Już nie będzie „sosu cygańskiego” – Knorr zmienia nazwę z uwagi na rasistowskie konotacje

Już nie będzie „sosu cygańskiego” – Knorr zmienia nazwę z uwagi na rasistowskie konotacje

Z uwagi na zagorzałą dyskusję na temat dyskryminacji rasowej, która wybuchła parę miesięcy temu w Stanach Zjednoczonych, firma Knorr postanowiła zmienić nazwę swojego kultowego produktu – zdaniem przedstawicieli marki określenie „sos cygański” jest za bardzo rasistowskie.

Na początku czerwca br. w Stanach Zjednoczonych wybuchła zagorzała dyskusja na temat dyskryminacji rasowej – było to związane ze śmiercią czarnoskórego George'a Floyda, który został uduszony przez policjanta. Wówczas miliony amerykańskich obywateli wyszło na ulice i zaczęło protestować przeciwko nienawiści na tle rasowym, co pośrednio zmusiło znane koncerny do przeanalizowania, czy w ich portfolio nie znajduje się marka, która może wywoływać rasistowskie konotacje. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W ten sposób takie marki, jak Uncle Ben’s czy Aunt Jemima zostały poddane rebrandingowi, z kolei platforma HBO Max tymczasowo usunęła ze swojej biblioteki kultowy już film „Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku – produkcja powróciła już do serwisu, lecz z dodatkowym materiałem wyjaśniającym historyczny kontekst filmu. 

Zmianom poddane zostały także produkty koncernu L’Oreal – firma bowiem zapowiedziała, że wycofuje z opisów swoich artykułów takie słowa, jak m.in. „biały”, „jasny” czy „rozjaśnianie”. Tutaj także powodem jest rzekomy podtekst rasistowski.  

To jednak nie koniec zmian – teraz niemiecka firma Knorr postanowiła zmienić nazwę „sosu cygańskiego”, bo jak tłumaczą przedstawiciele marki – termin ten „może być interpretowany negatywnie”. Teraz zamiast tego w niemieckich sklepach znajdziemy „sos paprykowy po węgiersku”. 

Decyzję marki Knorr pochwaliła Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów, która to wielokrotnie podkreślała, że tzw. sos cygański nie jest częścią romskiej kuchni i już kilka lat temu zapobiegała o to, by niemiecka firma zmieniła nazwę produktu. 

PS

W związku z licznymi protestami w Stanach Zjednoczonych, które wybuchły tuż po tym, gdy czarnoskóry George Floyd zmarł w trakcie policyjnej interwencji, marka Lego postanowiła wstrzymać reklamy zestawów zabawek z postaciami funkcjonariuszy policji.

PS2

Na fali głośnych protestów przeciwko przeciwko rasizmowi i zdobywającego coraz większą popularność ruchu Black Lives Matter, marka Band-Aid postanowiła wprowadzić do sprzedaży plastry, które będą pasowały do różnych kolorów skóry.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij