The North Face w ogniu krytyki za podmienienie zdjęć w Wikipedii w ramach kampanii

The North Face w ogniu krytyki za podmienienie zdjęć w Wikipedii w ramach kampanii

Marka The North Face spotkała się ogromną falą krytyki za „nieetyczną kampanię”, w ramach której podmieniono zdjęcia ciekawych lokalizacji geograficznych na takie, gdzie widać było osoby ubrane w odzież brandu.

Celem najnowszej kampanii The North Face, która powstała we współpracy z agencją Leo Burnett Tailor Made, było poprawienie widoczności marki w wyszukiwarce Google. Brand postanowił wykorzystać zwyczaje osób, które planując wycieczki czy podróże, korzystały z informacji i porad zamieszczonych w internecie – w tym przypadku w pierwszej kolejności pojawiały się zdjęcia oraz artykuły w Wikipedii.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

The North Face oraz agencja Leo Burnett Tailor Made postanowiły to wykorzystać, stosując swego rodzaju product placement – poszczególne zdjęcia ciekawych lokalizacji geograficznych, m.in. w Szkocji, Brazylii oraz Peru, zostały podmienione na takie, gdzie widać było osoby w ubraniach i ze sprzętem marki.

Co ciekawe, marka oraz agencja wcale nie ukrywały swoich działań – przygotowały nawet film, w którym krok po kroku opisano kampanię z wykorzystaniem Wikipedii.

Problem w tym, że Wikipedia nic o takowej kampanii nie wiedziała. Gdy tylko sprawa wyszła na jaw, przedstawiciele platformy szybko odcięli się od marki The North Face, m.in. blokując wszystkie konta, z których dokonano zmian zdjęć. Na swoim profilu na Twitterze opublikowali też oświadczenie, w którym nazwali działania brandu i agencji „nieetycznymi” i stwierdzili, że owa kampania naruszyła „misję Wikipedii w dostarczaniu opartych na faktach informacji”.   

Kampanię marki skrytykowało również wielu internautów. Ostatecznie The North Face przeprosiło za akcję i postanowiło ją zakończyć.

PS

Pewien programista z Nowego Jorku stworzył w stu procentach zautomatyzowane konto na Instagramie, które zrobiło z niego influencera. Wszystko po to, by otrzymywać darmowe posiłki w restauracjach.

PS2

Młody youtuber z Wielkiej Brytanii postanowił obnażyć brutalną prawdę na temat Instagrama – przez tydzień udawał bogatego dzieciaka, co przyniosło mu dużą popularność i rzeszę obserwujących.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij