”

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij