Nils Herzberg (SAP): Dzięki rozwojowi IoT dostaniemy ogromny zestaw możliwości i okazji

Nils Herzberg (SAP): Dzięki rozwojowi IoT dostaniemy ogromny zestaw możliwości i okazji

O rozwoju i przyszłości IoT, jego wpływie na biznes, a także o planach SAP w tym zakresie rozmawiamy z Nilsem Herzbergiem, Global Lead - Internet of Things GTM Strategy, SAP.

Czym jest IoT i jaki jest jego wpływ na biznes?

Internet of Things jest trzecią generacją internetu. Pierwszy był internet treści (Internet of Content), następnie internet ludzi (Internet of People), a teraz internet rzeczy (Internet of Things). Gdy spojrzymy na jego definicję, to jest to proces, w którym urządzenia takie jak np. smartfony, wearables, ale także maszyny komunikują się poprzez internet z platformami, a głównie między sobą. Istotne w segmencie IoT jest to, że przedsiębiorstwa i rządy mogą go wykorzystać w celu lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki temu mają szansę też podejmować lepsze decyzje, prowadzące do lepszych relacji z klientami, mniejszej liczby przestojów i tak dalej. Na przykład, jednym z naszych klientów są włoskie linie kolejowe Trenitalia. Jednym z ich głównych problemów jest, co oczywiste, niedziałający pociąg. Czasem powodem jest coś równie błahego jak niedomknięte drzwi. I tu powstaje pytanie, w jaki sposób znaleźć drzwi, które niedługo będą miały problem z zamknięciem się, ale zanim on wystąpi i doprowadzi do opóźnień? W tym przypadku Trenitalia mierzy czas zamykania poszczególnych drzwi. Jeśli ten czas się wydłuża prawdopodobne jest, że za niedługo owe drzwi zawiodą. Pomiaru takiego dokonuje się codziennie, a w momencie, gdy zauważa się takie opóźniające powoli drzwi, można je wymienić zanim się zepsują. Dzięki takiemu rozwiązaniu występuje mniej problemów w przedsiębiorstwie, dzięki czemu Trenitalia może zwiększać zadowolenie swoich klientów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dlaczego uważasz IoT, jego rozwój, za wyjątkowo istotną dziedzinę?

IoT i jego rozwój jest istotny, ponieważ z jednej strony prędkość samego biznesu diametralnie się zwiększyła. Z drugiej strony, oczekiwania klientów także uległy znacznemu zwiększeniu. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa starają się przyspieszyć działania. Spójrzmy choćby na Amazon, który daje natychmiastową odpowiedź, czy wysyłka jest możliwa w danym terminie.

Większość ludzi na świecie oczekuje dziś błyskawicznych odpowiedzi. Kiedy dzisiejsze dzieciaki zaczną zajmować się biznesem za 10-20 lat, ludzie nie będą tolerować spóźnionych reakcji. Dorastałem w latach 70’ w Południowej Afryce. Ludzie musieli wówczas czekać aż 6 miesięcy na rzeczy dostarczane statkiem z Europy. Teraz już nikt nie ma tyle cierpliwości. Prędkość biznesu drastycznie wzrosła i będzie stale się zwiększać. Firmy, które nie są w stanie dostarczyć szybko dobrej oferty są odrzucane na samym starcie.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorstwa, jeśli chodzi o wykorzystanie, wdrożenie IoT?

Uważam, że nie powinniśmy mówić w tym przypadku o strachu, a raczej braku wiedzy. Technologia poradzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa. Wierzę, że podstawą kolejnych wdrożeń IOT będzie wiedza na jego temat.

Co oznacza termin Industry 4.0?

Industry 4.0 jest terminem często używanym tutaj w Niemczech, ale również za granicą, na określenie procesu automatyzacji przemysłu, automatyzacji biznesu związanej z fabrykami w kontekście produkcji. Jest to termin stosowany jedynie w przemyśle produkcyjnym.

Jakie plany jako SAP macie na najbliższą przyszłość?

Rozpoczyna się przed nami bardzo ciekawy okres. Właśnie uruchomiliśmy w SAP nowy program cyfrowych innowacji – SAP Leonardo. Został on zbudowany na SAP Cloud Platform i wykorzystuje głęboką ekspertyzę naszej firmy w zakresie procesów i branż, szerokie portfolio oprogramowania oraz ekspertyzę w zakresie nowych technologii. Zyskują na tym klienci, którzy przy jego wsparciu efektywniej zarządzają transformacją cyfrową swojego biznesu. Bardzo ważnym wydarzeniem w tym roku będzie nasza pierwsza w historii konferencja dotycząca cyfrowych innowacji, SAP Leonardo Live, organizowana w lipcu we Frankfurcie. Konferencja będzie miejscem spotkania liderów świata biznesu na głównej scenie, z udziałem ponad 50 firm z całego świata dyskutujących o ich strategiach cyfrowej innowacji. Przy naszych inwestycjach w ten segment, mających wynieść w ciągu najbliższych pięciu lat aż 2 miliardy euro, można się spodziewać kolejnych ciekawych rozwiązań.

Jak według Ciebie będzie wyglądać przyszłość IoT?

Wierzę, że IoT za 5-10 lat będzie sposobem, w jaki pracujemy. 10-20 lat temu nie mieliśmy smartfonów. Z kolei za 10 lat nie będziemy nawet zdawać sobie sprawy, że IoT nas otacza. Mnóstwo procesów i biznesów będzie zależnych i działających w oparciu o IoT.

Jaki globalny wpływ będzie miało IoT na ludzi i ich codzienne aktywności?

Przykładem może być wykorzystanie każdego urządzenia, jak choćby pralki, do której przyjeżdża technik dzwoniący do drzwi z pytaniem, czy może ją naprawić zanim się ona zepsuje. Drugą rzeczą jest to, że człowiek będzie wiedział natychmiast, kiedy się pojawi technik, a nie w przeciągu jednego dnia. Wszystko będzie działo się szybciej i będzie bardziej precyzyjne.

Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, uważam, że będą w stanie lepiej zrozumieć każdy proces w swoim biznesie. Nie chodzi tu o dane, a raczej o insight. Będzie mniej zgadywania, a więcej działań opartych na wiedzy i danych.

Ludzie będą spędzać mniej czasu na pracy z danymi z urządzeń, np. już obecny smartfon sam uzupełnia informacje za nas, m.in. wie, jakim jest modelem telefonu, gdzie jest, czy jest włączony itd., nie musimy tego wpisywać ręcznie, jest to już zrobione. Patrząc z tej perspektywy, IoT wpłynie na uproszczenie naszego życia.

Czy w związku ze stałym rozwojem IoT, w niedalekiej przyszłości wiele osób może stracić pracę na rzecz maszyn?

Dorastałem w czasach, kiedy mówiło się, że wielu ludzi straci pracę na rzecz PC. Tymczasem komputery stworzyły wiele nowych miejsc pracy. Z tego punktu widzenia uważam, że wraz z IoT zrodziło się wiele możliwości. Uważam też, że jeśli spojrzymy na globalną demografię, są takie obszary jak np. opieka zdrowotna, w których nie ma wystarczającej liczby ludzi do pracy. Z tej perspektywy nie będzie to odbieranie miejsc pracy, a raczej zwiększanie wydajności już pracujących osób. Jeśli spojrzy się na liczbę starszych osób w Niemczech, Polsce czy Japonii, to czeka nas wielkie wyzwanie w zakresie zapewnienia im pomocy. W jaki sposób pomóc starszym ludziom w domu, bez siedzącej obok nich i stale im pomagającej osoby? Prawdopodobnie głównie za pomocą urządzeń, np. inteligentnych opasek (wristband), dzięki którym wiesz, czy wszystko jest z daną osobą w porządku, czy nie. Dodatkowo lekarz nie musi przyjeżdżać do pacjenta, ani pacjent jechać do szpitala, ponieważ np. takie urządzenia mierzą dodatkowo ciśnienie krwi i dokonują innych pomiarów. Dzięki rozwojowi IoT dostaniemy więc ogromny zestaw możliwości i okazji.

20-40 lat temu mówiono, że komputer wpłynie na zanik wielu stanowisk – nie usunął ich, a zmienił jedynie wiele z nich. Ponad 100 lat temu mówiono, że produkcja przemysłowa zmieni wszystko – nie zmieniła. Nie uważam, że Industry 4.0 również wszystko zmieni. Na pewno zmieni zakres wielu stanowisk, niektóre wzbogaci o nowe wymagania, dla niektórych będzie wyzwaniem, żeby się utrzymać, ale nie uważam, że zmieni wszystko i że ludzie w przyszłości będą odpoczywać, a roboty pracować.

W którym segmencie rynku widzisz największy potencjał na wykorzystanie IoT?

Uważam, że branże po kolei będą wchodzić w tę rzeczywistość. Obecnie jest ona mocno związana z maszynami przemysłowymi. Ale są też m.in. branża motoryzacyjna, sektor publiczny i wiele innych, do których chcemy wejść.

O czym istotnym, z punktu widzenia SAP, chciałbyś wspomnieć na koniec?

Globalne organizacje korzystają z rozwiązań SAP. Uważam, że ci klienci zwrócą się do SAP także po dalsze rozwiązania z naszego portfolio IoT. Jest to jeden z ważniejszych powodów, dla których jesteśmy tu na targach w Hanowerze. Uważamy, że IoT oferuje możliwości, którym powinni przyjrzeć się nasi klienci. To nie jest coś, co można dłużej ignorować.

Wcześniej zapytałeś, czym jest Industry 4.0. Kolejną odpowiedzią na to pytanie jest to, że - zgodnie z planami Angeli Merkel – Niemcy mają odnosić sukcesy przemysłowe teraz i w przyszłości. Niemcy inwestują znacznie w automatyzację. Dlaczego? Aby móc konkurować na arenie międzynarodowej w sferze przemysłowej. I to jest to, co robimy. I to jest powodem, dla którego Industry 4.0 było stworzone jako inicjatywa rządowa w Niemczech - by stworzyć taki kraj, w którym w przyszłości mój syn będzie miał pracę i także dostatnie życie, w niezanieczyszczonym otoczeniu. To jest właśnie podstawą Industry 4.0.

 

O rozmówcy:

Nils Herzberg
Global Lead - Internet of Things GTM Strategy, SAP

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij