Melting Florida: Topniejące rzeźby zwracają uwagę na globalne ocieplenie w ramach proekologicznej akcji

Melting Florida: Topniejące rzeźby zwracają uwagę na globalne ocieplenie w ramach proekologicznej akcji

W kilku miastach stanu Floryda w USA pojawiła się seria wykonanych z wosku rzeźb, które pod wpływem słońca rozpuszczały się – w ten sposób proekologiczne organizacje zwracają uwagę na problem globalnego ocieplenia.

Globalne ocieplenie to problem, z którym coraz częściej mierzy się nasza planeta. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje tę kwestię, a zwykłe tłumaczenia zagrożeń, które mogą z tego faktu wyniknąć, na wiele się nie zdają. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W związku z tym wiele popularnych organizacji proekologicznych realizuje ciekawe i niekonwencjonalne projekty, które mają za zadanie zobrazować – nierzadko dobitnie – problem. Tego przykładem jest niedawna akcja Florida Climate Crisis Campaign, Fundacji VoLo i The CLEO Institute, w ramach której w kilku miastach stanu Floryda w USA pojawiły się rzeźby wykonane z wosku. Jedna z nich – umieszczona nieopodal plaży – przedstawiała chatkę ratownika. Inna, znajdująca się w pobliżu ZOO, prezentowała pantery, natomiast trzecia pojawiła się w centrum miasta Orlando i przedstawiała starszego mężczyznę i małe dziecko siedzących na ławce. 

Każda z rzeźb pod wpływem światła słonecznego stopniowo topniała. Woskowa chatka ratownika po rozpuszczeniu ukazywała napis „More Heat, Less Beaches” („Więcej upałów, mniej plaż”). Po panterach zaś zostało tylko hasło „More Heat, Less Wildlife” („Więcej upałów, mniej dzikiej przyrody”), a po dziadku i jego wnuku – „More Heat, Less Health” („Więcej upałów, mniej zdrowia”).

W ten sposób proekologiczne organizacje pragną zwrócić uwagę społeczeństwa na problem globalnego ocieplenia i tego, co może się stać, gdy temperatura na całym świecie wzrośnie o zaledwie kilka stopni. 

PS

4 stopnie to z pozoru tak niewiele, a jednak tak dużo. IKEA w eksperymencie przeprowadzonym w jednym ze swoich sklepów pokazuje, jak uciążliwe mogą być zmiany klimatu, jeśli nie podejmiemy żadnych działań zapobiegawczych.

PS2

1,5 stopnia Celsjusza to z pozoru tak niewiele – lecz nowa akcja organizacji WWF i madryckiego muzeum Prado dobitnie pokazuje, jak błędne jest to stwierdzenie. W jej ramach zmodyfikowano słynne dzieła sztuki, by pokazać możliwe skutki ocieplenia klimatu.

PS3

Masowe wymieranie zwierząt to już nie jest fikcja, a przykra codzienna rzeczywistość. Aby pokazać skalę tego problemu, pewien użytkownik portalu Reddit rozpikselował zdjęcia wybranych zwierząt. Im bardziej niewyraźne zdjęcie – tym mniej żyjących osobników danego gatunku pozostało jeszcze na świecie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij