Kraków wprowadzi zakaz używania plastikowych jednorazówek

Kraków wprowadzi zakaz używania plastikowych jednorazówek

10 kwietnia Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę, której celem jest rezygnacja z plastikowych jednorazówek. Zgodnie z nią w instytucjach miejskich będzie obowiązywał zakaz plastiku, natomiast w UM pojawi się automat do zbierania plastikowych butelek.

zdjęcie: facebook.com/aleksander.miszalski

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kraków jest kolejnym miastem, które postanowiło rozpocząć walkę z wszechobecnym plastikiem. 10 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która zakłada ograniczenie w znacznym stopniu plastikowych jednorazówek.

Owa uchwała mówi nie tylko o zaprzestaniu używania jednorazowych kubków, sztućców czy butelek w instytucjach miejskich, ale również o rezygnacji z usług cateringowych, w których wykorzystywany jest plastik. Nowe postanowienie zakłada również wyeliminowanie plastikowych gadżetów promocyjnych.

W Urzędzie Miasta Krakowa stanie też specjalny automat na plastikowe butelki, który będzie skupował odpady po 10 gr za sztukę.

Pierwsze efekty mają być widoczne już w czerwcu.

PS

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. zacznie obowiązywać zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS2

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała srodowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS3

Zgodnie ze swoją polityką zrównoważonego rozwoju Samsung planuje ograniczenie do minimum, a docelowo całkowite zastąpienie obecnie używanych opakowań materiałami ekologicznymi.

PS4

Nestlé ogłosiło, że do 2025 r. wprowadzi opakowania w 100% nadające się do recyklingulub takie, które będzie można ponownie wykorzystać. Z kolei już w od lutego br. firma rozpocznie eliminację plastikowych słomek, wykorzystując w tym celu alternatywne materiały, takie jak papier.

PS5

mBank wycofuje z użycia plastikowe butelki i naczynia. To ważny krok, biorąc pod uwagę, że tylko w 2018 roku w grupie banku zamówiono 200 tys. półlitrowych butelek wody. To kilka ton czystego plastiku, które trzeba było dowieźć, spalając ropę naftową i emitując CO2 do atmosfery.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij